Harran Yılın Her Zamanında Yerli Yabancı Turistleri Ağırlıyor

Şanlıurfa'nın Harran ilçesinde bulunan Dünyanın ilk İslam Üniversitesi kalıntıları ve yine dünyada benzeri bulunmayan Harran Kubbeleri senenin her ayında ziyaretçi akınına uğruyor. Yapılan restorasyon çalışmalarının ardından önümüzdeki yıl ziyarete açılması planlanan Üniversite kalıntılarının ziyarete açılması ile daha fazla ziyaretçi çekmesi planlanıyor

Harran Yılın Her Zamanında Yerli Yabancı Turistleri Ağırlıyor
Harran Yılın Her Zamanında Yerli Yabancı Turistleri Ağırlıyor

Şanlıurfa'nın Harran ilçesinde bulunan Dünyanın ilk İslam Üniversitesi kalıntıları ve yine dünyada benzeri bulunmayan Harran Kubbeleri senenin her ayında ziyaretçi akınına uğruyor. Yapılan restorasyon çalışmalarının ardından önümüzdeki yıl ziyarete açılması planlanan Üniversite kalıntılarının ziyarete açılması ile daha fazla ziyaretçi çekmesi planlanıyor.

 

8 Bin Yıldır Yerleşim Yeri Olarak Kullanılıyor

Şanlıurfa’nın Harran ilçesinde bulunan ve UNESCO dünya mirası geçici listesinde yer alan, dünyanın en eski yerleşim yerlerinden Şanlıurfa’nın Harran ilçesindeki tarihi Harran harabeleri yılın her mevsiminde yerli ve yabancı ziyaretçilerini ağırlıyor.
Milattan önce 6 binli yıllardan bugüne kadar kesintisiz yerleşim yeri olan ve bir dönem Asurlular ile Emevilere başkentlik yapan Harran, konik kubbeli evleri ve tarihi mekanlarının yanı sıra zengin tarihi mirasıyla ziyaretçilerini kültür yolculuğuna çıkarıyor. İlk İslam Üniversitesinin kalıntıları ve Emeviler döneminden kalma Ulu Camisi'yle her yıl binlerce yerli ve yabancı turisti ağırlayan tarihi ilçe, yılın her döneminde turizm sezonunu canlı tutuyor. Yılın yaz,ilkbahar yanı sıra kış aylarında da bilerek ilçeye gelen çok sayıda ziyaretçi, hem Harran halkının hem de turizmcilerin yüzünü güldürüyor.

 

Harran Ulu Cami Türkiye’nin En Büyük Anıtsal Camisidir

Harran Ulu Cami ve civarındaki tarihi mekanların tadilatının 3 ay sonra bitirilip ziyarete açılacağını dile getiren Harran Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Önal, "Harran Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Harran kazı ekibi olarak bu yıl da Harran ören yerinde kazı çalışmalarımızı yürütmekteyiz. Kültür ve Turizm Bakanlığımız ihalesini yaptı ve koruma amaçlı restorasyon çalışmaları başladı. Şu an devam ediyor ve aynı zamanda çevre düzenlemesi çalışması da projenin içerisinde.taş süslemesi, bitkisel ve Rumi desenli tarihi yeri, Harran’a gelen ziyaretçiler buraları görecek. Çünkü Harran ulu camide Türkiye’mizin en büyük anıtsal camisidir. Süleymaniye’den, Sultanahmet’ten daha büyük 100x100 ebatında ve Emeviler döneminde yapılmış, Zengi ve Eyyübiler döneminde yapılmış ve sonra halini almış devasa bir cami. Ve aynı zamanda Divriği Camii'nden daha büyük süslemesi olan bir cami. Onarım ve çevre düzenlemesinin bitmesinin ardından,önümüzdeki yılın baharında bitirilmesi planlanıyor" diye konuştu.


İlginizi Çekebilecek Diğer Kültür Sanat Haberleri


Yemyeşil Urfa Projesine Asoğlu Ailesinden Büyük Destek►

Şanlıurfa'nın düşman işgalinden kurtuluşunun 100. yılı anısına 100. yılda Yemyeşil Urfa projesi Şanlıurfa halkından büyük destek geliyor. Proje kapsamında Şanlıurfa'nın tanınan iş adamlarından İbrahim Asoğlu projeye destek amacı ile 14 bin fidan dikti


İngiltere'de Göbeklitepe Rüzgarı / WTM Fuarında Göbeklitepe Standına Yoğun İlgi►

Yaklaşık 12 bin yıllık geçmişe sahip dünyanın en eski yerleşim yeri ve yine dünyanın en eski tapınağı olan Göbeklitepe dünyanın her yerinde ilgi görmeye devam ediyor. İngiltere'nin başkenti Londra'da düzenlenen dünyanın en büyük turizm fuarı "Dünya Turizm Fuarında" (WTM) açılan Göbeklitepe standı turizmcilerin ilgi odağı oldu.


Karaköprüdeki Okullara 11 Kasım'da Dikilmek Üzere 7700 Fidan Dağıtıldı►

Şanlıurfa Karaköprü İlçe Müdürlüğü tarafından bölgede bulunan tüm okullara 11 Kasım'da dikilmek üzere 7700 fidan dağıtıldı, Karaköprü ilçesinin daha yeşil doğayla iç içe olması için yapılan çalışmalar ile minik yavrularımız da fidan dikiminin önemini kavrayacak.


Başkentte Şanlıurfa Lezzetleri ve Kültürü Festivali Düzenlendi►

Peygamberler şehri Şanlıurfa'nın eşsiz lezzetleri ve tarihe ayna olan yapılarını tanıtmak amacıyla Ankara’da ‘Şanlıurfa Kültür Turizm ve Lezzet’ festivali düzenlendi. Festivalde çiğ köfte, şıllık tatlısı gibi Urfa'nın kendisine has tatları tanıtıldı.


Teknolojiye Direnen Urfa'lı Kürk Ustaları Mesleği Yaşatmaya Çalışıyor►

Şanlıurfa'da bir dönem sayıları 80'den fazla olan yöresel kürk yapım ustaları bir bir ya mesleği bıraktı yada ölünce yerine mesleği yaşatacak kimse kalmadı. Günümüzde Şanlıurfa'nın tarihi çarşılarında sayıları 3'e kadar düşen kürk ustaları teknoloji ve zamana karşı direnerek mesleğini yürütmeye devam ediyor.