Urfa Kalesi Hakkında Bilmeniz Gereken 8 Önemli Bilgi

Şanlıurfa kalesi hakkında bilmeniz gereken çok önemli kritik bilgiler yer almaktadır, büyük babil imparatorluğu dahil bir çok imparatorluğa ev sahipliği yapan Urfa kalesi hakkında merak edilen tüm ayrıntıları ve haberlere konu olan detayları sizinle paylaşıyoruz.

1. urfa kalesi ile ilgili bilgiler

urfa kalesi ile ilgili bilgiler
urfa kalesi ile ilgili bilgiler

Osroene tarafından inşa edilen Şanlıurfa Kalesi, ya da kısaca Urfa Kalesi, Türkiye'nin Şanlıurfa şehrinin merkezine bakan bir kaledir. Kale, antik dönemde Osroene tarafından inşa edilmiştir. Kalenin mevcut duvarları ise MS 814'te Abbâsîler tarafından yaptırılmıştır. Kale, günümüzde açık hava müzesi işlevi görmektedir.Şehrin merkezinde yer almaktadır, Net açık adresi, Adres: Yusufpaşa, Ptt, 5. Cd., 63100 Eyyübiye/Şanlıurfa 

2. urfa kalesi ne amaçla yapılmıştır

urfa kalesi ne amaçla yapılmıştır
urfa kalesi ne amaçla yapılmıştır

Süryanice kitabede:  "Ben askeri komutan BARŞAMAŞ (Güneşin  oğlu)'in oğlu AFTUHA. Bu sütunu  ve  üzerindeki  heykeli  veliaht Prens MANU kızı, kral MANU eşi, hanımefendim ve velinimetim kraliçe ŞALMETH için yaptım" yazılıdır. 

3. urfa kalesi özellikleri

urfa kalesi özellikleri
urfa kalesi özellikleri

12.000 yılık Balıklıgöl Heykeli ve Kale alanı, Balıklıgöl havzasının tarihini gözler önüne sermektedir. 6.yy’ye ait kayıtlarda kaleden bahsedilmemektedir. Kale ile ilgi ilk kayıtlar 11.yy’ye  aittir. Buna göre kale 6 yy. ile 11. yy arasına tarihlenebilir. Kale ilgili kabul edilen görüş: M.S. 812-814 yıllarıarasında Abbasiler döneminde yapıldığıdır. Kalenin üzerindeki korint başlıklı iki sütun Edessa Kralı 9. MANU döneminde, M.S. 240-242 yılları arasında birer anıt sütun olarak yapılmıştır.

4. urfa kalesi yapılma amacı

urfa kalesi yapılma amacı
urfa kalesi yapılma amacı

Rivayetlere göre urfa kalesinin yapılma amacı dışarıdan gelen insanların kontrol altında şehre girmesini ve şehir içerisinde yapacakları herhangi bir olumsuz davranışlarının akabinde bölgeden kaçmadan yakalanıp cezalandırmak amacı ile yapılmıştır, Kale dönemin Şanlıurfasını surları ile çevirmiştir. Şehir genişledikten sonra surlar yıkılarak etrafa yayılmıştır.

5. urfa kalesi merdivenleri

urfa kalesi merdivenleri
urfa kalesi merdivenleri

Milattan önce 10.000 yılına kadar dayandığı söylenen geçmişi ile bir çok medeniyete ev sahipliği yapmış olan Urfa Kalesi giriş bölümü iki yönden yapılıyor. 

Birincisi, dış merdivenler; Dış merdivenler oldukça geniş ve yürümesi kolay olan ancak nereden bakarsanız yaklaşık 120 basamak tırmanıp kaleye gidebilirsiniz.

İkincisi, İç Merdivenler; İç merdivenler ise daha çok gizli bir geçit gibi görünür. basamakları oldukça dar ve yüksek olması nedeni ile tırmanması çok zor ve sağlığı ile fiziksel durumu yeterli olmayan kişilerin bu yolu kullanması tavsiye edilmez.

Bu gizli merdivenin kullanım amacı ise rivayete göre acil durumlarda habercilerin ve tehlike durumlarında dışarıda kalan kişilerin kaleye alınması durumları için kullanıldığı belirtiliyor

6. urfa kalesi düşen adam

urfa kalesi düşen adam
urfa kalesi düşen adam

39 yaşındaki Halil D. doğum günü olan 1 Ocak’ta arkadaşlarıyla birlikte önce Balıklıgöl’ü, ardından tarihi Urfa Kalesi’ni ziyaret etti. Ancak iddiaya göre kaledeki kayadan atlarken arkadaşlarına poz vermek istedi. Ancak 2 metrekarelik alana düştükten sonra dengesini kaybedip 40 metre yükseklikten kayalıklara yuvarlanıp yaşamını yitirdi. Halil D.’nin düşme anı arkadaşı tarafından kaydedildi, görüntüler sosyal medya ve televizyonlarda defalarca yayınlandı.

Olayın ardından Halil D.’nin 4 ila 19 yaş arasındaki 8 çocuğunun psikolojileri bozuldu. Çocuklardan 16 yaşındaki S.D., “Okula gidiyorum” diyerek evden çıktı ancak tarihi Urfa Kalesi’ne gitti. Babasını kaybettiği yeri görmek isteyen liseli kız, ayağı kayınca 10 metreden düşerek yaralandı. Hastaneye kaldırılan S.D.’nin sağlığının iyi olduğu belirtildi.

Bu olay hem Şanlıurfa'da hemde ulusal düzeyde uzun süre konuşuldu.

Uzmanlar kalenin etrafındaki kayalıklarda kenara fazla yanaşma ve özellikle çok güzl olan şehir manzarasını arkasına alarak resim çektirme gibi olayların önüne geçme adına söz konusu alan fazla yanaşmama konusunda uyarıyor. Dağcı olsanız bile bir anlık dalgınlık yada tansiyon düşmesi baş dönmesi ve benzeri ani ortaya çıkan bir sağlık sorunundan dolayı çok yüksek hayati risk ile karşı karşıya kalınabileceğini belirtiyor. 

Bu vahim olaylar sonrasında Urfa Kalesi etrafında tedbirlerini arttıran Şanlıurfa yöneticileri Urfa Kalesi etrafındaki tehlikeli alan olarak belirlenen kayalıkların etrafına demir korkuluk yerleştirdi.

7. urfa kalesi hz ibrahim

urfa kalesi hz ibrahim
urfa kalesi hz ibrahim

Hz. İbrahim’in doğduğuna ve 7 yaşına kadar yaşadığına inanılan mağara “İbrahim Halilullah Makamı (Dergah)” olarak ziyaret edilmektedir. Kentin güneyinde ve Urfa Kalesi’nin batısında yer almaktadır.
Nemrut ve halkının taptığı putlarla mücadele eden, onları kırıp parçalayan Hz. İbrahim, Nemrut tarafından bugünkü Urfa Kalesi’nin bulunduğu tepeden ateşe atılır. Allah tarafından ateşe: “Ey ateş İbrahim’e karşı serin ve selamet ol” (Enbiya Suresi, ayet:69) emri verilince ateş su, odunlar ise balık olduğuna inanılır. Urfa Kalesi önünde bulunan iki göl vardır. Bu göllerin ikisi de doğal olmayan yapay göllerdir. Yani bir bakıma akvaryum olarak kabul edilebilir. Bunlardan birisi İsmini Nemrud'un kızı olan ve H. ibrahim'i manevi kardeşi olarak gören Züleyha'dan alıyor. Arapca Züleyha'nın Gözyaşları anlamına gelen Ayn-Zılha ismi verilmiştir. Bu ismin veriliş nedeni ise Züleyha'nın, Hz. İbrahim ateşe atıldığı zaman döktüğü gözyaşlarını temsil ettiğine inanılır. 

Bir diğer göl ise ulusal düzeyde tanınırlığı olan Balıklıgöl'dür. Balıklıgöl ise efsaneye göre Hz. İbrahim ateşe atıldı zaman Allah tarafından ateşe: “Ey ateş İbrahim’e karşı serin ve selamet ol” (Enbiya/69) emri verilince ateş su, odunlar ise balık olduğuna inanılır. Hz. İbrahim'in düştüğü yer olarak kabul edilen Balıklıgöl, dünyanın en büyük akvaryumu olarak kabul görmektedir.

8. urfa kalesi restorasyonu

urfa kalesi restorasyonu
urfa kalesi restorasyonu