Şanlıurfa'nın Merkezinde ve İlçelerinde Mursi İçin Gıyabi Cenaze Namazı Kılındı

Pazartesi günü çıkarıldığı mahkemede cam kafesin içinde aniden fenalaşarak kalp krizi geçiren ve ardından hayatını kaybeden Mısır'ın seçilmiş tek cumhurbaşkanı için Şanlıurfa'nın Halil-ü Rahman cami ve ilçelerde vatandaşların yoğun katılımı ile gıyabi cenaze namazı kılındı.

Şanlıurfa'nın Merkezinde ve İlçelerinde Mursi İçin Gıyabi Cenaze Namazı Kılındı
Şanlıurfa'nın Merkezinde ve İlçelerinde Mursi İçin Gıyabi Cenaze Namazı Kılındı

Pazartesi günü çıkarıldığı mahkemede cam kafesin içinde aniden fenalaşarak kalp krizi geçiren ve ardından hayatını kaybeden Mısır'ın seçilmiş tek cumhurbaşkanı için Şanlıurfa'nın Halil-ü Rahman cami ve ilçelerde vatandaşların yoğun katılımı ile gıyabi cenaze namazı kılındı.

Kent Merkezinde Mevlid-i Halil (Dergah) Camisinde Gıyabi Cenaze Namazı Kılındı

Mevlid-i Halil (Dergah) Camisinde kılınan öğle namazının ardından cemaat ve vatandaşlar cenaze namazı için toplandı. Dergah Camisindeki gıyabi cenaze namazını Şanlıurfa İl Müftüsü Mehmet Taştan kıldırdı.


Cenaze namazına Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin ve çok sayıda vatandaş katıldı. Cenaze namazı, Eyyübiye İlçe Müftüsü Adem Dobur tarafından yapılan dua ile sona erdi. Namazın ardından dışarı çıkan kalabalık, tekbirler getirerek dağıldı.

 

Ceylanpınar'da İlçe Müftüsü Gıyabi Cenaze namazı Kıldırdı

Diyanet İşleri Başkanlığının talimatıyla öğle namazı öncesi Mısır'ın darbeyle indirilen seçilmiş lideri Muhammed Mursi'nin vefatı nedeniyle Ceylanpınar'daki tüm camilerde sala okundu. Öğle namazının ardından Zahiriye Camisinde bir araya gelen yüzlerce kişi, Muhammed Mursi için gıyabi cenaze namazı kıldı. İlçe Müftüsü Hasari Altınova tarafından kıldırılan cenaze namazının ardından dua edildi.

İlçe Müftüsü Altınova burada yaptığı konuşmada Muhammed Mursi için Allah'tan rahmet diledi. Mısır'ın seçilmiş ilk ve tek Cumhurbaşkanı Dr. Muhammed Mursi emperyalist Batı'nın ve Siyonizmin desteklediği cuntacı Sisi'nin zulmüne karşı dik durduğunu belirten Altınova, "Zalimlere boyun eğmek bir yana doğru bildiklerinden bir adım dahi olun geri atmamış ve çağdaş firavunların zindanlarında şahadete yürümüştür" dedi.
 

Diyabet hastası olduğu bilinen Mursi'nin darbe sonrası en temel sağlık koşullarından mahrum bırakıldığını vurgulaya Altanova, sözlerini şöyle sürdürdü: "Muhammed Mursi tutulduğu zindanlarda her türlü işkenceye maruz bırakılmış ve tedavisi yapılmayarak sistematik bir şekilde ölüme sürüklenmiştir. Hak ve batıl mücadelesinin sürdüğü günümüzde Muhammed Mursi'ye ve dava arkadaşlarına zulmedenler ve buna sessiz kalanlar müminlerin vicdalarında mahkum olacakları gibi ahirette de Allah'ın azabına uğrayacaklardır."

Gıyabi cenaze namazına Belediye Başkan Vekili Ahmet Ergin, Belediye Meclis üyeleri, eski belediye başkanı Abdurrezak Aksak, Hüda Par Ceylanpınar İlçe Başkanı Adnan Sağlam, Sivil Toplum Kuruluşu yetkilileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

 

Siverek'te Gıyabi Cenaze Namazına Binlerce Vatandaş Katıldı

Mısır'ın demokratik seçimleriyle seçilmiş olan ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin şehadeti dolaysıyla Siverek Abdulkadir Geylani Camisi'nde gıyabi cenaze namazı kılındı. Gıyabi cenaze namazı sonrasında kalabalık adına bir basın açıklaması okuyan Murat Başaran, "Bizler 3 Temmuz 2013 gecesinde yaşanan ve seçimle işbaşına gelmiş Muhammed Mursi Şahsında tüm İhvan-ı Muslimini hedef alan alçakça kalkışmadan bugüne sürekli bir biçimde Mısır'daki kardeşlerimizin yanında ve çağdaş firavun, Sisi köpeğinin karşısında durmaya çalıştık. Bu süreçte bütün dünyanın gerçek yüzünü de gördük, sözde demokrasi havarisi kesilen alçakların kirli oyunlarını da. Ancak dertlerini yüreklerimizde ne kadar hissedersek edelim, asıl bedeli; baltacı alçakların cadı avlarına maruz kalan, çocukları, eşleri gözlerinin önünde şehit edilen, zindanlarda türlü işkencelere uğrayan kardeşlerimiz ödediler.

Biz biliyoruz ki; kardeşlerimizin bu dünyada ödedikleri bedeller inşallah onları Cennette yüce köşklere taşıyacak ve onlara bu işkenceleri yapan alçaklar da hem tarih boyunca lanetlenecek hem de Cehennemin dibini boylayacaklardır" dedi.

'Müslümanların Musa'ları bekleyenler değil, Musa olmaya çalışanların olması' gerektiğini vurgulayan Başaran, "Musa'lar yetiştirmeye çalışanlar olarak elimizden gelenin en iyisini yapmak zorundayız. Nasıl ki bir kardeşimizin şehadeti aramızdaki tüm farklılıkları ortadan kaldırıp tek bir yumruk gibi bütünleşmemizi beraberinde getiriyorsa, başka kardeşlerimizin de benzer işkenceleri görmemeleri için bu duruşumuzu birçok alanda muhafaza etmemiz ve bu uğurda mümkün oldukça beraber adım atmamız gerekiyor." Dedi

'Bugün yüzlerce Siverek'li olarak çağdaş firavun zalim Sisi tarafından şehit edilmiş Muhammed Mursi için gıyabi cenaze namazı kılmak için toplandıklarını' söyleyen Cemil Yeşildağ," Allah direniş gösteren, İslami direnişin öncüleri olan, imamları olan şehadete ulaşmış bütün Müslümanların şehadetini kabul etsin. Muhammed Mursi'yi onurlu ve izzetli İslam lideri olarak biliyoruz, İhvan'ıda İslam aleminin öncüsü olarak biliyoruz, bu anlamda onların emperyalizme ve çağdaş Firavunlara karşı verdiği direnişi destekliyoruz" diye konuştu

Akşam Namazında Şanlıurfa'da Rabia Meydanında Gıyabi Cenaze Namazı Kılınacak

17 Haziran Pazartesi günü duruşma için çıkarıldığı mahkeme de kalp krizi geçirerk hayatını kaybeden Muhammed Mursi için ölümünün hemen ardından Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'ın çağrısı ile Türkiye geneli 81 il ve 975 ilçenin tamamında kent merkezlerinde ve şehrin en kalabalık camilerinde gıyabi cenaze namazı kılınması talimatı verilmişti. 

Bugün öğlen namazı öncesi Şanlıurfa kent merkezinde bulunan tüm camilerde Şehit Muhammed Mursi için salalar okundu ve halk Rabia Meydanında kılınacak gıyabi cenaze namazına davet edildi.

Cenaze Namazı İçin Onbinlerce Vatanşın Katılımı Bekleniyor

Şanlıurfa Sivil Toplum Kuruluşları Platformu tarafından organize edilen gıyabi cenaze namazına kentte bulunan bütün siyasi partiler ve sivil toplum kuruluşlarının yanı sıra vatandaşların katılımı bekleniyor. 

Alanda hazırlık çalışmalarının yapıldığı ve akşam yapılması planlanan program için son hazırlıkların yapıldığı belirtildi.