Sosyal Medyadaki Büyük Tehlike / Genç Kız Beğeni Almıyorum Diye İntihar Etti

Günümüzde sosyal medya gençler için bir yaşam biçimi haline gelmişken yeterince bilinçlendirilmemiş gençler bu durumu abartarak farklı yönlere meyl edebiliyorlar. ABD'nin Kuzey Karolina eyaletinde yaşayan 19 yaşındaki kız paylaşımlarıma beğeni gelmiyor diye bunalıma girerek intihar etti.

Sosyal Medyadaki Büyük Tehlike / Genç Kız Beğeni Almıyorum Diye İntihar Etti
Sosyal Medyadaki Büyük Tehlike / Genç Kız Beğeni Almıyorum Diye İntihar Etti

Günümüzde sosyal medya gençler için bir yaşam biçimi haline gelmişken yeterince bilinçlendirilmemiş gençler bu durumu abartarak farklı yönlere meyl edebiliyorlar. ABD'nin Kuzey Karolina eyaletinde yaşayan 19 yaşındaki kız paylaşımlarıma beğeni gelmiyor diye bunalıma girerek intihar etti.

Amerika Birleşik Devletleri'nin Kuzey Karolina eyaletinde bulunan Durham County ilçesinde yaşayan 19 yaşındaki Chloe Davison isimli genç kız, sosyal medya takıntısının kurbanı oldu. Ailesi tarafından tam bir sosyal medya bağımlısı olduğu öne sürülen genç kız, yaşadıkları evde ölü bulundu. Genç kızın, Facebook'a attığı fotoğrafların yeterince beğeni almadığı için bunalıma girip intihar ettiği iddia ediliyor.

 

Fotoğraflarının Yeterince Beğenilmediğinden Şikayet Ediyordu

Genç kızın 20 yaşındaki ablası Jade konuyla ilgili yaptığı açıklamada kız kardeşinin bakıcı olmak istediğini söyleyerek, "Kardeşim, paylaştığı fotoğrafların yeterince beğeni ve yorum almadığını söylüyordu. Sosyal kaygısı üst düzeydeydi. Ben kardeşimin intiharında sosyal medyanın büyük bir rol oynadığını düşünüyorum. Harap vaziyetteyim. Bu acıyı kelimelerle tarif edemiyorum. Benim sadece 9 hafta önce bir bebeğim oldu ve kardeşim yeğenini çok seviyordu. O benim en iyi arkadaşımdı. Onsuz ne yapacağımı bilemiyorum.

 

Yeterli Beğeni Alamayınca Kendini Eksik Hissediyordu

Sosyal medyada sürekli kendini ispatlama peşindeydi. Facebook'a ne zaman bir fotoğraf koysa, beğeni sayısını artırabilmek için tüm aileden fotoğrafını beğenmelerini istiyordu. Koyacağı fotoğrafları bana sorardı hangisi daha iyi diye. Saatlerce bunu tartışırdık. Beğeniler ve yorumları yeterli bulmadığı zaman anormalce morali bozuluyordu. Kendisini eksik hissediyordu.

 

Sosyal Medya Daha Fazla Gözetim Altına Alınmalı

Belki intihar sebebi yüzde yüz sosyal medya kaynaklı değildir ama insanlar birbirlerini görmüyorlar ve klavyelerinin arkasına gizlenip kötü mesajlar gönderebiliyorlar. Kardeşimi bu tarz mesajlar yüzünden birçok gece ağlarken gördüm. Sosyal medya mecralarının daha fazla gözetim altında tutulmasını istiyorum" ifadelerini kullandı.

 

Sosyal Medya Kızımın Hayatını Ele Geçirdi

İntihar eden genç kızın 44 yaşındaki annesi Clair Davison ise, "İntihar olayıyla ilgili sosyal medyayı oldukça suçlu görüyorum.
Sosyal medya, kızımın hayatını ele geçirdi. İnsanlar üzerinde yıkıcı etkileri olabiliyor. Kızım, okuldan çok evde sosyal medyayla vakit geçiriyordu.
Kızım çok güzeldi ama güzelliğinin farkında değildi. Ona dışarıdan bakan insanların yorumlarını çok önemsedi. Sosyal medyada paylaştığı fotoğraflarını beğenmemizi istiyordu. Yeterince beğeni ve yorum almadığını düşündüğü fotoğraflarını siliyordu" ifadelerini kullandı.

 

Sosyal Medya Kullanımı Konusunda Aileler Blinçlendirilmeli

Konu ile ilgili uzmanlar "Sosyal medya kontrol edilmesi çok zor bir mecra, bu nedenle kontrol altında tutularak bir şekilde özel hayata kısıtlama getirme yerine ailelerin kendi çocuklarını sosyal medya kullanımı konusunda bilinçlendirmeli ve belli bir yaşa kadar sosyal medya kullanmasına izin vermemeli. Çünkü sosyal medya kullanım yaşının artık ilkokul çağına kadar geldiği bir yerde çocukları gerçek ile sanal ayırımı yapmak arasında kendi başına bıraktığınızda daha kolay olan sanal dünyayı tercih edecek ve bu yolla sosyal yaşantısı sekteye uğramış olacak. ABD'deki intihar vakası da muhtemelen sanal dünya ile gerçek dünya arasında tercihini sanal dünyadan yana kullanan bir kişi. Bu nedenle sosyal medya onun herşeyi olmuş! Sosyal çevrede ne kadar beğenildiği yada ne kadar başarılı olduğu onun için çok önemli değil çünkü sosyal hayatta rakamlar yok istatistikler yok bir okulda okuduğunuzda okuldaki kaç öğrenci öğretmen sizi beğenmiş yada söylediğiniz çok güzel bir sözü kaç kişi takdir etmiş bilemiyorsunuz ama sosyal medya bütün bunların istatistiğini elinize veriyor. Dolayısıyla sağlıklı düşünebilen bir insan kaç kişinin beğendiği ile değil kimlerin beğendiği ile ilgilenir." diyerek sosyal medya konusunda ailelerin daha dikkatli olmalarını istedi.