Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Birecik İlçe Örgütü binasına yönelik 8-9 Mayıs tarihlerinde düzenlenen saldırılara tepkiler sürüyor. DEM Parti Birecik ilçe binası önünde toplanan Urfa Emek ve Demokrasi Platformu bileşenleri, saldırıyı protesto etti.Platform tarafından parti binası önünde yapılan açıklamaya DEM Parti Belediye Eşbaşkanı Berivan İlkaya Manas, DEM Parti Milletvekili Dilan Kunt Ayan ve partililer de katıldı. "İrade gaspına hayır" yazılı dövizler ve "Onurumuzla varız, direnişle büyüyoruz, korkmuyoruz, buradayız" pankartının açıldığı açıklamada konuşan platform dönem sözcüsü Ferhat Demir, "31 Mart’ta yapılan yerel seçimler sonrasında Urfa halkı demokratik tercihlerini kullanmış ve birçok ilçede belediye başkanlarını ve siyasal partilerini değiştirerek oylarını değişimden yana kullanmışlardır" dedi. 'Sonuçlara herkesin saygı duymasını bekliyoruz'Birecik'te 31 Mart'ta seçmenin tercihlerini DEM Parti'den yana kullandığını belirten Demir, "Halk iradesinin tecelli ettiği bu sonuçlara herkesin saygı duymasını bekliyoruz. Birecik halkının Demokratik tercihleri hazmedemeyen bir grup ya da kişilerin bu tercihi silah ve tehdit yoluyla ele geçirmek istemesini; kazanılmış bir belediyenin zorbalıkla zapt edilmeye çalışılma çabalarını kınadığımızı belirtiyoruz" diye konuştu. 'Halkın mücadelesinin yanındayız'Demir, açıklamanın devamında "Biz demokratik kitle grupları olarak siyaseti ve halk tercihlerini paramiliter yapılarla dizayn etmeye çalışanlara karsı olduğumuzu belirtiyoruz. Başta Birecik halkı olmak üzere, DEM Parti Birecik ilçe örgütüne geçmiş olsun dileklerimizi iletiyor; halkın demokratik mücadelesinin yanında olduğumuzun bilinmesini istiyoruz" ifadelerini kullandı.Ne olmuştu?Birecik Belediyesi, 31 Mart yerel seçimlerinde AK Parti'den DEM Parti'ye geçmişti. DEM Parti adayı olarak seçimi kazanan Belediye Başkanı Mehmet Begit, 29 Nisan'da partiden istifa etti. Begit'in belediye başkanlığından istifa etmesi çağrısı yapan DEM Parti'nin Birecik ilçe binasına 8-9 Mayıs tarihlerinde saldırı düzenlendi. Saldırıda parti binasına çok sayıda mermi isabet etti. Saldırıya ilişkin başlatılan soruşturmada gözaltına alınan Begit'in ağabeyi Halil Begit tutuklandı.
Güncel
Yayınlanma: 11 Mayıs 2024 - 14:54
Birecik'te DEM Parti binasına saldırı protesto edildi
Urfa Emek ve Demokrasi Platformu bileşenleri, Birecik'te DEM Parti ilçe binasına yönelik silahlı saldırıyı protesto etti.
Güncel
11 Mayıs 2024 - 14:54