Şanlıurfa'da Özel Bir Hastanede Gastroenteroloji Polikliniği Açıldı

Hastaneden yapılan açıklamada Dahiliye ve Gastroenteroloji Uzmanı Uzm. Dr. Mustafa Kartal’ın Himayesinde Son Teknoloji Cihazlar İle Anestezi Eşliğinde ENDOSKOPİ ve KOLONOSKOPİ İşlemleri Yapmaya başlanmıştır denildi.

Şanlıurfa'da Özel Bir Hastanede Gastroenteroloji Polikliniği Açıldı
Şanlıurfa'da Özel Bir Hastanede Gastroenteroloji Polikliniği Açıldı

Özel Şanmed Hastanesinde Görev Yapan Uzm. Dr. Mustafa Kartal Yaptığı Açıklamada: Endoskopi ışık kaynağı ve kamerası bulunan esnek fiber optik  bir görüntüleme yöntemidir. Gastroentesisat yöntemleri yemek borusu mide on iki parmak bağırsağının görüntüleme sistemidir. Genelde hastalar boğazda yanma  acı ekşi su gelmesi  yutma güçlüğü ağız kokusu, yemeklerden sonra şişkinlik, hazımsızlık kramp tarzında bir ağrı kazınma gibi bulgularla başvurur. Bunların değerlendirmesinde ayrıca halsizlik, kilo kaybı, anemi gibi bulguların değerlendirmesinde ve yemek borusunun mide kanserlerinin gerek tanısında gerek erken tanısında teşhisinde kullanılan bir yöntemdir.

Bunun dışında kronoskopi’de gene endoskopiye benzer şekilde nispeten daha uzun bir görüntüleme yöntemidir. İnce bağırsağın son kısmı dediğimiz terminal iliği dediğimiz konumun tamamı ve  rektu dediğimiz kalın bağırsağın son kısmının değerlendirmesi amaçlı kullanılır. Hastalar makattan kanama ağrı, kronik kabızlık, isal gibi bulgularla başvurur bu sentomların değerlendirmesinide ayrıca kalın bağırsak kanserlerin değerlendirmesindeki  tarama amaçlı bir çok yöntem  kullanılmaktadır. Önlenebilir bir kanser çeşididir. Polikliniğimiz Şanlıurfa’ya hayırlı olsun dedi.