Demirtaş Tahliye Olacak Mı ? AİHM'de Dava Bugün Başladı.

4 Kasım 2016'dan beridir tutuklu olarak hapis yatan Demirtaş için AİHM 2018'de tutuksuz kalmasına hükmetmişti, ancak bu karar uygulanmamıştı. . 18 Eylül günü AİHM Büyük Dairede yeni duruşma başladı.

Demirtaş Tahliye Olacak Mı ? AİHM'de Dava Bugün Başladı.

4 Kasım 2016'dan beridir tutuklu olarak hapis yatan Demirtaş için  AİHM 2018'de tutuksuz kalmasına hükmetmişti, ancak bu karar uygulanmamıştı. Bu karar sonrası Erdoğan "Biz de karşı hamlemizi yapar, işi bitiririz" demişti. 18 Eylül günü AİHM Büyük Dairede duruşma başladı.

17 yargıçtan oluşan Büyük Daire duruşmada hem Türkiye hükümetini hem de Demirtaş'ı temsil eden avukatları dinliyor.

Mahkeme ayrıca davaya müdahil olarak katılan Avrupa İnsan Hakları Komiserliği gibi kurumların görüşünü de üçüncü taraf olarak alacak. Yargıçların kararını daha ileriki bir tarihte açıklaması bekleniyor.

Duruşmada, Demirtaş'ı; Prof. Dr. Başak Çalı, Dr. Kerem Altıparmak, Mahsuni Karaman, Benan Molu, Ramazan Demir ve Aygül Demirtaş temsil ediyor. Türkiye hükümetini ise Alman avukat Stefan Talmon temsil ediyor.

Büyük Daire'nin Demirtaş hakkında vereceği karar öncesinde Sol Partili Avrupalı Parlamenterlerden bir açıklama geldi. Avrupa Parlamentosu üyesi Özlem Alev Demirel, Demirtaş’ın derhal serbest bırakılması gerektiğini söyledi. Demirtaş'ın tutuklanmasının Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki hükümetin izlediği siyaset açısından simgesel olduğunu belirten Demirel, Türk hükümetinin siyasi muhalifleri baskı yoluyla sindirmeye çalıştığını belirtti.

Sol Partili Avrupalı parlamenter Martina Michels de Büyük Daire'deki duruşma ile birlikte Türkiye'deki muhalefetin durumunun daha geniş bir kamuoyu açısından anlaşılır hale gelmesini umduğunu söyledi.