Şanlıurfa İl Emniyet Müdürlüğü, Çocuk Şube Müdürlüğünce son 10 ayda yürütülen çalışmalarla ilgili raporu paylaştı. Yapılan açıklamada, son 10 ayda 'bin 393 olaya adli tahkikat evrakı hazırlanarak adli mercilere sevk edildiği' belirtildi.Bin 698 çocuğun çeşitli suçlardan mağdur beyanı alındığı belirtilen açıklamada, 'Suçun faili olan yaşı küçük bin 809 çocuğa 'suça sürüklenen çocuk' sıfatıyla çeşitli suçlardan işlem yapıldığı, adli mercilere sevk edilen 162 çocuğun tutuklanarak ceza infaz kurumuna teslim edildiği' kaydedildi.Yine çeşitli suçlardan aranan 229 çocuktan 16'sının tutuklandığı ifade edildi.10 aylık faaliyet raporunda 147 internet kafe, 161 umuma açık işyeri ve 30 sinemanın denetlendiği, denetimlerde 9 internet kafe ile 43 umuma açık işyeri hakkında evrak eksikliğinden ilgili belediyelere bilgi verildiği ve idari işlem uygulandığı aktarıldı.Raporda ayrıca çocuk dilencilere ilişkin '48 dilenen yaşı küçük şahıs ve 13 eğitim ve öğretim hakkının engellenmesi suçunun tespit edildi, dilencilik yaptığı tespit edilen yaşı küçük 50 şahsa gerekli işlemler yapıldığı' bilgisi yer aldı.
![](https://www.urfanews.com/images/files/2024/06/665d8b9a59fac.jpeg)