Zayıf Kavrama Gücü Demans (Bunama) İşareti Olabilir

Yeni bir araştırmaya göre zayıf kavrama kuvveti Alzheimer ve diğer demans (Bunama) formlarından bir işareti olabilir. Uzmanlar kavrama gücünün düşmesini bilişsel bozukluğun bir göstergesi olabileceğini belirtti.

Zayıf Kavrama Gücü Demans (Bunama) İşareti Olabilir
Zayıf Kavrama Gücü Demans (Bunama) İşareti Olabilir

Demans ve diğer bilişsel bozuklukların artma ihtimaline bağlı olabilecek faktörlerin sayısı artmaya devam ediyor.

El kavrama gücü - birinin bir şeyi ne kadar güçlü bir şekilde tutabildiğinin bir ölçüsü ve el ve kollarının sağlığının bir göstergesi - listeye eklemek için başka bir şey olabilir.

Bir de yeni bir araştırmaya araştırmacılar zayıf kavrama kuvveti Alzheimer ve diğer demans formlarından bir işareti olabilir bilişsel bozukluğun bir göstergesi olabilir sonucuna vardık.

Çalışmada, kavrama gücündeki her 5 kilogram azalma - referans olarak, 30 yaşındaki bir erkeğin ortalama olarak yaklaşık 40 kg kavrama gücüne sahip olduğu - ciddi bir bilişsel bozulma olasılığının yüzde 18 ile ilişkili olduğunu belirtti.

Araştırmacılar, bilişsel işlevlerin değerlendirilmesinde doktorların kavrama gücüne bakmayı düşünebilecekleri sonucuna varmıştır.

Ancak, hem kavrama gücünün hem de eşzamanlı olarak azaltılmış bilişsel yeteneklere neden olabilecek bazıları da dahil olmak üzere, diğer faktörlere göre bilişsel düşüşün tahmin edilmesinde ne kadar önemli olacağı sorusu hala tedirgin değildir.

 

Hekimler Bunama Teshişlerinde Kavrama Gücünü Kontrol Etmeli

North Dakota State Üniversitesi İnsan Bilimleri ve Eğitim Fakültesi’nde profesör olan ve yeni çalışmanın baş yazarı olan Ryan McGrath , “Hekimleri kavrama gücü dahil etme konusunda bilişsel işlevi değerlendirme konusunda teşvik ediyorum” dedi . “Ama bir alan olarak henüz orada olmayabiliriz.”

McGrath, ölçüm kavrama gücünden bağımsız olarak yaşlı hastaların rutin sağlık değerlendirmelerine dahil edilebileceğini ekledi.

Healthline'a “Bu basit, istilacı olmayan bir önlem - sadece kavrama ve sıkma” dedi.

Ancak, kavrama gücünün hem kas sistemi hem de sinir sistemi ile ilişkili göründüğünden daha fazla çalışmaya ihtiyaç duyulduğunu ekledi.

McGrath, “Oldukça biraz ilişkili” dedi.

Bu, kavrama kuvveti ve bilişsel düşüş arasındaki bağlantıyı daha az net hale getirir.

“Düşük tutma gücü gücü bilişsel bozulma ile ilişkili, ancak bunun tersi olabilir” dedi. “Öyleyse yaş gibi üçüncü bir faktör olabilir.”

Gelecekteki çalışmaların amacı, bu faktörlerin ne olduğunu bulmak olacaktır.

Bu çalışma, kavrama gücü ile bilişsel gerileme arasında bir bağlantı bulan ilk kişi değildir.

bir 2012 çalışması Güvenilir Kaynakzayıf kavrama gücünün 65 yaş ve üstü kişilerde daha düşük bellek, dil ve bilişsel yeteneklerle ilişkili olduğunu bulmuşlardır. Bu çalışma aynı zamanda daha yavaş yürüme hızının veya “yürüme” hızının bu düşüşlerle ilişkili olduğunu buldu.

 

Genel Fiziksel Durum

Uzmanlar, genel sonucun Alzheimer riskini azaltmak için fiziksel uygunluğun olası bir yol olabileceği görüşünde.

“Daha önce yürüyüş sorunları ve kötüleşen bilişsel çalışmalarda bildirilen dernekler benzer şekilde, kavrama gücü böyle, genel sağlık ve canlılık olarak başka bir şey için büyük olasılıkla bir proxy ise,” Heather Snyder , Doktora, tıp ve bilimsel ilişkilerin başkan yardımcısı Alzheimer Dernek, Healthline söyledi.

Snyder, çalışmanın, erkek, siyah veya Hispanik olmak veya sigara içen veya depresyon olmak dahil olmak üzere, bilişsel bozulma olasılığını artırabilecek diğer faktörlere işaret ettiğini belirtti.

Kavrama gücü yerine, insanların daha “bütünsel bir yaklaşım” üzerine odaklanmalarını önerir.

“Bu, kardiyo, kuvvet antrenmanı ve esneklik dahil olmak üzere daha geniş bir fiziksel aktivite dizisi anlamına geliyor” dedi. “Ayrıca, egzersiz yapmanın ötesinde, yeni şeyler öğrenmeye devam etmek, sosyal bağlantıda kalmak ve sağlıklı bir diyet yemek gibi sağlıklı alışkanlıkları dahil etmeyi düşünüyorum. Birlikte yapılanların tümü, yaşlandıkça bilişsel gerileme riskini azaltmak için en iyi strateji olabilir. ”

 

Haftada 30 Dakika Egzersiz Alzheimer Olasılığını Azaltabilir

Bu ayın başlarında sunulan bir çalışmada , haftada beş kez günde 30 dakikalık egzersiz önerisi Alzheimer ile ilişkili biyobelirteçler olarak bilinen fiziksel işaretlerin olasılığını azaltabilir.

Geçen yıl yapılan bir çalışmada , hastalığın nadir görülen başlangıçlı bir şekli olan hastaların, haftada en az 2.5 saat egzersiz yapmaları halinde daha az Alzheimer belirtileri gösterdiği bulundu.

McGrath, “Özellikle yaşamın erken döneminde sağlıklı bir yaşam tarzı, bilişsel sorunları azaltmaya yardımcı olabilir” dedi.

Yine de, etrafta yatan bir dinamometre varsa, bilişsel yeteneklerini kaybetme konusunda endişeleniyorsanız, zaman zaman kavrama gücünüzü ölçmek zarar veremez.

McGrath, “Uygun bir değerlendirmeniz varsa ve doğru bir şekilde uyguladıysanız, zaman içinde izlerseniz ve kavrama gücünde ciddi değişiklikler görüyorsanız, bunun [bilişsel gerilemenin] bir işareti olabileceği kesinlikle basit.” Dedi.

Bilişsel gerileme hakkında tahminler kendi başına yapmak için yeterli değildir.

McGrath, “Kavrama kuvveti sağlam, ancak tek bir biyobelirteç” dedi.