Suriye Anayasa Komisyonu İlk Kez Cenevre'de Toplandı

İsviçre'nin Cenevre kentinde ilki düzenlenen Suriye Anayasa Komisyonu toplantısı Birleşmiş Milletler (BM) çalışmalarıyla gerçekleşti. Anayasa Komitesi’nin ilk toplantısına Suriye rejimi, sivil toplum kuruluşların ve muhalefetlerden toplam 150 kişi katıldı.

Suriye Anayasa Komisyonu İlk Kez Cenevre'de Toplandı

İsviçre'nin Cenevre kentinde ilki düzenlenen Suriye Anayasa Komisyonu toplantısı Birleşmiş Milletler (BM) çalışmalarıyla gerçekleşti. Anayasa Komitesi’nin ilk toplantısına Suriye rejimi,  sivil toplum kuruluşların ve muhalefetlerden toplam 150 kişi katıldı.

Her heyetten 50 kişinin katıldığı toplantının açılış konuşmasını yapan BM Suriye Özel Temsilcisi Geir O. Pedersen, "Rejim ve muhalefetin üyeleri burada yüz yüze oturuyor. Bu tarihi bir an” dedi. “Bu salonda hepinizin bir arada oturmasının kolay olmadığını biliyorum ve buna saygı duyuyorum” diyen Pedersen, “Ancak burada yüz yüze otururken diyalog ve müzakerelere başlamak için hazır olduğunuz gerçeği, Suriyeliler için güçlü bir umut işaretidir” diye konuştu.

Anayasa Komisyonu toplantılarının 1 Kasım Cuma gününe kadar Pedersen'in başkanlığında çalışmalara devam etceği düşünülüyor.

 

 

 

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Haberlerimiz

 

 

ABD Meclisinde Gündemde Ermeni Soykırımını Kabul Eden Yasa Var

Gündemde ABD'nin Ermeni Soykırımını kabul ettiğine dair haberlerin olmasına karşın henüz bu yasa kabul edilmemiş. Tasarı aşamasında bu hafta oylamaya sunulacağı Temsilciler Meclisi tarafından açıklanmıştır.


 

ABD'de Ermeni Soykırımı Yasa Tasarısı ve Türkiye'ye Yaptırım Yasa Tasarısı Kabul Edildi

ABD Temsilciler Meclisi tarafından ortaya atılan Ermeni Soykırımı yasa tasarısı komiteden geçerek, tasarı olarak rafa mı kaldırılacak yoksa kabul edilecek mi belli değil. 2000, 2007,2010 yıllarında benzer tasarılar kabul edilmiş. İktidarın Türkiye ile diplomatik ilişkileri sekteye uğramaması için reddedilmişti.


Uluslararası Görüşme Şanlıurfa'da Yapılabilir

120 saatlik sürenin bitimiyle ilgili konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, söz konusu sürenin bitiminde çekilme olmazsa harekatın kaldığı yerden devam edeceğini bildirdi. Macron, Merkel, Johnson ile bir Suriye görüşmesi yapılırsa bu görüşme Şanlıurfa, Gaziantep veya İstanbul'da yapılacağını söyledi.


Stratejik Müttefik Yine Tehdit Etti / Gerekirse Askeri Güç Kullanmaktan Çekinmeyeceğiz

Türkiye'de her darbenin ve neredeyse her ekonomik ve sosyal krizin altından bir şekilde paçası görünen ABD buna rağmen yöneticilerimiz tarafından her defasında daha güçlü şekilde stratejik müttefiklik vurgusu yapıldı. ABD'de ise önce mektup ile başlayan hadsiz ve küstah açıklamalar bu defa da daha ileri gidilerek askeri müdahaleyi gündeme getirerek alenen Türkiye'yi tehdit etmekten çekinmedi.


Akçakale'de Bir Eve Roketli Saldırı Gerçekleşti►

Şanlıurfa'nın Akçakale ilçesinde Fatih Sultan Mehmet Mahallesinde bir eve roketli saldırı gerçekleşti. Pencereye isabet eden roket duvarla birlikte pencereyi yıktı. Roketin etkisiyle 1 kişi yaralandı.