Akıllı TV'niz Hackerlara Dünyanızda Bir Pencere Verebilir

Akıllı TV'lere, bilgisayar veya diğer İnternet bağlantılı cihazlar gibi yetkisiz kişilerce erişilebilir. Pek çok televizyonda artık mikrofon ve kamera bulunduğundan, Hackerların siber kullanıcılar gibi akıllı TV bulunan evlerde ciddi gizlilik ihlalleri gerçekleştirebilecekler.

Akıllı TV'niz Hackerlara Dünyanızda Bir Pencere Verebilir
Akıllı TV'niz Hackerlara Dünyanızda Bir Pencere Verebilir

Akıllı TV'lere, bilgisayar veya diğer İnternet bağlantılı cihazlar gibi yetkisiz kişilerce erişilebilir. Pek çok televizyonda artık mikrofon ve kamera bulunduğundan, Hackerların siber kullanıcılar gibi akıllı TV bulunan evlerde ciddi gizlilik ihlalleri gerçekleştirebilecekler.

Ek olarak, akıllı bir TV, bilgisayar korsanlarının setten veya diğer Nesnelerin İnterneti cihazlarından kişisel bilgi edinmelerini sağlayan bir ev ağına açılan bir kapı olabilir.

 

Akıllı TV'nizin Kontrolünü Elinize Alın

Potansiyel siber güvenlik tehditleriyle mücadele etmek için FBI, satın alınan akıllı TV'lerin özelliklerini gözden geçirme ve onları kontrol etmeyi öğrenme konusunda sahiplerine çağrıda bulundu. Alıcılar bir set seçmeden önce özellikleri gözden geçirmeli ve sonra kılavuzu okumalıdır.

FBI’ın tavsiye ettiği soruları model numarasını ve “mikrofon”, “kamera” ve “mahremiyet” gibi kelimeleri kullanarak Web’de arama yapmaları gerekiyor.

Kullanıcılar varsayılan güvenlik ayarlarına bağlı olmamalıdır. Mümkün olduğunda şifreleri değiştirmeliler. Bunu yapamıyorlarsa, kullanılmadıklarında mikrofonları ve kameraları kapatmaları gerekir. Bir TV kamerası kapatılamıyorsa, temele geri dönülecek olan bir çözüm onu ​​bir siyah bantla örtmektir.

FBI, kullanıcıların kamera ve mikrofon kullanan bir model almanın gerekli olup olmadığını düşünmelerini önerdi.

Akıllı TV sahipleri aynı zamanda bir grubun kişisel bilgileri nasıl topladığını, hangi verilerin toplandığını, bu verilerin nasıl depolandığını ve üreticinin bununla neler yapabileceğini araştırmalıdır.

Son olarak, alıcılar üreticinin cihazı güvenlik yamalarıyla güncelleme yeteneğini değerlendirmeli ve geçmişte bu sorunları nasıl çözdüğünü kontrol etmelidir.

 

Bilgisayarlı Cihazlar

Günümüzün akıllı TV'leri, Web’le gezinme yeteneği de dahil olmak üzere bilgisayarlarla örtüşen bir işlevselliğe sahiptir ve bu yeteneklerle aynı siber güvenlik sorunlarının çoğu gelir.

Maryland Üniversitesi Bilgisayar Bilimleri Bölümü'nden doçent olan Jim Purtilo, "Bilgisayarlar evimize bilgi getirmek için harika, ancak veri taşıyabilecek her şey veri de taşıyabilir" dedi .

“Akıllı TV yalnızca bazı üreticilerin oturma odalarımızda belirli bir rol için yapılandırdığı bir bilgisayar sistemidir, bu nedenle iletmek için yapılmış olmaları şaşırtıcı değildir, sadece almak için değil - ama bazen unuturuz. kamera ve mikrofon bir nedenden dolayı var "diye açıkladı TechNewsWorld.

Endpoint Technologies Associates'in analisti Roger Kay, "Herhangi bir cihaz saldırıya uğrayabilir - kameralı ve mikrofonlu herhangi bir cihaz potansiyel olarak casusluğa sokulabilir" dedi .

TechNewsWorld'e “Ofisimde dizüstü bilgisayar kullanmamamın bir nedeni ve evimde yankı olmamasının bir nedeni” dedi.

 

Televizyon Casusları

FBI'ın uyarıları akıllı TV işlevselliği arttıkça ve gittikçe daha fazla sayıda izleyicinin akış içeriği izlemesiyle geliyor. Bununla birlikte, az sayıda tüketici, akıllı TV ihlallerini ve güvenlik eksikliklerini hatırlayabiliyor, hatta onlardan haberleri bile olsa.

TV izleyicileri, Vatan , Berlin İstasyonu ve Tom Clancy'nin Jack Ryan'ı gibi casus gerilimine ayarlanmış olabilirler - ancak ekranda gördüklerinden daha fazla kaygı verici, setlerinin casusluk yapması olabilir.

2015 yılında tüketici hakları grubu olan Elektronik Gizlilik Bilgi Merkezi , Güney Kore tüketici elektroniği devi Samsung'a Samsung akıllı TV'lerinde yerleşik mikrofonlar aracılığıyla özel görüşmeler kaydetmeleri çağrısında bulundu.

Grup, Samsung'u Elektronik İletişim Gizlilik Yasası ve Çocukların Çevrimiçi Gizlilik Koruması Yasası da dahil olmak üzere ABD gizlilik yasalarını çiğnemekle suçladı.

Tüketicinin Korunması Bürosu müdürü Jessica Rich, Federal Ticaret Komisyonu tarafından düzenlenen 2016 Smart TV çalıştayındaki açılış konuşmasında bu konuyu ele aldı .

WikiLeaks, bir yıl sonra Samsung akıllı TV'lerin sahipleri üzerinde casusluk yapmak için kullanılabileceğini savundu. CIA ve Birleşik Krallık'ın MI5 / BTSS tarafından tasarlandığı bildirilen bir programda, mikrofonlar ve kameralar hala çalışırken, TV'lerin kapalı modda görünmesini sağlayabilir.

Kay, “Potansiyel saldırıları azaltmak için birçok yol var, ancak iyi finanse edilmiş, kararlı bir devlet aktörü cihazınıza girebilir” dedi.

Bu tür araçlar Amerikan vatandaşlarına karşı kullanılmayacak, konuşmaları “harika bir yetenek” olarak nitelendiren eski CIA direktörü Michael Hayden'e göre.

Tabii ki, eğer CIA dinleyebiliyorsa, üreticiler veya bilgisayar korsanları da olabilir.

UMD'den Purtilo, "FBI, suçluların bizi hack TV'lerde kameralar aracılığıyla izleyebilecekleri konusunda uyarıyor, ancak bunun yerine sadece izleyen ve dinleyen teknoloji şirketleri olsaydı rahatlayacak olan pek çok tüketici tanımıyorum" dedi.

"Noktasallık olasılığı düşük, ancak sıfır değil" dedi Endpoint's Kay, "ve tüm bu yeni cihazlarla, zorlamadan bile bir gözetim durumu yaratıyoruz."

İzlediklerinizi İzleyin
Korsanlık potansiyeli endişe verici olmakla birlikte, üreticilerin TV sahiplerinden topladıkları da endişe için ana nedendir.

The Washington Post bu yılın başlarında yaptığı açıklamada , LG ve Samsung da dahil olmak üzere çok sayıda akıllı TV yapımcısının, kullanıcılardan görüntüledikleri içerikle ilgili bilgi topladığını belirtti .

Rapora göre, reklamverenlerin reklamları daha iyi hedeflemelerine yardımcı olmak için içeriği izliyorlardı.

TV izleme ciddi bir devam eden sorun olmuştur. TV yapımcısı Vizio gizlice müşteri görüntüleme verilerini topladıktan sonra 2,2 milyon ABD doları tutarında para cezası ödedi.

Pund-IT’in baş analisti Charles King, “FBI’nın ihtiyati önerileri tamamen geçerlidir” dedi .

TechNewsWorld'e yaptığı açıklamada, "Tüketiciler güvenliği çok sık birisinin işi veya sorumluluğu olarak görüyorlar." “Sorun şu ki, bu tür bir edilgen kadercilik, insanları hem ticari kazanç için müşterilerin verilerini kullanan tüketici elektroniği devleri hem de şahsen kar etmek isteyen siber suçlular tarafından mağdur edilmeleridir.”

 

Televizyonların Ötesinde

İnternete bağlı herhangi bir cihaz - kabloyla veya kablosuz olarak - bir ev ağına giriş limanı sağlayabilir ve kişisel verilere erişim sağlayabilir.

Recon Analytics’in ana analisti Roger Entner, “Endişe etmemiz gereken tüm IoT cihazları” dedi .

TechNewsWorld'e “Bunlar evinize açılan açık kapılar.” “Bu limanlar açık bırakılıyor, böylece tüketiciler onlara erişebiliyor, ancak sırayla herkes de erişebiliyor.”

Kullanıcıların sistemleri kilitleme konusunda dikkatli olmaları gerekir.

Entner, "Temel olarak, bu bağlantı noktalarından yetkisiz erişimi durdurmanız ve güvenlik duvarları kurmanız ve mümkün olduğunda en yüksek düzeyde şifreleme kullanmanız gerekir."

 

Gelecek Nesnelerin İnterneti

Şu anda, FBI ve siber güvenlik uzmanlarının uyardığı tehlikeler, kişisel verilerin siber tacizi ve taviz vermesidir, ancak IoT, limanları daha da kötü tehditlere açabilir.

Bir olasılık, kullanıcıların saldırıya uğramış cihazların kontrolünü yeniden kazanmak için bir bedel ödemesini talep eden fidye yazılımıdır.

Entner, "TV'nizi, buzdolabınızı veya diğer bağlı cihazlarınızı kaçırırken birinin nasıl hızlı para kazanabileceğini bir düşünün" dedi.

“Bu, TV'nin sesini yükseltmek için birisini içerebilir - ya da daha kötüsü, sıcaklığı 90 dereceye çıkarmak ve ardından kapatmak” dedi.

Entner, “Şu anda, akıllı ev geliştikçe, ormandaki bebekler gibi dolaşıyoruz - dışarıda kötülük yokmuş gibi” dedi.

Purtilo, "Tüketiciler yanlışlıkla, zil monitörleri ve dijital asistanlar gibi akıllı TV'lerin bize hizmet sunmak için bulunduğunu düşünüyor" dedi.

“Bu teknolojilerin bize değer sunabileceği doğrudur, ancak temel tasarım işlevi bizim hakkımızda bilgileri paraya dönüştüren şirketlere geri iletmektir” dedi. "Bize bir şeyler satmak için daha iyi sahalar uyarlamak için verilerimizi kullanıyorlar. Teknoloji harika - şirketler için."


İlginizi Çekebilecek Teknoloji Haberleri


NASA'da Çalışan Türk Bilim Adamı HRÜ'de Öğrencilerle Buluştu►

Harran Üniversitesi (HRÜ) bugün önemli bir konuğu ağırladı. Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA) çalışanı bilim insanı Umut Yıldız, HRÜ'lü öğrencilerle bir araya geldi uzay bilimi ve teknolojiyi anlattı.


Whatsapp Grup Mesajlarında Önemli Bir Güncelleme Getiriyor►

Akıllı telefonlarda yaygın olarak kullanılan mesajlaşma uygulaması Watsapp, yeni bir güncelleme yayımladı. Hemen herkesin cebindeki telefonlarda bir veya birden fazla Watsapp grubu var yeni gelen güncellemede bu grupları doğrudan etkiliyor.


Arama Motoru Google Arama Sonuçlarında Manipülasyon Yapıyor mu?►

Dünyanın en büyük İnternet arama motoru Google, arama sonuçlarına müdahale ettiği ve birlikte çalıştığı firmaları öne çıkardığı iddia edildi. Özellikle büyük firmalara öncelik tanıdığı iddia edilen dev arama motoru manipülasyon iddiaları ile gündemde.


21 Yaşındaki Gazantepli Mucit Arabayı Çeşme Suyuyla Çalıştırdı►

Gaziantep'te oto tamirciliği yapan 21 yaşındaki mucit arabanın yarı akaryakıt yarı çeşme suyu ile çalıştıran bir sistem icat etti. Mucit sistemi taktığı 3 araba da sorunsuz çalışırken destek alması halinde bu sistemi yüzde 100 suyla çalışan bir sisteme dönüştürebileceğini belirtti.