Google, Tartışmalı Saha Araştırması Programını Askıya Aldı

İnternet arama motoru devi Google, çıkardığı Pixel 4 telefonu ile yüz tanıma fonksiyonunu deneme amaçlı 5 Dolar kaşılığı yaptırdığı saha araştırması gelen tepkiler üzerine askıya alındı.

Google, Tartışmalı Saha Araştırması Programını Askıya Aldı
Google, Tartışmalı Saha Araştırması Programını Askıya Aldı

Pixel 4 amiral gemisi akıllı telefonunun ilk çıkışından iki haftadan daha az bir zaman önce, Google’ın ABD’deki şehirlere yüzlerce tarama karşılığında 5 dolarlık hediye sertifikası veren tartışmalı bir “saha araştırması” programını başlattığı bildiriliyor. Daily News, bir Google müteahhitlik ajansının aktif olarak Atlanta’daki evsizleri hedef aldığını ve istenmeyen üniversite öğrencilerini katılmaya kandırdığını bildirdi.

İlk olarak, şirket bize, Pixel 4’ün yeni Yüz Kilidi Açma özelliğinin, yüz tanıma teknolojisi için meşru bir endişe olan renkli insanlara karşı önyargılı kalmasını önleyen çeşitli yüzleri tanıyacağından emin olduğunu söyledi.

New York Times’a göre, Google programı derhal askıya aldığını ve Daily News’in hikayesini okuduktan sonra bir soruşturma açtığını iddia ediyor. Ayrıntıları Times ile tartışmayacak, ancak Daily News’in yayınladığı aynı müteahhit olan araştırma için Randstad’tan müteahhitleri kiralamasının doğru olduğunu ve Google’ın “çok rahatsız edici olduğu iddia edilen detayları” söylediği bildirildi.

Özellikle, Atlanta şehir avukatı Nina Hickson, şirkete evsizlerin hedef alındığına dair çok güçlü bir e-posta gönderdikten sonra Google öne çıkıyor: “En savunmasız nüfusumuzun üyelerinin sömürülmesi olasılığı şirketinizin ticari çıkarlarını ilerletmek için son derece endişe verici. sayısız nedenden dolayı, ”diye yazdı Times gazetesine.