Siverek'ten Çıkan 3 Usta Hünerlerini Göstermek İçin Geleneksel El Sanatları Festivalinde

Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinden gelen kalaycı ustası Hamza Saklın ve 2 arkadaşı kendilerini , geçmişten günümüze kalaycılık mesleğinin önemini , tarihteki yerini tanıtmak için Bitlis'in Ahlat ilçesinde 40 el sanatları ustasınında bulunduğu festivaline geldiler. Renkli görüntülerin oluştuğu festival sanat ve zanaat emekçilerinin durağı oldu.

Siverek'ten Çıkan 3 Usta Hünerlerini Göstermek İçin Geleneksel El Sanatları Festivalinde

Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinden gelen kalaycı ustası Hamza Saklın ve 2 arkadaşı kendilerini , geçmişten günümüze kalaycılık mesleğinin önemini , tarihteki  yerini tanıtmak için Bitlis'in Ahlat ilçesinde 40 el sanatları ustasınında bulunduğu festivaline geldiler. Renkli görüntülerin oluştuğu festival sanat ve zanaat emekçilerinin durağı oldu.

Turizm Bakanlığı Araştırma Eğitim Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen festivalde Türkiye'nin dört bir yanından sanat ve zanaat ustaları hünerlerini sergiledi.

Siverek'ten gelen 3 usta Şanlıurfa kültürünü Türkiye'ye tanıtmak için oradaydı.

Urfalı usta Ahlat’a kalaycılık mesleğini tanıtmak için geldiklerini belirterek, şunları söyledi: 


“Malazgirt Zaferi’nin bininci yılına yaklaşıyoruz. Kültür ve Turizm Bakanlığımız, Ahlat ve Bitlis Belediyesi çok güzel bir festival düzenlemiş. Bu arada Türkiye’deki el sanatları ustalarını davet ettiler. Bunların içinden bizde Siverek’ten üç usta olarak geldik. Amacımız mesleklerimizi tanıtmak. Kültür ve Turizm Bakanlığımıza da teşekkürlerimizi sunuyoruz.”