DEM Parti'nin 45 yıl sonra belediyeyi kazandığı Hilvan'da, AK Parti'nin itirazı üzerine toplanan İlçe Seçim Kurulu, seçimin iptal edilerek tekrarlanmasını kararlaştırdı.DEM Parti, kesin olmayan seçim sonuçlarına Hilvan Belediyesini 45 yıl sonra kazandı. DEM Parti'nin 521 oy farkla kazandığı ilçede AK Parti, 15 sandıktaki sonuçlara itiraz etti.İtirazı değerlendirmek için bugün saat 15.00'da toplanan İlçe Seçim Kurulu, seçimlerin iptel edilerek 2 Haziran'da tekrarlanmasına karar verdi.DEM Parti, Yeniden Refah Partisi kurul üyesinin seçimlerin tekrarlanması için AK Parti lehine oy kullandığını duyurdu.DEM Parti Şanlıurfa Milletvekili Ömer Öcalan, karara itiraz edeceklerini ve hukuki sürecin takipçisi olacaklarını söyledi.
Şanlıurfa Barosundan yapılan açıklamada, "İlçe seçim kurulu tarafından seçme ve seçilme hakkı yok sayılmıştır. Halkın iradesine hukuksuzca müdahale kabul edilemez. Bu hukuksuz tutumdan derhal vazgeçilerek seçilen kişilere mazbataları verilmelidir" denildi.31 Mart günü yapılan seçimlerde DEM Parti adayı Serhan Paydaş, 6 bin 960 (yüzde 33,20) oy alarak seçimi kazanmıştı. AK Parti adayı Aslan Ali Bayık ise 6 bin 439 (yüzde 30,72) oy aldı.Hilvan İlçe Seçim Kurulu'nun, seçimin iptal edilerek 2 Haziran'da tekrarlanmasına ilişkin kararı şöyle:
![](https://www.urfanews.com/images/files/2024/04/660c0ecb2fe52.jpg)
![](https://www.urfanews.com/images/files/2024/04/660c0117c3dd0.jpg)