Urfalı Çiftçilerin DEDAŞ İle İmtihanı / Çiftçiler Sitem Dolu

Devlet Modern Tarımı Desteklemek İçin Hibe Açıyor, ve Şanlıurfalı Çiftçi bu desteği alabilmek için projesini hazırlayıp borçlanarak masrafını ediyor, Devlet hibeyi çiftçiye yatırır yatırmaz DEDAŞ paraya el koyuyor.

Urfalı Çiftçilerin DEDAŞ İle İmtihanı / Çiftçiler Sitem Dolu

Türkiye’de hububat, pamuk ve fıstık gibi endüstriyel tarım ürünlerinde ilk sıralarda yer alan Şanlıurfa’da çiftçi son zamanların en sıkıntılı dönemlerini yaşıyor. Artan girdilerin karşısında eriyen gelirin çiftçinin belini büktü. Buna elektrik, gübre ve tohumun aldığı zamlar da eklenince çiftçi iyice köşeye sıkıştı. Çiftçinin borç batağına batmasına sebep olan bu duruma bir de DEDAŞ’tan kaynaklanan sorunlar eklenince iflasın eşiğine gelindi.

Çiftçi sorunları katlanarak büyüyor

Oldukça kurak bir iklime sahip olan Şanlıurfa’da kuru tarım yapan çiftçiler toprakla buluşturdukları tohumun zararını bile karşılamakta zorlanıyor. Uzun yıllardır süren Güneydoğu Anadolu Projesi’nin (GAP) bir türlü bitirilememesi kuru tarımdan sulu tarıma geçişi engellerken çiftçi her yıl yağmur duasına çıkmak zorunda kalıyor. İlkel çağlarda kalan kuru tarım yöntemlerine mahkum edilen çiftçi kara kara düşünüyor.

Geçen yıllarda çiftçi desteklemelerine bloke konulmuştu

Birçok üründe Türkiye’nin tarımsal yükünü sırtlanan Şanlıurfalı çiftçiler, geçen yıllarda borçlarından dolayı DEDAŞ’ın zulmüne uğramıştı. Çiftçilerin tarımsal ürünlerini geliştirip daha çok verim alması adına devlet tarafından verilen tarımsal desteklemelere el koyan DEDAŞ, çiftçileri adeta işkence yaparak borçlarının katlanmasına neden olmuştu. Türkiye kamuoyunda geniş yer alan bu sorun belli bir süre sonra DEDAŞ’ın geri adım atmasında neden oldu.

Yaz kış kesintiler devam ediyor

Güneydoğu’da toplamda sekiz ile elektrik dağıtımı yapan DEDAŞ, sadece çiftçiye zorluk çıkarmakla kalmıyor. Özellikle Şanlıurfa gibi sıcak bir iklime ve yoğun nüfusa sahip şehirlerde yaz ve kış aylarında adeta eziyete dönüşen elektrik kesintilerine neden oluyor. Bu kesintilerden dolayı esnaf ve vatandaşlara hayatı zehir olurken diğer yandan enerjideki dalgalanmalardan kaynaklı ev aletlerinde yanmalar da meydana geliyor.

Sorunları çözmek yerine güvenliğe yatırım

Bu tür sorunlardan kaynaklı DEDAŞ binasının önünde çiftçi, esnaf ve vatandaşların eylemleri bitmiyor. Bu eylemlerden kaynaklı sorunlarla başa çıkmaya çalışan DEDAŞ, eylemlerin kaynağı olan sorunları muhataplarıyla ortak noktada çözüme kavuşturmak yerine binasını silahlı güvenlik elemanlarıyla korumayı tercih ederek sorunlar karşısında sağır kalmayı tercih ediyor. Bu ülkede bir benzeri olmayan uygulama olarak karşımıza çıkıyor.

Modern Tarıma Geçiş Amacı ile Verilen Destek ve Hibelere DEDAŞ Engeli

Dicle Paraya El KoyduSosyal medyada dolaşan bir videoda, Şanlıurfa'nın Siverek ilçesinde bir çiftçi Kırsal Kalkınma ve Bireysel Sulama Sistemlerinin Desteklenmesi (%50 Hibe Desteği ) verilen bir çiftçiye devlet tarafından yapılan ödemeye DEDAŞ el koyarak! Çiftçinin modern sulama sistemi aldığı tedarikçi firmaya ödemesi gereken paraya DEDAŞ tarafından el konulması sonrası zor durumda kaldığını ve söz konusu alacaklı firmaya ödemeyi nasıl yapacağını bilmediğini aktardı.
Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından çiftçinin desteklenmesi ve modern tarıma geçiş amacı ile verilen destek ve hibelerin çiftçinin borçlarına kendi rızası olmadan aktarılması ve bu yolla çiftçinin zaten zor çevirebildiği borç alacak sarmalında iyice köşeye sıkıştırılması ile zor günler beklediği belirlendi. 
Geçtiğimiz yıl başta Domates, Patates ve Soğan olmak üzere birçok gıda ürününde üretim eksikliği nedeni ile ciddi krizlerin yaşandığı ve bu krizler sonucunda gıda enflasyonunun tavan yaparak vatandaşın zor durumda kalması hafızalardaki tazeliğini korurken DEDAŞ’ın bu ödemelere el koyarak çiftçiyi zor durumda bırakması kabul edilemez olarak deklare edildi.
 

Urfalı Çiftçilerin Elektrik Parası İle İmtihanı

GAP’ın başkenti Şanlıurfa’da çiftçiler tarımsal sulama amacı ile kullandıkları elektrik ücretleri ile zor bir sürece girdi. Bir yıl içerisinde elektriğe gelen zamlar sırası ile 
1 Ağustos 2018 % 9, 
1 Eylül 2018 % 9, 
1 Ekim 2018 % 9, 
1 Temmuz 2019 % 
15, 1 Ekim 2019 % 15  
Olmak üzere toplamda % 71,26 zam geldi. Bu hesapla geçtiğimiz yıl 10 bin TL ödeyen çiftçi bu sene 17 bin 126 TL ödemek zorunda kaldı. Bunun yanında gübre mazot tohum ve zirai ilaç fiyatında yaşanan büyük artışlar ile birlikte girdi maliyetleri neredeyse iki katına çıkarken ürün fiyatlarında her hangi bir artış olamaması ve gider kalemlerinin yükselmesi ile zaten kazanç elde edemeyen çiftçi, desteklerinin de kesilmesi ile iyice köşeye sıkışarak üretim yapamaz duruma gelidi.

 

Bunların Suyu da Haram


Çekilen bir diğer videoda yine elektrik ücretlerine isyan eden bir çiftçi, Geçen sene 30 bin bu sene 200 bin TL elektrik faturası gelmiş! Diyerek “Ben çiftçilik yapıyorum bu parayı nereden getirerek ödeyeyim geçen sene yağmurdan dolayı pamuğum tarlada kaldı bu sene pamuk para etmedi ben bu parayı nereden getirip ödeyeyim tarlamı mı satayım? Ne yapayım” diyerek gelen elektrik faturasına isyan etti. DEDAŞ binasında görevlilerin sakinleştirmede zorlandığı çiftçiye içmesi için uzatılan suya “Bunların suyu da haram içmem ben bu suyu” dedi.

Şanlıurfa Siyasetçilerinden Tepki Yağdı 

DEDAŞ'ın hukuksuz tutumu karşısında Şanlıurfalı çiftçileri yalnız bırakmayan muhalefet cephesi ise hükümetin devlet eli ile DEDAŞ'ı daha zengin etmeye çalışıyor açıklamasında bulundu.

Saadet Parti Şanlıurfa İl Başkanı Ne Dedi?

Mustafa Niyazi Yanmaz

Sosyal medya hesabından bir açıklama yapan Saadet Partisi Genel İdare Kurulu Üyesi ve Şanlıurfa İl Başkanı Mustafa Niyazi Yanmaz, “Vurun Mazlum Çiftçiye, Alın Elinden Tarlasını. Açlığa Ve Ölüme Mahkûm Edin!” diyerek devletten aldığı hibe desteğin DEDAŞ tarafından el konulduğuna dair bilgilendirme mesajı alan çiftçinin mesajının ekran görüntüsünü paylaşarak ödeneğe el konulması olayına tepki gösterdi. 

Demokrat Parti Güneydoğu Başkanı Ne Dedi?

Demokrat Parti Güneydoğu Sorumlusu Ömer Faruk Dağ sosyal medya hesabında tepki gösterdi. "Devlet DEDAŞ Eli İle Şanlıurfalı Çiftçilerimize Eziyet Ettiği Belgelendi"