ABD Meclisinde Gündemde Ermeni Soykırımını Kabul Eden Yasa Var

Gündemde ABD'nin Ermeni Soykırımını kabul ettiğine dair haberlerin olmasına karşın henüz bu yasa kabul edilmemiş. Tasarı aşamasında bu hafta oylamaya sunulacağı Temsilciler Meclisi tarafından açıklanmıştır.

ABD Meclisinde Gündemde Ermeni Soykırımını Kabul Eden Yasa Var

Ermeni Soykırımı bu hafta yine ABD Temsilciler Meclisi'nde gündemde, Milletvekilleri suçu kabul eden bir kararı değerlendiriyorlar. Karar, I. Dünya Savaşı sırasında Osmanlı Devleti himayesinde yaşayan Ermeniler'in katliam edildiğini, Diaspora olarak dünyanın bir çok yerine dağıldıklarını kabul ediyor.

Aslında son yirmi yılda, benzer kararlar gündeme geldi ve komiteden konu geçti. Ancak ABD Yönetiminin baskısından dolayı kararlar rafa kaldırıldı.

2000 Yılında Bill Clinton döneminde komiteden geçen karar, iktidar yüzünden geçemedi.

Aynı şekilde  2007 yılında George W. Bush döneminde ve 2010 yılında Barack Obama döneminde aynı konular gündeme gelmiş, karar komiteden geçmiş.

Ancak kararlara karşı çıkanlar, genellikle Ulusal Güvenliğin çıkarlarına ve ABD-Türkiye diplomatik ve ticari ilişkilerine zarar verebilme durumu olduğu için iptal edildi.  İncirlik Hava Üssünü bu konuda önem arz ediyor. Söz konusu bir durumda bu askeri üssün kullandırtmama gibi durumlar olabilecek.

ABD medyasında (Washington post, New York Times) her seferinde bu korkutmalara atıfta bulunuluyor. Her seferinde de tasarı iptal edildi. (2000, 2007,2010)

Son olarak, Newsweek'in haberine göre, Trump yönetiminin, Türk ordusunun Barış Pınarı Harekatıyla birlikte eğer bu olursa, Recep Tayyip Erdoğan'ı, ABD Meclisinin "Ermeni Soykırımının" tanınmasıyla tehdit ettiğini düşündüğünü bildirdi. Türk güçleri Suriye'nin kuzeyine girdikten sonra, operasyon dolayısıyla öfkelenen ABD Kongre liderleri, Ermeni Soykırımı kararının en son yinelemesine ilişkin oylamanın bu hafta değerlendirileceğini açıkladı.

 

KAYNAK:WASHİNGTON POST

 

 

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Haberlerimiz

 

 

 

ABD Kürtleri Kışkırtıyor mu ?

Kremlin sözcüsü Dimitri Peskov ABD'nin Kürtleri 'Türk ordusuyla savaşmaya teşvik ediyor gibi göründüğünü' söyleyip, "Çekilmezlerse Türk ordusunun hedefi olacaklar" dedi.

 

 

ABD YPG Liderini Washington'da Ağırladı

ABD'li Senatörler Suriye Demokratik Konseyi Eş Başkanı İlham Ahmed'i ağırladı. İlham Ahmed, Kürtlerin geri çekilmesinin bir soykırım olduğunu, bu katliamın durdurulması gerektiğini söyledi. 

 

Uluslararası Görüşme Şanlıurfa'da Yapılabilir

120 saatlik sürenin bitimiyle ilgili konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, söz konusu sürenin bitiminde çekilme olmazsa harekatın kaldığı yerden devam edeceğini bildirdi. Macron, Merkel, Johnson ile bir Suriye görüşmesi yapılırsa bu görüşme Şanlıurfa, Gaziantep veya İstanbul'da yapılacağını söyledi. 

Stratejik Müttefik Yine Tehdit Etti / Gerekirse Askeri Güç Kullanmaktan Çekinmeyeceğiz

Türkiye'de her darbenin ve neredeyse her ekonomik ve sosyal krizin altından bir şekilde paçası görünen ABD buna rağmen yöneticilerimiz tarafından her defasında daha güçlü şekilde stratejik müttefiklik vurgusu yapıldı. ABD'de ise önce mektup ile başlayan hadsiz ve küstah açıklamalar bu defa da daha ileri gidilerek askeri müdahaleyi gündeme getirerek alenen Türkiye'yi tehdit etmekten çekinmedi.Akçakale'de Bir Eve Roketli Saldırı Gerçekleşti►

Şanlıurfa'nın Akçakale ilçesinde Fatih Sultan Mehmet Mahallesinde bir eve roketli saldırı gerçekleşti. Pencereye isabet eden roket duvarla birlikte pencereyi yıktı. Roketin etkisiyle 1 kişi yaralandı.