Uzmanlar Daha İyi Şizofreni İlaçları İçin Keşif Avında

Anhedonia içeren olumsuz şizofreni belirtileri özellikle zayıflatıcı olabilir. Yakın tarihli bir çalışma, Şizofreninin nörolojik köklerini tanımlamaya çalıştı.

Uzmanlar Daha İyi Şizofreni İlaçları İçin Keşif Avında
Uzmanlar Daha İyi Şizofreni İlaçları İçin Keşif Avında

Bilim adamları semptomları iki geniş kategoriye ayırma eğilimindedir: pozitif ve negatif.

Olumlu belirtiler arasında sanrılar, yarış düşünceleri ve halüsinasyonlar bulunur.

Olumsuz belirtiler arasında motivasyon eksikliği, sosyal etkileşimlerde bulunma arzusu eksikliği ve haz deneyimi yaşamayan anhedonia vardır.

Şu anda, sağlık hizmeti sağlayıcıları şizofreniyi antipsikotiklerle tedavi etmektedir. Bu ilaçlar pozitif semptomları iyileştirebilir, ancak negatif olanları ele almak için çok az şey yaparlar.

Aslında, halihazırda olduğu gibi, özellikle olumsuz belirtileri hedef alan hiçbir ilaç bulunmamaktadır. Bu boşluğun başlıca nedenlerinden biri, negatif semptomların neden ortaya çıktığını anlamadaki karşılık gelen bir boşluktur.

Son zamanlarda, bir grup araştırmacı daha önceki çalışmaların olumsuz belirtilere neden olduğu bir alıcılar sınıfını araştırdı.


Mu-opioid Reseptörleri

Vücut, mu-opioid reseptörlerini (MOR) aktive eden opioidleri üretir. Beyin bir bölgedeki striatum olarak adlandırılan MOR'lar, zevk ve ödül deneyiminde önemli bir rol oynuyor gibi görünmektedir.

MOR'lar, hem bir ödül beklentisiyle hem de beğenilerinde önemli görünüyor.

Örneğin, bilim adamlarının genetik olarak değiştirilmiş farelerin MOR içermemesi için yaptıkları bir araştırma , hayvanların yemeye daha az motive olduklarını buldu. Başka bir çalışma , araştırmacılar bir sıçanın MOR sistemini bloke ettiklerinde, kemirgenin diğer hayvanlarla sosyalleşmeye daha az ilgi gösterdiğini keşfetti.

Bilim adamları, bunun tersi olarak uyarılan sıçanlarda MOR sistemini, onların ödül tepkilerini arttırdı.

İnsanlarda yapılan diğer çalışmalar bu kanıtı ekledi. Örnek olarak, araştırmacılar bir katılımcının opioid sistemini canlandırdıklarında , ödüllendirici imajları izleme zevkini arttırdı ve onları görüntüleme motivasyonunu artırdı.

Genel olarak, son çalışmanın yazarlarının yazdığı gibi, "hem preklinik hem de insan çalışmaları, MOR'un anhedonya, motivasyon ve asosyalliğe aracılık etmede potansiyel bir rol oynadığını göstermektedir."


Bunun Şizofreni ile İlişkisi Nedir?

Ölümden sonra şizofreni hastalarının beyinlerini inceleyen daha önceki bazı araştırmalar , MOR kullanılabilirliğinin azaldığını buldu. Ancak, çalışmalar çelişkili sonuçlar vermiştir.

Bunu araştırmak için yapılan en son çalışmada, İngiltere'deki MRC Londra Tıp Bilimleri Enstitüsü'nden bilim adamları yeni bir yaklaşım benimsemiştir. Şizofreni ve 19 şizofreni olmayan 20 kişide MOR düzeyini değerlendirmek için PET taramalarını kullandılar .

Bu, şizofreni hastaları ile canlı katılımcılarda MOR kullanılabilirliğini değerlendiren ilk çalışmadır. Bulgularını Nature Communications dergisinde yayınladılar .

Kısacası "şizofreni hastalarının striatumunda kontrollere göre anlamlı derecede düşük MOR bulunabilirliği" buldular.

İkincil bir analizde, insüler korteks, amigdala, orta beyin ve orbitofrontal korteks de dahil olmak üzere, işlem zevkinde yer alan diğer beyin bölgelerinde MOR mevcudiyetinde bir azalma olduğunu ortaya koymuşlardır.

 

Çalışma Sınırlamaları ve Gelecek

Yazarlar çalışmalarının belirli sınırlarını belirlemektedir. Örneğin, şizofreni hastalarının tümü o sırada antipsikotik ilaç kullanıyorlardı.

Bu ilaçların MOR sistemiyle etkileşime girdiğini gösteren hiçbir kanıt bulunmadığını belirtseler de, gelecekteki çalışmaların hiç antipsikotik kullanmayan kişileri işe alması gerektiğini söylüyorlar.

Ayrıca, tütünün MOR sinyalini etkileyebileceği ve şizofreni hastalarının daha fazla sigara içtiği için bu sonuçları etkilemiş olabileceğini de not etmişlerdir.

Bununla birlikte, ayrıca "MOR mevcudiyeti ile içilen tütün sigaralarının sayısı arasında bir ilişki olmadığını" da açıkladılar.

Genel olarak, çalışma yazarları "striatumda ve hedonik süreçlerde yer alan diğer beyin bölgelerinde [[MOR] kullanılabilirliğin azaldığı” sonucuna varmıştır. Bu sonuç önceki bulguları desteklemektedir ve umarım şizofreni hastaları için tedavilerin iyileşmesine yol açabilir.

“Şizofreni için umutsuzca tedavi yaklaşımlarına ihtiyacımız var. Bu, yeni bir tedavi geliştirmemize yardımcı olabilecek umut verici yeni bir ipucudur.”

 

İginizi Çekebilecek Diğer Sağlık Haberleri'ni Aşağıdaki Linklerden Okumak İçin Yönergeleri Takip Edin

1. Diş Minesi Bir Ömür Boyu Nasıl Kalır? ► 
2. Yaşlanma ve Kanser: Şaşırtıcı, İki Yönlü Bir İlişki ►
3. Özel Bir Gen Ne Kadar Uykuya İhtiyacınız Olduğunu Belirler mi? ►
4. Zayıf Kavrama Gücü Demans (Bunama) İşareti Olabilir ► 
5. Spontan kimyası Alzheimer'ı yönlendirebilir ►
6. Daha Uzun Hayata Bağlı Herhangi Bir Fiziksel Aktivite ►