Eyyübiye Belediye Başkanı Mehmet Kuş’un, ilçede yaşayan kadınlara yönelik pozitif ayrımcılık uygulamaları ile faaliyetlerine devam eden Akabe, Yenice ve Şelale Kadın Destek Merkezlerinde; biçki dikiş, yöresel el sanatları, bilgisayar, birinci ve ikinci kademe okuma yazma, Kur’an-ı Kerim okuma ve temel dini bilgiler gibi kurslar düzenleniyor.
Kadın Destek Merkezinde kurs alan kadınlar, buralarda hem yeni arkadaşlıklar ediniyor hem de eğitim imkânı, psikolojik destek, sağlık ve aile planlaması gibi konularda bilgi sahibi oluyorlar.
Aynı zamanda anneleriyle birlikte Kadın Destek Merkezi’ne gelen çocuklarda ana sınıfında zaman geçiriyor.
Eyyübiye Belediyesi Kadın Destek Merkezleri’ndeki mesleki kurslara katılan kadınlar, Halk Eğitim Merkezi’nden sertifika alarak ekonomik hayata dâhil olma ve istihdam fırsatlarına da kavuşuyor.
Şimdiye kadar yüzlerce kadın öğrendikleri meslekler doğrultusunda kendi evlerinde kurdukları küçük atölyelerle ekonomik hayata katılırken, KOSGEB ve benzeri desteklere başvurarak kendi iş yerlerini açarak istihdam alanı da oluşturdu.
Kadınlar arasında sosyal dayanışmayı teşvik eden faaliyetlerin de düzenlendiği Kadın Destek Merkezleri, kadınların ekonomik olarak güçlenmesi, kültürel ve yaşanılan şehre dair farkındalıklarının artması, cinsiyet eşitliğinin sağlanması gibi kapsamlı amaçlarıyla faaliyetlerine devam ediyor.