Uzmanlar, Küresel Isınmayla İlgili Bilimsel Fikir Birliği İçerisinde

İnsanların küresel ısınmaya neden olduğu bilimsel konsensüs, konuyla ilgili en yetkili çalışmanın baş yazarına göre ?'unu geçmiştir ve kalan şüphelerin bir kısmını temizleyen ayrı araştırmalardan sonra daha da yükselebilir.

Uzmanlar, Küresel Isınmayla İlgili Bilimsel Fikir Birliği İçerisinde
Uzmanlar, Küresel Isınmayla İlgili Bilimsel Fikir Birliği İçerisinde

Doğa ve Doğa Yerbiliminde yayınlanan üç çalışma, sıcaklık değişimlerinin son yıllarda olduğu kadar hızlı ve kapsamlı olduğu son 2.000 yılda hiç bir zaman geçmediğini göstermek için kapsamlı Tarihsel verileri kullanmaktadır.

 

Önceleri'de Bazı Sıcaklık Zirveleri Görülmüş Ancak Bu Kadar Değil

Daha önce benzer dramatik zirveleri ve olukları geçmişte meydana gelmiş olabileceğini düşünülmüştü, küçük Buz Devri ve Ortaçağ iklim anomalisi lakaplı dönemlerde de dahil olmak üzere. Ancak üç çalışma, bu değişimlerin hiçbirinin dünyanın yarısından fazlasında herhangi bir zamanda gerçekleşmediğini gösteren tüm kıtalardan ağaçlar, buz ve tortu gibi 700 proxy sıcaklık değişimine dayanan rekonstrüksiyonları kullanmaktadır.

Örneğin, küçük Buz Devri, Pasifik Okyanusu'nda 15. yüzyılda, Avrupa'da 17. yüzyılda ve başka yerlerde 19. yüzyılda aşırı noktasına ulaştı, çalışmalardan biri diyor . Bu yerelleştirme, 20.yüzyılın sonlarından bu yana, bu yaz Avrupa sıcak dalgası da dahil olmak üzere, neredeyse tüm dünyada her yıl kayıtların kırıldığı trendden belirgin bir şekilde farklıdır.

 

Son 2000 Yılda İklim Değişkliği Son 20 Yıl Kadar Hızlı Olmamıştı

Uzak geçmişte büyük sıcaklık değişimleri, dünya volkanik olarak soğutulmuş bir çağdan insan emisyonları tarafından ısıtılmış bir iklime geçmeye başladıkça , 18. yüzyılın ilk yarısında güçlü küresel dalgalanmaları açıklamaya yardımcı olan çalışmaların bir diğerine göre, öncelikle volkanik patlamalardan kaynaklandığı muhtemeldir. Bu, 20. yüzyılın sonlarından bu yana, sıcaklık yirmi yıl boyunca yükseldiğinde veya son iki bin yılda en hızlı olduğu zaman özellikle belirginleşti, üçüncüsü not etti .

Yazarlar, bunun, endüstriyel emisyonların bir sonucu olarak son yıllarda olağandışı ısınmanın ne kadar önemli olduğunu vurguluyor.

Bern Üniversitesi'nden Stefan Brönnimann ve iklim bilimcileri Pages 2K Konsorsiyumu,” hiç şüphe yok ki, farklı yöntemler ve veri setleri kullanarak iklim sisteminin birçok farklı yönünü ele alan diğer birçok çalışmada yaygın olarak gösterildiği gibi " dedi.

Çalışma hakkında yorum yapan diğer bilim adamları, insan sorumluluğunun iklimi geçmişte görülemeyen şekillerde nasıl değiştirdiğini kanıtlamanın “parmak izi” görevinde önemli bir atılım olduğunu söyledi.

“Bu makale, son gözlemlenen tutarlı küresel ısınmanın doğal iklim döngüsünün bir parçası olduğunu iddia eden iklim değişikliği inkarcılarını nihayet durdurmalıdır. Bu makale, geçmişin iklimindeki bölgesel ve lokalize değişiklikler ile antropojenik sera emisyonlarının gerçekten küresel etkisi arasındaki gerçekten belirgin farkı gösteriyor” dedi.

Önceki çalışmalar, iklim bilimcileri arasında insan faktörlerinin – araba egzozları, fabrika bacaları, orman boşluğu ve diğer sera gazı kaynakları – olağanüstü küresel ısınma seviyesinden sorumlu olduğunu göstermiştir.

 

Çevre Araştırmaları, Makaleleri Artmasına Rağmen Devletler Ekonomik Kaygılardan Dikkate Almıyor

Çevresel araştırma mektuplarında yapılan bir 2013 çalışması, iklim bilimcilerinin %97'sinin, 1991'den 2011'e kadar “küresel ısınma” veya “küresel iklim değişikliği” kelimelerini içeren 12.000 akademik makalede bu bağlantıyı kabul ettiğini buldu. Geçen hafta, bu kağıt 1m indirmelerini vurdu ve yazarlara göre , Fizik Enstitüsü tarafından yayınlanan 80+ dergiler arasında en çok erişilen kağıt haline geldi.

Geri itme, bilimsel olmaktan ziyade politikti. ABD'de, Rightwing Thinktank rekabetçi Kurumsal Enstitüsü (CPI), web sayfasından 97% çalışmasına yapılan bir referansı kaldırmak için Nasa'ya baskı yaptığı bildiriliyor. TÜFE, düşük karbon ekonomisine geçişten kaybedecek çok şey olan Amerikan yakıtı ve petrokimya üreticileri ve Charles Koch Enstitüsü'nden etkinlik finansmanı aldı.

Ancak, iklimi inceleyen akademisyenler arasında, orijinal konsensüs kağıdının baş yazarı John Cook'a ve diğer akademisyenlerin benzer tahminlerine bakan “konsensüs hakkında konsensüs” konulu bir takip çalışmasına göre, görüşün yakınsaması muhtemelen güçleniyor.

20 yıllık çalışma döneminin sonunda, başlangıçta olduğundan daha fazla anlaşma olduğunu söyledi “ " 2011'de insanların küresel ısınmaya neden olduğu %99 bilimsel fikir birliği vardı."O zamandan beri daha güçlü araştırmalar ve artan ısı dalgaları ve aşırı hava koşulları ile Cook, bunun daha da arttığına ve şimdi bir güncelleme üzerinde çalıştığına inanıyor.

Cook, şüpheci bilim blogunda” iklim bilimindeki uzmanlık arttıkça, insan kaynaklı küresel ısınmayla da anlaşma yapıyor " diye yazdı. “İyi haber, bilimsel konsensüsün halkın anlayışının artmasıdır. Kötü haber şu ki, iklim inkarcıları bilimsel konsensüse ısrarla saldırmaya devam ettikçe hala yapacak çok iş var.”