Apple, Artık İzniniz Olmadan Siri Kayıtlarını Dinlemeyecek

Siri inceleme programına sonbaharda devam etmeyi planlıyor, ancak yalnızca bu verileri sağlamayı tercih eden kişilerden ses kayıtları alacak.

Apple, Artık İzniniz Olmadan Siri Kayıtlarını Dinlemeyecek
Apple, Artık İzniniz Olmadan Siri Kayıtlarını Dinlemeyecek

Siri ile konuşmanız artık doğrudan Apple'a gitmiyor. Teknoloji devi Çarşamba günü yaptığı açıklamada, ses kayıtlarını varsayılan olarak tutmayı bırakacağını söyledi. 

Apple, The Guardian'ın Temmuz ayında yaptığı açıklamaların ardından müteahhitlerin ses komutları veren kişilerden gelen konuşmaları düzenli olarak dinlediklerini bildirdikten sonra Siri gizlilik değişikliklerini açıkladı . Rapora göre, veriler gizli tutulurken, bu konuşmalar bir kişinin adı, tıbbi kayıtları, uyuşturucu anlaşmaları ve seks yapan insanlar gibi tanımlanabilir ayrıntıları içeriyordu. 

Ağustos ayının başlarında, Apple müteahhitlik programına son vereceğini söyledi ve Çarşamba günü yapılan açıklamadan önce Avrupa'da bu programın parçası olan en az 300 müteahhitin gitmesine izin verdi . 

Apple, ses yardımcısının yapay zekasını artırmak için Siri konuşmaları dinleyen müteahhitlere sahipti. İnsan rehberliği, yazılımı “derecelendirme” adı verilen bir süreçle geliştirmeye yardımcı oldu. Apple bunu yapmaya devam edecek, ancak ses şimdi yalnızca kullanıcılar tercih ederse sağlanır ve Apple varsayılan olarak ses kayıtlarını almayacaktır. 

Şirket, "Siri'yi, işleri gizlilik haklarından ödün vermeden, daha hızlı ve daha kolay hale getirmelerine yardımcı olmak için yarattık. Kullanıcılarımıza Siri'ye olan tutkularından ve bizi sürekli iyileştirmeye zorladıklarından dolayı minnettarız." Dedi.

Apple, bu programa sonbaharda devam etme niyetinde olduğunu söyledi, ancak yalnızca Apple çalışanları ses kayıtlarını dinleyebilecek. İnsan hakemler bir kaydın yanlışlıkla tetiklendiğini tespit ederse, silerler.

Google’ın ve Amazon’un ses asistanlarının aksine , Apple insanların ses kayıtlarını silmelerine izin vermez . Bunun nedeni, Google ve Amazon'un bir kişinin hizmetlerinde yaptığı hesaplarla kayıtları bağlamasına rağmen, Apple, ayarlarınızda sıfırlayabileceğiniz Siri kayıtları için rasgele tanımlayıcılar kullanmasıdır. Apple ifadesinde, bu özelliğin "dijital asistanlar arasında benzersiz" olduğuna inandığını söyledi. Apple, rastgele tanımlayıcı altı ay sonra atılır, dedi. 

Apple, derecelendirme programını askıya aldıktan sonra Amazon, insanların Alexa kayıtlarının insan incelemelerini devre dışı bırakmalarını sağlayarak davayı izledi . Google, Alman düzenleyiciler tarafından durdurulması emredildikten sonra da aynısını yaptı .  

Dijital asistanlarla konuşmaları dinleyen insanlar, teknoloji endüstrisinde yaygın bir uygulamadır. Örneğin Microsoft, Xbox konsollarıyla yapılan görüşmeleri dinlemek için müteahhitleri kullandı, Anakart . Ağustos ayında, Bloomberg , sosyal ağın konuşmaları çevirmek için müteahhitlere ödeme yaptığını bildirmesinin ardından, insanlarla yaptığı sesli sohbetleri Messenger’da yorumladı . 

Siri'nin geliştirilmesine yardımcı olmak için Apple bunun yerine bilgisayar tarafından oluşturulan transkriptleri kullanmaya devam edeceğini söyledi. 

Başlangıçta 08:15, PT'de yayınlandı. 
8: 30'da PT güncellendi: Apple'ın değişiklikleriyle ilgili daha fazla ayrıntı ve içerik eklemek için.