Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulunda Şanlıurfa tartışması yaşandı. Kentin sorunlarını dile getiren CHP Şanlıurfa Milletvekili Av. Mahmut Tanal’a, AK Parti sıralarından “Ne olmuş Şanlıurfa’ya” diye soruldu. Tanal, bu sataşmaya “Senin bu saydığın sorunlardan bir tanesi yalan diyen olursa derlerse, ben buradan istifa dilekçemi vereceğim” şeklinde yanıt verdi.TBMM Genel Kurulu’nun dünkü birleşiminde kürsüye çıkan CHP Milletvekili Av. Mahmut Tanal, Şanlıurfa’da vatandaşların yaşadığı sorunları anlattı. “Elektrikler kesik, ürünler kuruyor”Özel elektrik şirketi DEDAŞ’ın, borç gerekçesiyle Şanlıurfalı çiftçilerin tarımsal sulamadaki elektrik enerjisini, hanelerdeki elektrikleri kestiğini hatırlatan Tanal, şöyle konuştu: “Hemen sizi gerçekten Türkiye'nin sıcak ve can alıcı noktalarına götürmek isterim. Ben Şanlıurfa Milletvekiliyim. Şu anda Şanlıurfa’dan 8 tane milletvekili arkadaşımız var Ak Parti grup sıralarında ve MHP sıralarında 1 kişi; yani Cumhur İttifakı olarak 9 milletvekili arkadaşımız burada. Şanlıurfa'nın sıcaklığı 40 dereceden aşağı değil ama bu 40 derece sıcaklıkta elektrikler kesik; vatandaş ürününü alamıyor, ürünler kuruyor. Çok güzel bir söz var: ‘Çiftçilik milletimizin hayatıdır, milletimizin servetidir, milletimizin kudretidir.’ Şanlıurfalıların elektriğini kesmekle Şanlıurfa’nın hayatını kesiyorsunuz, Şanlıurfa’nın kudretini bitiriyorsunuz, Şanlıurfa’nın servetini bitiriyorsunuz.” “Ne olmuş Şanlıurfa’ya” sataşmasıAK Parti milletvekillerinin “Ne olmuş Şanlıurfa’ya?” şeklinde laf atmasına sert tepki gösteren Tanal, bunun üzerine AK Parti sıralarına dönerek, “Değerli kardeşim, Şanlıurfa’dan haberin var mı senin? İstanbul’da keyifli yerlerde, villalarda oturursun; Şanlıurfalı 46 derece sıcaklığın altında elektrik olmadığı için içme suyuna ulaşamıyor. Orada hasta olan vatandaşımız, diyaliz hastaları, sağlıklı bir şekilde tedavi alamıyor” şeklinde yanıt verdi.
Şanlıurfa’nın sorunlarını sıraladıKonuşmasının devamında Şanlıurfa’nın sorunlarını sıralayan Tanal, “Şanlıurfa’nın işsizlik sorunu var. İstihdam sorunu var. Torpil ve kayırmacılık var. Mevsimlik tarım işçileri sorunu var. Elektrik sorunu var. Tarımda DEDAŞ zulmü var DEDAŞ! Aynı zamanda ulaşım sorunu var. Eğitim sorunu var. Temiz içme suyu sorunu var. Suriyeliler sorunu var. Altyapı sorunu var. Tarımsal sulama sorunu var. TİGEM cezaevi var TİGEM cezaevi! Uyuşturucu sorunu var. Afete hazırlık sorunu var. İş bilmez yöneticilerin sorunu var. Toplulaştırma sorunu var” ifadelerini kullandı. Tanal: ‘Yalan’ desinler istifa edeceğim Kürsüye çağırdığı AK Parti ve MHP’li Şanlıurfa milletvekillerinin, sıraladığı sorunların bir tanesini bile yalanlamaları halinde istifa edeceğini de ekleyen Tanal, şunları kaydetti: “Şimdi, buradaki Şanlıurfa milletvekili arkadaşlarımız gelsin, desinler ki: ‘Ya Mahmut Tanal, Allah’tan kork, senin bu saydığın 22 tane sorunun bir tanesi yalan.’ derlerse, ben buradan istifa dilekçemi vereceğim, istifa dilekçemi vereceğim. Siz de gelin bunu kabul edin; daha dönemin başındayız, ben sizden kurtulmuş olayım, siz de benden kurtulun.”
![](https://www.urfanews.com/images/files/2023/07/64aff0cc50dda.jpg)