Viranşehir'de Duyarlı Öğretmenler Öğrencisini Tarladan Okula Getirdi

Şanlıurfa'nın Viranşehir ilçesinde 12. Sınıf öğrencisi Fatma Serene ailesine maddi katkı sağlamak için ailesi ile birlikte pamuk tarlasında çalışmaya başladı. Pamuk toplama işine giden Fatma, okulların başlaması sonrası okuluna devam edemeyerek çalışmaya devam etti. Bunun üzerine harekete geçen öğretmenleri ve okul müdürü genç kızın eğitim masraflarını üstlenerek okula dönmesini sağladı

Viranşehir'de Duyarlı Öğretmenler Öğrencisini Tarladan Okula Getirdi
Viranşehir'de Duyarlı Öğretmenler Öğrencisini Tarladan Okula Getirdi

Şanlıurfa'nın Viranşehir ilçesinde 12. Sınıf öğrencisi Fatma Serene ailesine maddi katkı sağlamak için ailesi ile birlikte pamuk tarlasında çalışmaya başladı. Pamuk toplama işine giden Fatma, okulların başlaması sonrası okuluna devam edemeyerek çalışmaya devam etti. Bunun üzerine harekete geçen öğretmenleri ve okul müdürü genç kızın eğitim masraflarını üstlenerek okula dönmesini sağladı.


Şanlıurfa'nın Viranşehir ilçesinde yaşayan Anadolu Lisesi 12'nci sınıf öğrencisi Fatma Serene, okul yerine tarlaya gidip maddi durumu iyi olmayan ailesiyle birlikte pamuk toplamaya başladı.

Kız öğrencinin dönem başından itibaren pamuk tarlasında çalıştığı için okula gelemediğini öğrenen öğretmenlerinden Abit Koyuncu, durumu okul yönetimine iletti.

 

Okula Dönmek İstiyordu Ancak Maddi Durumu El Vermiyordu

Okul yönetimi de genç kızı okuluna ve arkadaşlarına kavuşturmak için kolları sıvadı. Okul Müdürü Abdülhamit Sayım ve Edebiyat Öğretmeni Mehmet Barış, öğrencinin ailesiyle irtibata geçti. Aile ise maddi durumlarının yetersiz olmasından dolayı Fatma'yı pamuk toplaması için tarlaya götürmek zorunda kaldıklarını belirtti. Daha sonra Fatma Serene ile görüşen okul yönetimi, öğrencinin de okuluna dönmek istediğini öğrendi. Ailenin de ikna edilmesinin ardından Fatma Serene'ye ihtiyaç duyduğu okul malzemeleri alındı. Tekrar okuluna kavuşan Fatma Serene, mutluluğunu arkadaşlarına sarılarak gösterdi.

 

Azimli Bir Kızımız Doktorluk Hayalini Gerçekleştirmek İçin Mücadele Edeceğiz

Öğrencinin yeniden okuluna kavuşturulmasıyla ilgili açıklama yapan Okul Müdürü Abdülhamit Sayım, "12'nci sınıfta okuyan Fatma Serene adlı öğrencimiz 2019-2020 eğitim ve öğretim yılının başladığı dönemden itibaren devamsızlık yapmaktaydı. Nitelikli bir kadroya sahip olan bu okulumuzun duyarlı öğretmenlerden Abit Koyuncu, öğrencinin devamsızlığına duyarsız kalmadı. Öğrencinin tarlada çalıştığı için okula gelmediğini öğrenince aile ile irtibata geçtik. Aile, öğretmenimize sosyal ekonomik durumlarının iyi olmadığını, geçimlerini pamuk toplayarak sağladıklarını ve öğrencinin de işçi olarak tarlada çalıştığını söyledi. Akademik başarısı iyi olan öğrencimiz Fatma Serene ile görüştüğümüzde ise öğrencimiz okula devam etmek istediğini söyledi ancak maddi durum iyi olmadığından ailesi tarafından gönderilmediği söyledi. Kız öğrencimizin durumu beni ve öğretmenlerimizi huzursuz etti. Eğitim de feda edilecek hiç bir fert yoktur ilkesiyle hareket ederek öğrencimizden sorumlu sınıf öğretmenimiz ve Edebiyat Öğretmenimiz Mehmet Barış ile birlikte öğrencimizin çalıştığı tarlaya giderek ailesiyle görüştük ve ailesini ikna ettik. Daha sonra okul eşyalarını temin ederek öğrencimizi okuluna, yani ait olduğu yere getirdik. Böylece çalışma azmi olan kızımızın ilerde hayal ettiği doktorluk mesleğine bir adım daha yaklaşmasını sağladık. Bundan sonraki eğitim ve öğretim hayatında her zaman yanında olacağımızın güvencesini verdik" diye konuştu.