Türkiye'de Korona Virüsten Ölen Sayısı 9'a Yükseldi

Sağlık bakanı sosyal medya hesabından duyurdu, Koronavirüs testi sonucu pozitif hasta sayımız 670’e ulaştı ölü sayımız 9 dedi

Türkiye'de Korona Virüsten Ölen Sayısı 9'a Yükseldi

Sağlık bakanı Fahrettin Koca resmi twitter hesabından yaptığı paylaşımda, ''son 24 saatte 3656 şüpheliye test yapıldı. 311’i pozitif çıktı. hasta sayımız 670’e ulaştı. yaşlı ve direnci zayıf 5 hastamızı kaybettik. bugüne dek toplam 9 can kaybımız var. tamamı yaşlılarımızdan. yaşlılarımızı koruyalım. mücadelemizde bir an bile esneklik göstermeyelim.'' ifadelerini kullandı.

Fransa Coronavirüs İlacını Bulduğunu Açıkladı 

Fransa'da tanınmış bir araştırma profesörü, Covid-19 için yeni bir tedaviden başarılı sonuçlar bildirdi ve erken testler, virüsün sadece altı gün içinde bulaşıcı olmasını engelleyebileceğini gösteriyor.

Enfeksiyon hastanesinden l'Institut Hospitalo-Universitaire (IHU) Méditerranée Enfeksiyon Marsilya'da (Bouches-du-Rhône, Provence-Alpes-Côte d'Azur) Profesör Didier Raoult 16 Mart Pazartesi günü duruşmaları açıklayan bir video yayınladı .

Profesör Raoult bulaşıcı hastalıklar uzmanı ve Fransız hükümeti tarafından Covid-19'un olası tedavilerini araştırmakla görevlendirilen ve danışılan IHU Méditerranée Enfeksiyonunun başkanıdır.

İlaç klorokin ile tedavi ettiği ilk Covid-19 hastalarının iyileşme süreçlerini hızlı ve etkili bir şekilde hızlandırdığını ve bulaşıcı kaldıkları süre boyunca keskin bir azalma gördüğünü söyledi.

Normalde esas olarak sıtmayı önlemek ve tedavi etmek için kullanılan klorokin, adı verilen ilaç Plaquenil yoluyla uygulandı.

Tedavi, Fransa'nın güney doğusunda ilk enfekte olan hastalardan biri olan ve işlem için gönüllü olarak hastaneye başvuran 24 hastaya sunuldu.

Hastalara 10 gün boyunca günde 600mcg verildi. İlaç diğer ilaçlarla etkileşime girebildiğinden ve bazı durumlarda ciddi yan etkilere neden olabileceğinden yakından izlendiler.

Profesör Raoult şunları söyledi: “[Muamele edilecek] herkesi, neredeyse herkes olan dahil ettik. Protokoldeki iki kasaba, Nice ve Avignon, bize henüz tedavi görmemiş olan [enfekte] hastaları verdi.

“Plaquenil (hidroksiklorokin içeren ilaç) almayan hastaların altı gün sonra hala bulaşıcı olduğunu ancak altı gün sonra Plaquenil alan hastaların sadece% 25'inin hala bulaşıcı olduğunu tespit edebildik.”

Klorokin fosfat ve hidroksiklorokin, devam eden Covid-19 klinik çalışmalarında Çin'de koronavirüs hastalarını tedavi etmek için daha önce kullanılmıştır.

Normalde HIV tedavisinde kullanılan ABD merkezli bir antiviral ilaç olan Kaletra, Covid-19 ile mücadelede test edilen başka bir ilaçtır.