Siverek’te ilçe seçim kurulunca 31 Mart’taki yerel seçimlerde sandıkta görev alacak öğretmenlere yönelik eğitim toplantısı düzenlendi. Siverek Belediyesi Kültür Merkezinde dün saat 14.00’te düzenlenen öğretmenlere bir katip tarafından hakaret edildiği iddiası tepkilere neden oldu.Eğitim-Sen Şanlıurfa Şubesinden yapılan açıklamada, “Verilen seçim eğitimi sırasında üzülerek ifade etmek isteriz ki öğretmen arkadaşlarımız, üslupsuz bir dile ve hakaretlere maruz kalmışlardır” denildi.Açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi:“Öğretmen arkadaşların kendilerine yakışır tarzda uyarılarına rağmen düzeysizlik toplantı boyunca süre gelmiştir. Nasıl mı? “Seçim günü arayıp aptal aptal sorular sormayın”, “Sizin gibi öğretmenlerin çocuklarımın öğretmeni olmasını istemem” gibi hakaretler edilmiştir. Daha sonrasında bu hakaretleri savuran kişinin kâtip üye olduğunu öğrendiğimiz bu zatı muhteremi esefle kınıyoruz. Kâtibin yapmış olduğu bu hakaretlere şiddetle karşı çıkması beklenen İlçe Seçim Kurulu Başkanı, kâtibi savunarak öğretmenleri suçlamaya devam etmiş, bu da yetmezmiş gibi kâtipten bayrağı devralarak “Gelip kapımda görevinizi iptal için bana yalvarıyorsunuz diyerek” hakarete devam etmiştir. Bazı Öğretmen arkadaşlarımız bu duruma tepki göstererek salonu terk etmişlerdir. Ancak orada bulunan tüm arkadaşlarımızın bu durumdan rahatsızlık duyduklarından hiç şüphemiz yoktur.” “Seçimlerin sağlıklı ve güvenli bir şekilde yürütülmesinde büyük bir fedakarlıkla emek veren eğitim emekçilerinin, bu emek ve fedakarlıkları karşısında hakaretlere maruz bırakılmalarını kabul etmiyoruz” denilen açıklamada, şu ifadeler yer aldı:“Eğitim Sen Şanlıurfa Şubesi olarak şunu belirtmek isteriz ki, öğretmenlik mesleği en saygın meslek olmasına rağmen, mesleğimiz zaten yeterince itibarsızlaştırılmış durumda her önüne gelen bizlere parmak sallamakta. Şu çok iyi bilinsin ki, dün olduğu gibi bugün de hiç kimsenin tehditlerine boyun eğmedik ve bugün de eğmeyeceğiz. Öğretmenlerin de hiç kimsenin emir eri olmadığını bilinmesini isteriz.”YSK inceleme başlattıYüksek Seçim Kurulu (YSK), Şanlıurfa'nın Siverek ilçesinde 31 Mart'taki Mahalli İdareler Genel Seçimleri'nde görevlendirilen memur üyelerin eğitimi için yapılan toplantıda, görevli öğretmenlere hakaret edildiği iddiasıyla ilgili inceleme başlattı.
Güncel
Yayınlanma: 16 Mart 2024 - 14:42
Şanlıurfa'da sandık görevlisi öğretmenlere hakaret iddiası
Şanlıurfa Siverek’te yerel seçimlerde görevlendirilen öğretmenlere bir katip tarafından hakaret edildiği iddiaları tepkilere neden oldu. Eğitim-Sen Şubesinden yapılan açıklamada “Seçimlerin sağlıklı ve güvenli bir şekilde yürütülmesinde büyük bir fedakarlıkla emek veren eğitim emekçilerinin, bu emek ve fedakarlıkları karşısında hakaretlere maruz bırakılmalarını kabul etmiyoruz” denildi. YSK ise hakaret iddialarına ilişkin inceleme başlattı.
Güncel
16 Mart 2024 - 14:42
Hz Ali Bana bir harf ogretene kırk yıl kole olurum demiştir