Van’da Darp Edilen Zihinsel Engelli Çocuğun Avukatı : Polis dışarda da darp etti

Van'da belediye başkanlarının uzaklaştırılmasından sonra yapılan protestolarda , polisin kafeye sıkıştırdığı küçük bir gruptan bir kişiyi canice dövmesinin ardından çocuğun Avukatı : Müvekkilinin kapalı mekânın dışında da ağır bir şekilde darp edildiğini söyledi.

Van’da Darp Edilen Zihinsel Engelli Çocuğun Avukatı : Polis dışarda da darp etti

Feci şekilde darp edildi

Van Büyükşehir Belediyesi’ne kayyum atanması sonrası son üç gündür, Diyarbakır ve Mardin’de olduğu gibi Van’da da hareketlilik yaşanıyor. Dün akşam saatlerinde sosyal medyaya düşen bir görüntü tepki çekmişti.

Görüntülerde, Van Sanat Sokağı’nda bulunan bir kafeye sığınan bir kişinin feci şekilde dövüldüğü görülüyor. AKP Milletvekili Mustafa Yeneroğlu’nun da tepki gösterdiği görüntülerde darp edilen kişinin şizofreni hastası Fırat Koç olduğu anlaşıldı.

Ekip otosuna götürülene kadar dövüldü

Koç’un Van’ın Çaldıran ilçesinde yaşadığını anlatan avukat Erhan Çiftçiler, “Müvekkil ilaçlarını almak üzere dün Van merkeze geliyor. Sanat Sokağı’nın orada bir kalabalığın olduğunu görüyor. O esnada polisler müvekkile yöneliyor. O da kafeye sığınıyor” dedi.

Müvekkilinin mekanın dışında da içinde de darp edildiğini söyleyen avukat şöyle devam etti: “Görüntülerde de anlaşılıyor, çok sayıda polis müvekkile bu mekanda işkence yapıyor. Ekip otosuna götürülene kadar darp ediliyor. Başında çok sayıda şişlik var. Vücudunun değişik yerlerinde morluklar var. Sağ bacağında ise ağrı nedeniyle aksama var.”

Hangi ekibin olduğu belli

Avukat, müvekkilinin derhal salıverilmesini istedi: “Müvekkilin durumu, resmi evraklarda da göründüğü üzere ortada olmasına rağmen halen gözaltında. Bu kabul edilebilir bir durum değil. Burada temel beklentimiz, müvekkilin derhal salıverilmesi ve şüpheli polisler hakkında etkin bir soruşturma yürütülmesi… Olaya karışan polislerden bir kısmı sivil giyimli, bir kısmı ise resmi üniformalı. Hangi noktada hangi ekibin durduğuna dair emniyetin kayıtlarında bilgi var. Zaten görüntülerde de bu kişilerin bir kısmı görülüyor.”

Avukat, avcılığın re’sen soruşturma açtığı yönünde bilgi aldıklarını da kaydetti.

Van Barosu da savcılığa suç duyurusunda bulundu.

HDP Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu ise, Twitter hesabında, Fırat Koç’un askerlikten muaf olduğuna ilişkin belgeyi paylaştı: “Van’da insafsızca dövülen gencin zihinsel engelli, askerlikten muaf edilmiş bir kişi olduğu ortaya çıktı Bu nasıl bir vicdansızlıktır? Zihinsel engelli birine bunu yapan normal kişiye neler yapmaz..!?”