Tırtıllar Bir Haftada 25 Hektar Ormanı Yok Etti

Yaklaşık bir hafta önce ortaya çıkan milyonlarca tırtıl Bursa'nın İnegöl ilçesi ile Kütahya'nın Domaniç ilçesi arasında bulunan ormanlık alanda bulunan yaklaşık 25 hektar alanda bulunan kayın ağaçlarını adeta kuruttu. Köylüler çaresiz yetkililerden çözüm bekliyor.

Tırtıllar Bir Haftada 25 Hektar Ormanı Yok Etti
Tırtıllar Bir Haftada 25 Hektar Ormanı Yok Etti

Yaklaşık bir hafta önce ortaya çıkan milyonlarca tırtıl Bursa'nın İnegöl ilçesi ile Kütahya'nın Domaniç ilçesi arasında bulunan ormanlık alanda bulunan yaklaşık 25 hektar alanda bulunan kayın ağaçlarını adeta kuruttu. Köylüler çaresiz yetkililerden çözüm bekliyor.

Bursa İnegöl ilçesi ile Kütahya'nın Domaniç ilçesi arasındaki onlarca hektarlık kayın ormanı tırtıl istilasında. Tırtılların talan ettiği ağaçlar sararırken, havadan kaydedilen görüntüler olayın boyutunu gözler önüne serdi.

 

Geçen Yıl Yine Ortaya Çıkmışlardı

Domaniç karayolu üzerindeki ormanlık alanda yaşanan tırtıl istilasının verdiği zarar havadan görüntülendi. Görüntülerde ormanın büyük bölümünün kuruduğu görülüyor.
Geçen yıl İnegöl-Domaniç karayolu üzerindeki ormanlık alanda görülen tırtıl istilasının önüne geçilemiyor. Bu yıl da görülen tırtıl türü ormanı adeta istila etti. Yaklaşık 25 hektarlık ormanlık alanda ağaç yaprağı kalmadı. Sadece kayın ağaçlarına zarar veren tırtırların dehşeti havadan görüntüledi. Ormanlık alanın büyük bir bölümünde yeşil renkli görüntüden eser kalmadı görüldü. Görüntülerde ormanlık alanın büyük bir bölümün kuruduğu öğrenildi. Geçen sene Türkiye'de ilk kez İnegöl'de görülen kayın ağaçları ile kaplı ormanlık alandaki tırtılın 'Calliteara pudibunda' türü olduğu belirlendi.Yetkililer alanda çalışmalar yapsa da bir türlü baş edemiyor

Bir Kaç Günde Bu Hale Geldi

Tüfekçikonak Mahallesi'nin eski muhtarı Hüseyin Ordu, tırtılların çok kısa bir sürede ormanın büyük bölümüne zarar verdiğini ifade ederek, "Bu böcekler burayı birkaç günde bu hale getirdi. Korktuk. Acaba ne oluyor diye endişelendik. Bu milyonlarca böcek nereden geldi. Helikopterler ile mi atıldı, yoksa doğal mı? Araştırılmasını istiyoruz. İşletme Müdürlüğümüzü durumdan haberdar ettim. Burası araştırılsın gerekirse vatandaşlar olarak yardıma da hazırız. 20 hektarın üzerinde bir alan bir haftada bu hale geldi. Bir ağaçta milyonlarca varlar. Özellikle gece yaprakları yedikleri sesler çok net duyuluyor" dedi.