Ukrayna'daki Eğitim Olanakları Hakkında Sık Sorulan Sorular

Ukrayna'da Eğitim almak isteyenlerin kafasındaki soru işaretlerini giderecek araştırma, Ukrayna'da eğitim almanın avantakları, Ukrayna'da eğitim almanın maliyetleri

1. Ukrayna’da Eğitim Olanaklarından Yararlanmak İçin Gereken Bütçe Nedir?

Ukrayna’daki üniversite fiyatları Avrupa, ABD ve Doğu Asya üniversiteleriyle karşılaştırdığımızda ortaya oldukça uygun rakamlar çıkıyor. Ukrayna’da yılda 1500 ile 4000 USD arasında bir harç ödeyerek üniversite eğitimi almak mümkün. Özel üniversiteler bazında bakıldığında, bu fiyatların Türkiye’den bile daha ucuz olduğu görülebilir. Türk lirası bazında bakmak gerekirse, Ukrayna’daki eğitimden yılda 8000 ile 20000 TL arasında bir fiyat ödeyerek yararlanılabilir.
 

2. Ukrayna’daki Yaşam Standartları Nasıl?

Eğitim söz konusu olduğunda, yaşam standartlarından bahsetmek için bir üniversite kenti olan Kharkiv’i model almak gerekiyor. Nitekim ülkedeki önemli eğitim kurumlarının çoğu burada bulunuyor. Bu bağlamda, Ukrayna’da AB ülkeleriyle aynı standartlarda bir yaşam söz konusu. Kentlerdeki sosyal olanaklar, kültürel hareketlilik oldukça yüksek. Bununla birlikte, tüm bu olanaklardan oldukça düşük bir bütçeyle yararlanmak mümkün.
 

3. Ukrayna’da Yaşamak İçin Ne Kadar Bütçe Gerekiyor?

Yapılan araştırmalar, Ukrayna’da eğitim gören bir öğrencinin ayda 250 ile 350 dolar arasında bir bütçeyle, barınma, gıda gibi temel ihtiyaçlarını karşılayarak, sosyal ve kültürel aktivitelere katılabildiğini gösteriyor. Bu rakamlar, AB ülkeleriyle karşılaştırıldığında oldukça düşük. Başka bir ifadeyle, Ukrayna yabancı öğrencilere düşük fiyatlar ile yüksek standartlar vaadediyor.

4. Ukrayna’daki Üniversitelere YÖK Tarafından Denklik Veriliyor Mu?

Ukrayna’daki eğitim kurumlarından alınan diplomalar, dünyanın diğer yerlerinde olduğu gibi Türkiye’de de geçerliliğe sahip. Bu ülkede faaliyet gösteren üniversiteler, YÖK tarafından denk olarak kabul ediliyor. İki ülke üniversiteleri arasındaki ortak çalışmalar ve öğrenci değişim programları, Ukrayna üniversitelerinin YÖK tarafından denk kabul edildiğini göstermekte.
 

5. Türk Öğrenciler, Ukrayna Üniversitelerinde Yatay Geçiş Hakkından Yararlanabiliyor Mu?

Ukrayna’daki birçok üniversite, Türkiye’den gelen öğrencilere yatay geçiş hakkı sunuyor. Türkiye’de herhangi bir branşta eğitim görürken, Ukrayna’da aynı bölümde eğitim görmek mümkün. Her üniversitenin yatay geçiş koşulları farklı olmakla birlikte, yatay geçişler genellikle üniversitelerin uyguladığı sınavlar ile yapılıyor.

6. Türkiye’den Gelen Öğrencilere Kolaylık Sağlanıyor Mu?

Ukrayna ile Türkiye arasında ekonomik ve stratejik bir işbirliği söz konusu. Ukrayna, Türkiye’nin dış ihracatında önemli bir yere sahip. Bununla birlikte, 200’ün üzerinde Türk firması, Ukrayna’da faaliyet gösteriyor. Bu atmosfer, eğitimi de olumlu yönde etkiliyor. Ukrayna, Türkiye’den gelen öğrencilere yatay geçiş hakkı sağladığı gibi, AB üniversitelerinin aksine üniversite sınavlarında belli bir derece şartı koşmuyor. Ukrayna’da yalnızca lise diplomasıyla bir üniversiteye başvurmak ve eğitim almak mümkün.

7. Ukrayna’da Hangi Üniversiteler Tercih Edilebilir?

Ukrayna’daki üniversiteler incelendiğinde, genellikle belli bir branş üzerine yoğunlaştıkları görülebilir. Dolayısıyla, üniversite seçimi yaparken öncelikle alınacak branş eğitimine karar vermek gerekiyor. Nitekim bu üniversiteler, kendi alanlarında dünya çapında bir eğitim kalitesine sahip. Akademik kadroları, buluşları ve kendi branşlarındaki başarıları ile yalnızca Doğu Avrupa bölgesinde değil, dünya genelinde ün yapmış olan bu üniversiteler arasında Kiev Politeknik, Taras Schevchenko gibi kurumlar bulunuyor. Ayrıca, yine Ukrayna’da yer alan Ulusal Havacılık ve Uzay Üniversitesi, havacılık alanında dünyanın sayılı üniversitelerinden biri olarak kabul ediliyor.

8. Ukrayna Üniversitelerinden Alınan Diplomalar, Dünyanın Diğer Yerlerinde Geçerli mi?

Herhangi bir eğitim vermeden para karşılığı lisans diploması ve doktora derecesi satan kurumların eski Sovyet ülkelerinde var olması, bu konudaki kuşkuları güçlendiriyor. Ancak Ukrayna’da böyle bir kurumun varlığını sürdürmesi mümkün değil. Ukrayna’da faaliyet gösteren üniversiteler yalnızca Türkiye’de değil, ABD, AB, Çin, Japonya, Avustralya gibi yerlerde de denk olarak kabul ediliyor. Denklik bilgilerini üniversitelerin web sitelerinde bulmak mümkün. Ukrayna üniversitelerinden alınan diplomalar dünyanın her yerinde geçerli olarak kabul ediliyor.

Ukrayna’daki üniversiteler, öğrencilerine mavi diploma sağlıyor. Avrupa Birliği’nin “Eğitim Komisyonu Kararları” doğrultusunda düzenlenen bu diploma, lisans, yüksek lisans ve doktora diplomasını uluslararası alanda geçerli kılıyor.

9. Neden Ukrayna’da Eğitimi Tercih Etmeliyiz?

Ukrayna, hem eğitim fiyatlarının hem de yaşam giderlerinin düşük olduğu bir ülke. Buradaki üniversite harçları düşük olmakla birlikte, cüzi bir rakamla temel ihtiyaçları karşılayarak sosyal ve kültürel aktivitelere katılmak mümkün. Diğer yandan, Ukrayna AB Standartlarında bir ülke olarak kabul ediliyor. Uluslar arası araştırmalar, Ukrayna’nın yaşam standartlarını her geçen yıl yükselttiğini gösteriyor. Sonuç olarak, Türk öğrenciler burada AB standartlarında bir yaşama düşük bir bütçeyle sahip olabiliyor.

10. Ukrayna Güvenli Bir Ülke mi?

Yurtdışı eğitimine rağbet gösteren öğrenci ve aileler, doğal olarak güvenlik konusuna da önem veriyor. Diğer yandan, geçtiğimiz yıllarda Ukrayna’da yaşanan gerilimler, birçok kişinin kafasında soru işareti bırakıyor. Stratejistler ise bu gerilimlerin günümüzde tamamen sönümlenmiş olduğunu söylüyor.

Ukrayna’daki çatışmalar, genel olarak üniversitelerin yoğun olmadığı kentlerde yaşandı. Burada eğitim gören yabancı öğrencilerin, çatışmaların en yoğun olduğu zamanlarda bile zarar görmediği biliniyor. Diğer yandan, strateji uzmanları bu gerilimlerin bir daha yaşanmayacağını öngörüyor. Ukrayna’nın güvenlik politikalarına ve kent güvenliğine üst düzeyde önem veren bir ülke olması ve geçtiğimiz yıllarda yaşanan olaylardan sonra güvenlik önlemlerini arttırması, bu ülkenin önümüzdeki yıllarda ciddi bir güvenlik problemi yaşamayacağını gösteriyor.

11. Ukrayna’daki Kariyer Olanakları Nelerdir?

Ukrayna, sanayi, ekonomi, bilim ve ticaret alanında her geçen yıl yeni atılımlara imza atıyor. Eğitim kalitesi büyük ölçüde kalkınma hamlelerine bağlı olarak artmakta. Bu durumla ilişkili olarak, Ukrayna’daki eğitim Türk öğrenciler için birçok kariyer olanağının kapısını açıyor.

Ukrayna, sürekli gerçekleştirdiği kalkınmalar sayesinde, genç ve nitelikli nüfusa ihtiyaç duyan bir ülke. Bunun dışında, Ukrayna’da alınan eğitimin Türkiye’de de geçerliliği bulunuyor. Ukrayna üniversitelerinde eğitim alarak gerek Ukrayna’da gerekse Türkiye’de kariyer olanaklarına sahip olmak mümkün. Diğer yandan, AB ülkelerinde faaliyet gösteren şirketler de Ukrayna’da eğitim gören kişileri yetkin olarak kabul ediyor.