Üst Üste Aynı Ürünü Eken Çiftçiye Önemli Uyarı !

Pamuk üretiminde Türkiye'ye en büyük kaynak sağlayan Şanlıurfa Pamuk üreticilerine önemli uyarılarda bulunuldu. 3 Yıl üst üste aynı ürünü eken çiftçiye destek verilmeyeceği açıklandı.

Üst Üste Aynı Ürünü Eken Çiftçiye Önemli Uyarı !

Şanlıurfa'da tarım ürünleri ve toprak verimiyle ilgili toplantı gerçekleştirildi.Toplantıya, Şanlıurfa Vali Yardımcısı, Tarım ve Orman İl Müdürü  Ziraat Odası Başkanı , ilçe ziraat odası başkanları, muhtarlar ve çiftçiler katıldı.

Desteklemelerden Faydalanabilmek İçin 3.Yıl Farklı Ürün Ekilme Şartı Getirildi.

Tarım ve Orman İl Müdürü Dr. Murat Çakmaklı önemli konulara değinerek 2018, 2019 yıllarında aynı ürünü ekip, hasat alan çiftçiye 2020 yılında da aynı ürünü ekerse ; mazot, gübre, fark ödemesi , bitkisel üretim desteği yapılmayacağını açıkladı. “2018, 2019 üretim yıllarında aynı ürünü yetiştirmiş olan ve 2020’de de üretim sezonunda da aynı ürünü yetiştirmeyi planlayan üreticilerimiz, tebliğin ilgili maddeleri gereğince hem mazot-gübre desteğinden hem de varsa fark ödemesi desteklemeleri gibi diğer bitkisel üretim desteklemelerinden faydalanamayacaktır. Bu nedenle üreticilerimizin desteklemelerden faydalanabilmeleri için 2020 yılında farklı ürün ekmeleri ( kısa baklagiller ya da buğdaygil, baklagil, yem bitkileri veya bunların karışımların) ve bunu Çiftçi Kayıt Sistemine kayıt ettirmeleri gerektiğini bildirdi.


Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Haberler


Urfalı Pamuk Üreticilerin Sorunları Meclise Taşındı

Beklenmedik rekolte ve fiyat düşüklüğü i önceki sıkıntılarına çözüm arayan çiftçiyi tümüyle çaresiz bırakıldığı, Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Özyavuz ve Mersin Milletvekili Baki Şimşek tarafından bu konulara değinildi.


Şanlıurfalı Çiftçiler Bütçe Yapmayı Öğrenecek

Gönüllü eğitmenler tarafından verilecek olan “Paramı Yönetebiliyorum” eğitimi Şanlıurfa Şehrinde gerçekleşecek.


Şanlıurfa Pamuk Üretiminde Bu Yıl Düşüşte

Viranşehir'de telef olan tonlarca pamuk ve pamuk fiyatları çiftçinin zarar edeceği şekilde ayarlanması sonucu bu yıl elde edilen hasatta geçen yıla oranla büyük bir düşüş gerçekleşti.

 


Pamuk Üreticileri Sıkıntılarını Aktardı Şimdi Sıra Ankara'da

Endüstriyel ve stratejik öneme sahip pamuğun girdi maliyetlerinde iki katına yakın artış yaşanırken destekleme primlerinde oran düşürülmesi ve fiyatın geçen yıla oranla yüzde 30 dolaylarında düşük olması çiftçiyi zora soktu.


Pamuk Fiyatlarına Düzenleme İsteyen Harranlı Çiftçiler Yolu Trafiğe Kapattı

Şanlıurfa'nın Harran ilçesinde bir grup çiftçi tek geçim kaynakları olan pamuk için fiyat düzenlemesi ve destekleme konusunda iyileştirmeleri talep etmek için eylem yaparak caddeyi trafiğe kapattı. Yolda lastik yakarak barikat kuran çiftçiler taleplerinin dinlenmesini istiyor.