Şanlıurfa'da şebeke sularındaki koku şikayeti nisan ayında başlamıştı. ŞUSKİ, şikayetlerin artması üzerine 24 Nisan'da yaptığı açıklamada hastalık yapıcı herhangi bir bulguya rastlanmadığını duyururken, 29 Nisan ve 12 Mayıs'ta yapılan açıklamalarda bu kez "Yüzeysel su kaynaklarının tamamında mevsim geçişlerinde zaman zaman karşılaşılan alg (mikro bitkiler) üremesi neticesinde suda koku problemi oluşabilmektedir. Bu durum sağlık açısından bir tehdit oluşturmamakta fakat hissel ve duyusal olarak suyun lezzetini azaltmaktadır" denildi. Son iki açıklamada da hastalık yapıcı bulguya rastlanmadığı ifade edildi.
Yaklaşık 4 hafta önce başlayan şebeke sularındaki koku şikayetlerinin ardından Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesine bağlı ŞUSKİ Genel Müdürlüğü, arıtma tesisinin kapılarını gazetecilere açtı.'Koku problemini minimize ettik'Gazetecilere tesisi gezdirdikten sonra suyun içilebilir olduğunu ve koku probleminin olmadığını belirten ŞUSKİ Genel Müdürü Emin İzol, şunları söyledi:"Bir sorun yok. Koku problemi de yok. Geçmişte oldu, bu koku problemi vardı. Koku problemini aktif karbon sistemimizi devreye koyarak minimize ettik. Şu anda yok denecek kadar bir koku var. Vatandaşlarımız bu suyu gönül rahatlığıyla içebilirler. Şanlıurfa'nın suyu çok güzel ve paketlenmiş sulardan daha iyi bir sudur diyebilirim."
Su renginin bulanıklaşmasıyla ilgili 'lokal olabilir' dediİzol, tat bozukluğunun yanı sıra bazı bölgelerde suyun renginin bulanıklaşmasıyla ilgili ise "Biz arıtılmış suyu pompalarla terfi istasyonlarımıza gönderiyoruz. Belki o bölgelerde lokal bir arıza olmuş olabilir. Şebeke suyu musluğa karışmış olabilir, ona bir şey demiyorum ama vatandaşlarımız müsterih olsunlar. Herhangi bir kirlilik problemi yok. Arızadan kaynaklı lokal bir durum olabilir" dedi.
Su faturalarında artış şikayetleriÖte yandan Şanlıurfa'da vatandaşlar bu ay su faturalarının bir hayli yüksek olmasından da şikayetçi. Öyle ki, bazı tüketiciler bir önceki aya göre faturalarda yüzde 200 civarında bir artış olduğunu söylüyor. İzol, su fiyatlarında bir indirim yapılıp yapılmayacağı yönündeki soruya "Şu an 30 büyükşehir içinde su fiyatımız 22. sırada, ucuzluk yönünden. Önümüzdeki aylarda bütçemiz doğrultusunda su fiyatlarında indirim yapmayı düşünüyoruz" yanıtını verdi.
![](https://www.urfanews.com/images/files/2024/05/6644c73bdd648.jpg)
![](https://www.urfanews.com/images/files/2024/05/6644c74c75804.jpg)
![](https://www.urfanews.com/images/files/2024/05/6644c75a48160.jpg)