Çavuşoğlu ABD Mektubu Açıklaması; Kimse Türkiye'ye Ültimatom Veremez

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD'nin Türkiye'ye gönderdiği mektup ile ilgili konuştu; Çavuşoğlu yaptığı açıklamada Kimse Türkiye'ye ültimatom veremez S-400 bitmiş bir anlaşmadır geri adım atılmayacak

Çavuşoğlu ABD Mektubu Açıklaması; Kimse Türkiye'ye Ültimatom Veremez
Çavuşoğlu ABD Mektubu Açıklaması; Kimse Türkiye'ye Ültimatom Veremez

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD'nin Türkiye'ye gönderdiği mektup ile ilgili konuştu; Çavuşoğlu yaptığı açıklamada Kimse Türkiye'ye ültimatom veremez S-400 bitmiş bir anlaşmadır geri adım atılmayacak.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian, görüşmelerinin ardından Ankara'da ortak basın toplantısı düzenledi. Çavuşoğlu, ABD Savunma Bakan Vekili Patrick Shanahan tarafından gönderilen mektuba ilişkin ise ''Bu mektubun üslubunu kabul etmiyoruz. Türkiye Rusya'dan S-400 hava savunma sistemini almıştır. Bu tip mektuplarla Türkiye aldığı karardan vazgeçmez'' ifadelerini kullandı.

 

Çavuşoğlu'nun açıklamalarından satır başları şöyle:

''Fransa'nın YPG ile yakın işbirliğini doğru bulmuyoruz. Fransa'nın YPG ile işbirliği içinde olması Fransa'ya yakışmaz.

 

Amerika'nın Mektubuna Cevap Türkiye Bir Mektupla Aldığı Karardan Vazgeçemez

Milli Savunma Bakanımıza gönderilen mektup. Bu mektubun üslubunu kabul etmiyoruz. Hiç kimse Türkiye'ye ültimatom veremez. Türkiye bağımsız ve özgür bir ülkedir. Türkiye Rusya'dan S-400 hava savunma sistemini almıştır. Bu tip mektuplarla Türkiye aldığı karardan vazgeçmez. S-400 savunma sistemi Türkiye'ye gelecektir.

 

Suriye'deki Türk Gözlem Noktasına Saldırı Hakkında Açıklama; Saldırılar Devam Ederse Gereğini Yaparız

Sadece askeri çözümden yana rejimin olduğunu biliyoruz. Rejimin İdlib'e yönelik saldırılarının arttığını görüyoruz. Şu anda tam olarak ateşkes sağlandığını söylemek mümkün değil. Bu sabah gözlem üssümüze yönelik saldırı oldu 3 askerimiz hafif şekilde etkilendiler. Saldırıların kasıtlı olduğunu düşünüyoruz, devam ederse gereğini yaparız. Rejim buna yönelik saldırılarını devam ettirirse gereğini yaparız.''

 

Bakan Akar; Shanahan İle Telefonda Görüştü

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, ABD Savunma Bakan Vekili Patrick Shanahan ile telefonda görüştü.

Milli Savunma Bakanlığı, "Akar, ABD'li muhatabı tarafından gönderilen mektuptaki müttefiklik ruhuna uygun olmayan üsluptan duyduğu rahatsızlığı ifade etti. İki Bakan Brüksel'de yapılacak NATO Savunma Bakanları Toplantısında diyaloğun sürdürülmesi çerçevesinde bir araya gelme konusunda mutabık kaldı" açıklamasında bulundu.


ABD'ye Cevabı Verilecektir, Hazırlıklar Yapılıyor

Bakan Akar, ABD Savunma Bakanı Vekili Patrick Shanahan tarafından gönderilen mektuba ilişkin soru üzerine, "Bilindiği gibi ABD Savunma Bakan Vekili'nden bir mektup aldım. Üslubuyla ilgili kamuoyunun da hassasiyetle durduğu gibi biz de hassasiyetle durmaktayız. Mektupta, mevcut sorunlara stratejik ortaklık çerçevesinde ve kapsamlı güvenlik iş birliğini muhafaza edecek şekilde bir çözüm bulunması yönünde beklenti dile getirilmekte ve görüşmelere devam edilmesinin önemi ifade edilmekte ise de üslubun müttefiklik ruhuna uygun olmadığını ilk andan itibaren gördük. Buna göre gerekli çalışmaları yapıyor, gerekli cevabı hazırlıyoruz. Önümüzdeki günlerde bu cevabı kendilerine vereceğiz. Bu konuda ilgili kurum ve kuruluşlarla gerekli koordinasyonlarımız sürmektedir. Ayrıca bu ayın sonunda Brüksel'de NATO Savunma Bakanları Toplantısı var. Orada da ABD Savunma Bakan Vekili ile bir araya geleceğiz" ifadelerini kullanmıştı.