Trump'ın Tehdidine Partiler Ne Dedi?

Türkiye'nin güney sınırlarında sular iyice ısınırken Türk ordusu hazırlıklarını tamamlayarak harekat için hazır olduğunu belirtti. ABD önce ordusunu geri çekip karışmayacağını belirtti ardından Trump, Türkiye'ye yönelik küstahça bir tehditte bulundu. Türkiye'de liderlerden Trump'ın bu küstahlığına tepki gecikmedi.

Trump'ın Tehdidine Partiler Ne Dedi?
Trump'ın Tehdidine Partiler Ne Dedi?

Türkiye'nin güney sınırlarında sular iyice ısınırken Türk ordusu hazırlıklarını tamamlayarak harekat için hazır olduğunu belirtti. ABD önce ordusunu geri çekip karışmayacağını belirtti ardından Trump, Türkiye'ye yönelik küstahça bir tehditte bulundu. Türkiye'de liderlerden Trump'ın bu küstahlığına tepki gecikmedi.

 

Trump "Türkiye Ekonomisini Yok edeceğim" Demişti

Trump açıklamasında "Daha önce önemle belirttiğim gibi yine tekrar ediyorum: Eğer Türkiye eşsiz bilgeliğim içinde sınırları aşma olarak değerlendireceğim bir şey yaparsa, daha önce yaptığım gibi Türkiye ekonomisi mahvedip yok edeceğim. Türkiye Avrupa ve diğerleri ile beraber olmalı bekliyorum." ifadelerini kullanmıştı.

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan an itibari ile henüz bir açıklama yapmazken konu ile ilgili siyasi parti liderlerinden tepki gecikmedi. 

 

"Türkiye Her Konuda Kendi Kararını Verecektir"

Faik Öztrak, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: "Türkiye Cumhuriyeti Devleti hiç bir tehdide boyun eğmemiştir ve eğmeyecektir. Egemen ve bağımsız bir ülke olan Türkiye her konuda kendi kararını kendi verecektir."


 

MHP'den İlk Tepki "Hadi Ordan Densiz"

MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın, ABD Başkanı Trump'ın açıklamalarına tepki gösterdi. Yalçın, "Türkiye tehditlere, blöflere pabuç bırakmayacak büyük bir devlettir. Mister Trump, sen Türk ekonomisini hedef alan bir adıma cüret edersen, bir daha Orta Doğu'ya asla ayak basamazsın. O takdirde dünyanın jandarmalığını unut" ifadelerini kullandı.

Yalçın, Twitter hesabından yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

"ABD Başkanı Donald Trump; Türkiye'nin, Suriye'de kendisinin istekleriyle çelişen bir adım atması hâlinde Türk ekonomisini mahvedeceğini söylemiş. Hadi oradan densiz! Hadi Oradan!

Türkiye tehditlere, blöflere pabuç bırakmayacak büyük bir devlettir. Mister Trump, sen Türk ekonomisini hedef alan bir adıma cüret edersen, bir daha Orta Doğu'ya asla ayak basamazsın. O takdirde dünyanın jandarmalığını unut!

Washington yönetimi Türkiye'yi hedef alırsa ne ABD'nin müttefikliği, ne NATO'nun caydırıcılığı kalır. Türkiye kendine yeni bir dünya kurar ve Washington "İNFİRAT" politikasına dönmek zorunda kalır."


 

Karamollaoğlu; Hadsiz, Küstah ve İkiyüzlü

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, ABD Başkanı Donald Trump'ın Türk ekonomisinin çökertilmesiyle ilgili açıklamalarına sert şekilde tepki gösterdi.

Sosyal medya hesabı twitter üzerinden açıklamada bulunan Karamollaoğlu, Trump'ın açıklamalarını küstahlık ve hadsizlik olarak değerlendirdi.

Trump'ın iki yüzlü ve küstah olduğunu ifade eden Karamollaoğlu, "ABD Başkanı Trump'ın hadsiz ve küstah açıklamaları, Amerikan politikalarının iki yüzlülüğünü bir kere daha ortaya koymuştur" dedi.

Trump'ın tehditkâr açıklamalarını iç kamuoyuna yönelik aldatıcı ifadeler olduğunu söyleyen Karamollaoğlu "Askeri politikalarda etkisi olmayan Trump, kendi iç kamuoyunu tatmin etmek için bu tür basit tehditlere başvurmaktadır. Türkiye, bu türden tehditlerle yönlendirilebilecek bir ülke değildir. Güvenliğini tehdit eden her durumda, kararlarını kendisi alabilecek yetkinliğe sahiptir" diye ifade etti.


 

Akşener; Bu Büyük Bir Hadsizlik

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, ABD Başkanı Donald Trump'ın Türkiye'ye yönelik açıklamalarına tepki göstererek 'Büyük hadsizliktir. Sayın Trump'a seslenmek isterim Türk devleti Kürtlerle değil teröristlerle mücadele ediyor.' dedi.


 

Davudoğlu; Gereken Cevap Geciktirilmeden Verilmeli

Twitter hesabından açıklama yapan Ahmet Davutoğlu, "ABD Başkanı Trump'ın hiçbir diplomatik teamüle, iki ülkenin tarihsel ilişkilerinin derinliğine ve ortak sorun alanlarındaki işbirliğine yakışmayacak üslupsuz ve saygısız açıklamaları kabul edilemez. Gereken cevap her seviyede hak ettiği şekilde gecikmeden verilmelidir" ifadelerini kullandı.
Açıklamasına şu sözlerle devam eden Davutoğlu, "Yaşananlar Türkiye'nin stratejik ilişkilerinin öngörülemez siyasi aktörlere endeksli süreçlere bağlanamayacağını da bir kez daha göstermiştir. Türkiye her zaman kendi çıkarlarını kendi iradesi ile koruyacak güçtedir." dedi.