Vatandaşlar Uyarıları Dikkate Almıyor / Suriye Sınırında Anız Yangını

Şanlıurfa'nın sınır ilçesi Ceylanpınar'ın sınır bölgesinde henüz kim yada kimler tarafından çıkarıldığı belli olmayan anız yangını meydana geldi. Rüzgarın şiddeti ile geniş bir alana yayılan yangın itfaiyenin yoğun çalışması sonucu kontrol altına alınabildi. Valilik anız yakanların cezaya çarptırılacağını açıklamasına rağmen yangınlar hız kesmeden devam ediyor.

Vatandaşlar Uyarıları Dikkate Almıyor / Suriye Sınırında Anız Yangını
Vatandaşlar Uyarıları Dikkate Almıyor / Suriye Sınırında Anız Yangını

Şanlıurfa'nın sınır ilçesi Ceylanpınar'ın sınır bölgesinde henüz kim yada kimler tarafından çıkarıldığı belli olmayan anız yangını meydana geldi. Rüzgarın şiddeti ile geniş bir alana yayılan yangın itfaiyenin yoğun çalışması sonucu kontrol altına alınabildi.

Valilik anız yakanların cezaya çarptırılacağını açıklamasına rağmen yangınlar hız kesmeden devam ediyor.

Suriye’nin sınır komşusu olan Şanlıurfa’nın Ceylanpınar ilçesinde çıkan anız yangını korkuya neden oldu. 

Edinilen bilgiye göre, Suriye’nin sınır komşusu olan Ceylanpınar ilçesinde sebebi belirlenemeyen bir nedenden dolayı anız yangını çıktı.

Suriye’nin Rasulayn kentinin sınır hattına yakın bir bölgesinde başlayan anız yangını rüzgar nedeniyle büyümesi üzerine yangın yerine Şanlıurfa Büyükşehir itfaiyesine bağlı ekipler ile TİGEM’e ait itfaiye birimleri sevk edildi.

İtfaiye’nin yoğun çalışmaları sonucunda yangın kontrol altına alınarak söndürüldü.

Yangında maddi hasar meydana gelmedi. 

Valilik Anız Yangınları Bilançosunu Açıkladı

Şanlıurfa Valiliği resmi sitesinde yer alan açıklamaya göre şanlıurfa'da yaşanan anız yangınları ve söz konusu yangınları çıkaranlara verilen cezalar aktarıldı.

Valiliğin yaptığı yazılı açıklama

Anız Yakanlara Cezada Taviz Yok
Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin, anız yakanlara uygulanacak cezanın dekar başına 60,10 TL olduğunu ve bu cezanın beş katına kadar artırılabileceğini belirterek, cezai yaptırımların taviz vermeden uygulanacağını uyarısında bulundu.

Son günlerde sıkça yaşanmaya başlayan anız yangınları hakkında üreticileri uyaran Vali Erin, hububat hasat alanlarında oluşan anızların bir kısmının çiftçiler tarafından bilinçli yakıldığını tespit ettiklerini belirterek, anız yakmanın toprak verimliliğini olumsuz etkilediğini ve tabii dengeyi bozduğuna dikkat çekti. Anızla birlikte toprak üstünde ve altında yaşayan tüm canlıların da yakıldığını ifade eden Vali Erin, şunları ifade etti: Toprağa verilen gübre ile bitkiler için gerekli besin maddelerinin bitki tarafından alınması toprak canlıları ve organik madde sayesinde gerçekleşmektedir. Anız yakılması ile gübrenin faydası azalıp daha yüksek gübre maliyetine yol açmaktadır.

Anız yakmanın toprağa zararının yanında hava kirliliğine, karayolu civarındaki anız yangınları görüş mesafesini azaltarak trafik kazalarına, kontrolsüz olarak yakılan anızlar komşu tarladaki hasat edilmemiş ürünlerin yanmasına, orman ve konut yangınlarına, tarla içerisindeki direklerin, meyve ağaçların yanmalarına sebep olabilmektedir. Yani anız yakarak kendimize, çevremize ve tarımsal geleceğimize zarar vermekteyiz. 

Anız yakmanın önüne geçmek için; tohum yatağı hazırlama modern tarım teknikleri ile yapılmalı,  hububat hasadı biçerdöverle toprak yüzeyine yakın yapılmalı, hasat sonrası anız parçalayıcı bir aletle toprağa karıştırılmalıdır.

2872 sayılı Çevre Kanununun 20. maddesi gereğince anız yakanlara idari para cezası uygulanmaktadır. Anız yakmanın cezası dekara 60,10 TL’dir. Bu ceza 5 kata kadar arttırılabilir. Anız yakan üreticilerimize ilgili mevzuat gereğince ilgili kurumlar (Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü) tarafından cezai yaptırımlar taviz vermeden uygulanacaktır.

Kendimize, çevremize ve tarımsal geleceğimize zarar vermemek için anız yakmayalım.

Vali Erin, anız yakmaya karşı tüm üreticilerin, ilin tarımsal geleceğine gerekli hassasiyeti göstermelerini önemle rica etti. 

Şanlıurfa'da Anız Yakanlara Verilen Cezalar

Uyarının ardından denetimler sıklaşırken anız bilançosu da açıklandı. Viranşehir'de 2018 yılında 59 anız yangına müdahele edildiği kayıtlara yansırken 2019 yılında yapılan müdahele sayısı 25 oldu. Merkez ilçeler Haliliye'de 4, Eyyübiye'de 2 anız yangını için cezai işlem yapıldı. Suruç İlçe Jandarma Komutanlığı sorumluluk bölgesinde 2 anız yangını meydana geldi ve merkez jandarma komutanlığınca cezai işlem uygulandı.

Hilvan ilçesinde ise 1 anız yakma olayında 21 bin 035 TL para cezası kesildi. 

Birecik, Halfeti'de henüz anız yangını meydana gelmediği belirtildi.

Cezalar Vali Erin'in bizzat takibi sonucu kesilirken, uygulamanın devam edeceği ve taviz verilmeyeceği vurgulandı.