Çok Kanallı E-Ticarette Yapma / Artıları, Eksileri

Çağdaş e-ticaret, bir çok sosyal medya, mobil ve diğer platformlar da dahil olmak üzere şirkete ait geleneksel web sitelerinin ötesinde çeşitli kanallardan satış yapmak anlamına gelir. Çok kanallı satışlar hızlı bir şekilde norm haline geldi ve tüketiciler gittikçe dijital dünyada oldukları her yerde alışveriş yapabilmeyi bekliyorlar.

Çok Kanallı E-Ticarette Yapma / Artıları, Eksileri
Çok Kanallı E-Ticarette Yapma

Productsup CMO'su Marcel Hollerbach, “Bugün, perakendecilerin seçim için sayısız kanal seçeneği var” dedi .

"Çevrimiçi mağazalar, üçüncü taraf satıcıların ürünlerini listelendiği Amazon veya Walmart gibi büyük pazarlar ve yakın zamanda alışveriş özellikleri ekleyen Instagram veya Pinterest gibi sosyal medya platformları var. Ürünlerinizi bu kanallardan herhangi birinde listeliyorsanız Aynı zamanda, çok kanallı e-ticarete katılıyorsunuz "dedi.

Çok kanallı e-ticaretin nihai hedefi, daha fazla ürün satmaktır. Basitçe söylemek gerekirse, tüketiciler bir şirketin ürünlerini bulabilecekleri yerler, o şirketin satabileceği ürünlerdir.

"Orada birden fazla kanal satış için birçok faydası vardır, ancak şirketler için ana hedefi satışları artırmak için ise," Nick Maglosky, CEO'su Ecomdash .

E-Commerce Times, “Ürünlerinizi, hedef kitlenizin mağazalarının, ürünlerinizi satın alma şansını artıracağı bir yerde bulunmasını sağlamak” dedi. “Her bir tüketici, belirli bir kanalda alışveriş yapma konusunda kendi takdirini kazanır. Bazı alışveriş yapanlar, yalnızca Prime gönderim avantajları nedeniyle Amazon'dan alışveriş yapmak isterken, diğer alışveriş yapanlar doğrudan bir perakendeciden satın alma gibi çünkü yerel müşterileri desteklemektedir. küçük işletme hissi. Şirket için temel amaç, hedef kitlesinin alışveriş arzularını tercih ettikleri platformlarda satarak karşılamak. ”


  
Çok Kanallı Avantajlar

Çok kanallı e-ticaret tüketiciler için birçok avantaj sunar. İstedikleri ürünleri bulmaları çok daha muhtemeldir, eğer bu ürünler zaten takıldıkları yerlerde temin edilebilirlerse.

Hollerbach, "Son on yılda ortaya çıkan çevrimiçi kanalların akışı muazzam alışveriş fırsatları yaratıyor" dedi. "Çevrimiçi bir satın alma yapmak, şahsen görme ve boyutuna göre deneme yeteneği olmadan riskli olabilir, bu nedenle birden fazla sitedeki bir ürüne bakabilmek ve çeşitli incelemeleri okumak akıllı satın alma kararları vermenize yardımcı olur."

Tüketiciler ayrıca çok kanallı e-ticarete de iyi yanıt veriyorlar çünkü cüzdanda daha kolay.

Hollerbach, "Mesela Amazon Prime Day'i alın" dedi. "Amazon ve Target gibi birden fazla kanalın iki günlük etkinlik boyunca farklı anlaşmaları vardı. Tüketiciler, en düşük listeyi bulmak için çeşitli siteler arasında istedikleri ürünleri arayabilirler."

Çok kanallı satış, e-ticaret şirketlerine, artan satışlardan daha geniş bir alana kadar birçok avantaj sunmaktadır.

Hollerbach, "Perakendeciler tüketicilerin olduğu yerde olmak istiyorlar ve bugün tüketiciler, alım yapmadan önce birkaç kanaldan alışveriş yapıyorlar" dedi. "Tüketicileri alışveriş yolculuklarında takip etmek için, perakendecilerin mümkün olduğu kadar çok temas noktasında olmaları gerekiyor. Tüketiciler ürünlerinizi kanaldan kanala zıplarken ne kadar görünür hale getirirlerse, ürününüzü satın alma olasılıkları o kadar artar. Çok kanallı güçlü bir e-ticaret stratejisine sahip olmak, yalnızca sürekli müşterilerin daha fazla satış yapmasını sağlamakla kalmaz, aynı zamanda yeni müşterilere olan erişiminizi de artırır. ”

 

Çok Kanallı Stratejiler

Uygun kanallara karar vermek, çok kanallı başarılı bir perakendeci olmanın önemli bir parçasıdır - ve her gün yeni kanallar açıldığından nerede olması gerektiğine karar verme süreci.

Hollerbach, "Daha fazla kanalı genişletmek isteyen perakendecilerin yapması gereken ilk şey, onlar için en karlı olacak kanalları belirlemektir" dedi. “Seçilebilecek seçeneklerin sayısı çok büyük olabilir, bu nedenle hedef müşterilerinizin, nişlerin ve envanter lojistiğinin net bir şekilde anlaşılması ile başlamak mümkün olan en iyi kanalların belirlenmesine yardımcı olacaktır.”

Her bir kanalın kendine özgü özelliklerini bilmek, işletmelerin ürünlerini tam olarak nasıl bu pazarlarda pazarlayabilecekleri için bir plan oluşturmalarına yardımcı olur.

Hollerbach, "Seçtiğiniz kanallar aynı zamanda giriş stratejinizi de belirleyecektir. Müşteriler, belirli öğeleri veya bilgileri bulmak için belirli kanallara giderler; bu nedenle girişlerinizi kanalın estetiğini ve amacını yansıtacak şekilde ayarlamak, alışveriş yapanların ilgisini çekmek için önemlidir." "Örneğin, Etsy'de bir liste için üreticinin arkasına zanaat eklemek istersiniz; oysa Instagram Alışveriş'te, kullanılan ürünün görüntüleri ürün açıklamasından daha önemlidir."

Başarılı bir çok kanallı perakendeci olmak için, sadece satışlar için değil aynı zamanda envanter yönetimi ve sevkıyat için de net bir planın olması çok önemlidir.

“Gördüğümüz en yaygın hata, e-ticaret işletmelerinin, envanterlerinin nasıl organize edileceği ve depolarına yerleştirileceği, eşyalarını nasıl eşzamanlayacakları konusunda sağlam bir işlem yapmadan birden fazla kanal arasında ölçeklendirme yapmaya çalıştığı zamandı çeşitli kanalların üstkapaklar ve dışı stok durumları önlemek ve onların pick-and-pack süreci nasıl çalışacağını" in Nizar Noorani CEO'su SellerChamp .

E-Ticaret Times, “Bu üç kilit unsur olmadan, tüm operasyon tehlikeye girer” dedi.

Doğru fiyatlandırma stratejisi aynı zamanda başarılı çok kanallı satışların da anahtarıdır.

Noorani, "Sıklıkla gördüğümüz diğer konu, ürünlerinizi her satış kanalına uyacak şekilde fiyatlandırmak değildir" dedi. "Bu sorunların her ikisine de teknolojinin kullanımıyla kolayca önlenebilir. SellerChamp gibi ürünlerinizi birden fazla kanalda listelemenizi sağlayan bir platform, yerini depoda saklamanızı, miktarlarınızı kanallar arasında senkronize etmenizi sağlar ürünlerinizi tüm kanallarınızda sürekli olarak satıyor ve yeniden fiyatlandırıyorsunuz - bu hatalardan kaçınmak ve başarılı bir çok kanallı operasyon yürütmek için anahtar. ”

Her şeyden önce, markaların satış stratejilerini her kanal için - ve o kanalı sık kullananlar için uyarlamaları önemlidir.

Core dna başkan yardımcısı Paul Savage, "Genellikle markalar her mesajı aynı mesajı veriyor ve teminat veriyor" dedi .

E-Commerce Times, “Markanızı kanal başına nasıl sunacağınızı düzenleyin. Walmart ve Amazon'daki müşterilerin eşyalarınızı almak için farklı nedenleri olabilir” dedi. "Ürün bilgilerinizde bunu vurgulayın."

 

Çok Kanallı Bir Gelecek

Çok kanallı satış, e-ticaret dünyasında norm haline geliyor.

Brightpearl küresel pazarlama başkan yardımcısı Anthony Payne, "Teknoloji geliştikçe, tüketiciler için çevrimiçi ve çevrimdışı arasındaki fark kaybolacaktır" dedi .

"Çevrimiçi Satın Alma Satın Alma gibi mağazalar (BOPIS) ve sonsuz koridor gibi hizmetler perakendeciler olarak daha yaygın hale gelecektir - hem büyük kutu oyuncuları hem de bağımsızlar - bu değişikliklere cevap verecek ve daha fazla kanal seçimi ve rahatlığı sağlamak için erişilebilir teknolojiler sunmaya çalışacak , "E-Ticaret Zamanları'na" dedi.

Satılmaya hazır olan kanallar sürekli değişiyor ve manzara, içerik ve satış bulanıklığı arasındaki sınırlarla birlikte akış halinde olmaya devam edecek.

"Biz çok kanallı evrim parçası olarak gördükleri bir kaç şey vardır," Michael Ugino, ürün pazarlama, çok kanallı ticaret müdürü söyledi GoDaddy .

E-Commerce Times, “Bir süredir, Facebook ve Instagram'ın ticari potansiyellerini ne zaman ve nasıl gerçekleştireceklerini görmeyi bekliyoruz” dedi.

"Buna ilk bakış, Google gibi tüketici alışveriş platformlarının alışveriş caddeleri olarak geliştirilmesi olabilir. Çoğu müşteri bir reklam görme ve bir alışveriş sitesine, pazar alanına veya açılış sayfasına tıklanma deneyimine aşina olsa da, Google yakında reklam için aslında satın alma aracı olması için ilginç bir fırsat, alışveriş yapan kişi bir ödeme hedefinin ötesine geçmediğini belirtti. "

"Tüccar için," diye ekledi, "bu, artık geleneksel olarak çalıştıkları kadar somut ve uygulanabilir bir kanalın nasıl optimize edileceğine dair değişiklikler anlamına geliyor."