Teknoloji Bizi Ne Kadar İhtiyarlatıyor ?

Teknolojinin günümüzde bize yararları olduğu kadar zararları da çok , bu konuyu incelerken ; sanayi makinelerini, tıbbi cihazları, savaş malzemelerini, tüm bunların yarar ve zararlarını konuşmayacağız . Şimdilik Doğrudan bizlerin kullandığı teknolojik içerikleri ele alacağız.

Teknoloji Bizi Ne Kadar İhtiyarlatıyor ?

Araç ve gereçler, bizleri  enerji harcatmadan , tek bir tuşla herşeyi yapar hale gelmemizi sağlıyor.

Çayı demlerken , yemeği pişirirken , bir yerden bir yere giderken , bir ürün satın alırken dahi internet üzerinden tek tuş ile kapımıza kadar getiriyor. Belli şartlar altında bunun yararlı olduğunu söylemek mümkün olsa da aslında bizi zamanla vücudumuzu hiç bir iş yapamaz hale getiriyor. 

Araç ve gereçler  fiziksel hastalıkları arttırıyor. Sürekli elimizdeki telefona ya da başka bir teknolojik alete bakarken boynumuzu eğik bir biçimde tutmamız, boyun ağrılarına  sebep olacaktır.

Teknolojik Araç Gereçlerin Olmadığı Bir Dönemde Yaşadığımızı Düşünelim 

Örneğin ilk çağdayız. Mesela bir çay demleyeceğiz ama ısıtıcının tek tuşuyla yapmamız mümkün değil önce yakacak tahta bulmamız , sonra ateşi yakmak için de epeyi bir enerji harcamamız gerekecek. 

Daha çok enerji sarf etmemiz bizi durağan durumdan hareketli duruma geçirip ve insandaki hantallığı, isteksizliği ve uyuşukluğu söküp atacak; bizi canlı, yetenekli ve verimli kılacak. Ruhen ve bedenen güçlendirdiği gibi, maddî yönden de kazançlı yapacak.

Günümüzde insanlar daha çok oturup , daha az enerji harcayıp , daha erken ihtiyarlıyor. 

Bu dönemde teknolojik araç gereçleri bizi ne hale getirdiğini anlamak için , doğayla baş başa bir kampa çıkın. Yanınıza konserve yiyecekler ve asgari ihtiyaç malzemeleri ile . Doğayı yakından izleyerek ona saygı duymayı, koruyup kollamayı öğrenin. 

Sabahleyin erken kalkmama gibi bir durumunuz olmayacak çünkü güneş bize sabah 7 gibi "Hadi Kalk " diyecek 

Uyandığımızda klima , egzoz gazları , televizyon ve bilgisayar radyasyonu olmadan hayata daha özverili başlacaz

Teknolojik araç ve gereçsiz olarak geçirdiğimiz dönemde göreceğiz ki daha dinç , daha sağlıklı bir ruha ve bedene sahip olacağız.