Yabancı Basın İstanbul Seçimlerini Yorumladı / Kaybediş AKP'nin Sonunu Getirebilir

23 Haziran'da seçim tekrarı yapacak olan İstanbul seçimi öncesi yabancı basın ile bir araya gelen Erdoğan, çok rahat tavırlar sergilese de yabancı basın Erdoğan'ın aslında o kadar rahat olmadığını yazdı. Financial Times gazetesi bir makale yayımlayarak İstanbul seçiminin bir nevi AKP'nin ve Erdoğan'ın kantara çıkması ve kaybetmesi durumunda önlenemez bir çözülmenin yaşanacağını iddia etti.

Yabancı Basın İstanbul Seçimlerini Yorumladı / Kaybediş AKP'nin Sonunu Getirebilir
Yabancı Basın İstanbul Seçimlerini Yorumladı / Kaybediş AKP'nin Sonunu Getirebilir

23 Haziran'da seçim tekrarı yapacak olan İstanbul seçimi öncesi yabancı basın ile bir araya gelen Erdoğan, çok rahat tavırlar sergilese de yabancı basın Erdoğan'ın aslında o kadar rahat olmadığını yazdı. Financial Times gazetesi bir makale yayımlayarak İstanbul seçiminin bir nevi AKP'nin ve Erdoğan'ın kantara çıkması ve kaybetmesi durumunda önlenemez bir çözülmenin yaşanacağını iddia etti.

Analiz, Erdoğan’ın İstanbul Beşiktaş’taki Dolmabahçe Cumhurbaşkanlığı Çalışma Ofisi’nde yabancı basın mensuplarıyla bir araya geldiği toplantıyla başlıyor. Pitel, Erdoğan’ın yıllar içinde uluslararası medyayla ilk kez buluştuğuna dikkat çekerken, Cumhurbaşkanı’nın burada gazetecilerle şakalaştığını aktardı.

Haberde, büyük sonuçlar doğurması beklenen İstanbul’daki tekrar seçimden sadece birkaç gün önce Erdoğan’ın rahat göründüğünü ve kamuoyu anketlerinin “manipülatif” ve “yanlış” olduğunda ısrar ettiğini vurguladı.

 

AKP'li Yetkililer de İmamoğlu'nun Kazanacağına İnanıyor

FT’nin analiz bu izlenimin ardından şu kulis bilgisiyle devam ediyor:

“Fakat özel olarak, parti yetkilileri, kendi araştırmalarının, Mart seçimlerinde az farkla zafer kazanan muhalefet adayı Ekrem İmamoğlu’nun bu kez hem yine kazanacağını hem de farkı açacağını gösteriyor itirafında bulunuyor.”

Pitel’e göre; ikinci yenilgi, 25 yıl evvel kendi siyasi kariyerini başlatan şehri derinlemesine önemseyen Erdoğan için büyük soruları gündeme getirecektir.

Buna yönelik cevabının nasıl olacağı, hem Türkiye ekonomisi ve Türkiye’nin diplomatik ilişkilerine, hem de derin bir hoşnutsuzluk döneminde kendi partisinin geleceğine ilişkin geniş çaplı sonuçları olabilir

 

AKP'nin 17 Yıllık Durdurulamaz Seçmen Desteği İlk Kez Geri Düştü

FT makalesinde, 17 yılın büyük kısmı boyunca Erdoğan ve partisi AKP’nin durdurulamaz bir seçmen gücüne sahip olduğu belirtilirken, İmamoğlu’nun Türkiye’nin en büyük ve en zengin şehrindeki şok yaratan zaferinin Erdoğan’a ve partisine olan güven erozyonuna dikkat çektiği yorumunda bulunuldu.

Haberde AKP ile yakın bağlantıları olduğu ifade edilen bir kişinin şu ifadeleri de yer alıyor:

“Dürüst olmak gerekirse, şu aşamada kimin kazanacağını umursamıyorum. Sadece karşı karşıya kaldığımız sorunları halletmek üzere hükümetin ciddi bir strateji ortaya çıkarmasını istiyorum.”

Eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun YSK’nın İstanbul seçimlerini iptal etmesinin ardından memnuniyetsizliklerini dile getirdiğini hatırlatan Laura Pitel, eski AKP Merkez Yürütme Kurulu üyesi hukukçu Orhan Can’ın görüşlerini de gazetesinin sayfalarına taşıdı:

“Çok fazla memnuniyetsizlik var, bana göre, liberal ekonomik bakış açısıyla yeni bir parti ortaya çıkarsa, bu parti daha merkezci olur, kolaylıkla AKP taraftarlarının ve üst orta sınıfın desteğini çekebilir.”

 

Partiye Sadık Kesim Bile Ciddi Oranda Rahatsız

AKP’den hiçbir zaman ayrılmayanlar arasında bile geniş çapta hüsran yaşandığının öne sürüldüğü analizde, bunun büyük kısmının ise Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın hazine ve maliye bakanı damadı Berat Albayrak üzerine yoğunlaştığı aktarıldı.

Pitel’e göre; bir başka eleştiri ise şu: Cumhurbaşkanı’na eşi benzeri görülmemiş yetkiler veren ve geçen yıl yürürlüğe giren yeni hükümet sistem, üst katmanlar ile alt seviyedeki pozisyonlar arasında bir bağlantı işlevi gören gören eski iletişim kanallarını kopardı.

 

New York Times (NYT) Binali Yıldırım 31 Mart'ta Kaybetti 23 Haziran'da Yine Kaybeder

ABD merkezli New York Times (NYT) gazetesi Erdoğan’ın uluslararası gazetecilerle nadir yaptığı görüşmenin zamanlamasına dikkat çekti.

Erdoğan’ın bir Amerikan gazetesine en son 2012’de röportaj verdiğinin hatırlatıldığı haberde, “Erdoğan gazetecilerle tekrar edilen kritik İstanbul belediye başkanlığı seçimlerinden birkaç gün önce görüştü” ifadesi yer aldı.


NYT gazetesi okurlarına AKP’nin adayı Binali Yıldırım’ın 31 Mart seçimlerini kaybettiğini, kamuoyu yoklamalarının pazar günü tekrar edilecek seçimlerde bir kez daha kaybedeceğini gösterdiğini hatırlattı.

 

Dış Basınla Seçim konuşmak Yerine Ulusal Politikalar konuşuldu

New York Times, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın anket sonuçlarını reddettiği ve pazar günü muhalefet kazansa bile sonuçları kabul edeceği yönündeki açıklamasını öne çıkarırken, toplantıda daha çok dış politikayla ilgili göründüğünü ve seçim tartışmak yerine G-20 Zirvesi öncesi devlet adamı tutumu sergilediğini yazdı.

Basın bilgilendirme toplantısı sırasında Erdoğan’ın İstanbul seçimleri için partisinin adayı Binali Yıldırım’ı üstüne basa basa onayladığını belirten NYT, muhalefetin adayı Ekrem İmamoğlu’nun ise belediyenin gereksiz ve aşırı harcamalarına yönelik eleştirilerini ise reddettiğini aktardı.

NYT’ın kapsamlı haberinde İstanbul’un kaybının Haliç’teki işçi sınıfı semtinde büyüyen Erdoğan için şahsi bir darbe olacağı belirtilirken, İstanbul’un Erdoğan’ın hem ana üssü hem de siyasi güç ve prestijinin merkezi olduğuna vurgu yapıldı.

Carlotta Gall imzalı haberde, İstanbul’un kaybının, belediye ihalelerinden kâr sağlayan destekçilerinden gelen finansal kaynaklar kadar siyasi olarak da yıkıcı bir kayıp olacağı yorumunda bulunuldu.