Sevimli ve Zararsız Olarak Görünen 10 Ölümcül Hayvan

İlgimizi çeken hayvanlar bazen tehlikeli hal alabiliyor, Dünya genelinde tanınan sevimli hayvanlar aslında insanlara en büyük zararı veriyor, Sevimli ve oldukça zararsız gibi görünen şu 10 hayvana dikkat edin, Aksi durumda canınızdan olabilirsiniz.

1. Geyik ( Deer )

Geyik ( Deer )
Geyik ( Deer )

Geyik ilk bakışta oldukça kolay görünüyor. Hatta bazı geyiklerin yüzünde çekici bir gülümseme tuttuğunu hissedebiliriz. Geyik ailesindeki en büyük ve en ağır hayvanlardır. Geyiğin veya geyikin erkeklerde geniş çekici boynuzları vardır. Genellikle ılıman iklim bölgelerinde yaşarlar.

Şu anda çoğu Kanada, Rusya ve Alaska bölgelerinde görülüyor. Geyik beslenmeleri, hem kara hem de denizin bitki örtüsünü içerir. Anneleri ve yavruları arasında her zaman güçlü bir bağ var. Ancak her zaman onlarla bir mesafe tutmak daha iyidir. Çünkü geyikler insanlara karşı saldırgan olmasalar da aynı olayların kendine özgü olayları var.

Geyikler korktukları zaman hayal edemeyeceğiniz kadar tehlikeli olabiliyor . En önemli kısım, geyiklerin ayılar ve kurtlardan çok sayıda insana saldırmasıdır. Köpeklerin varlığı da geyikleri şiddetli hale getirebilir. Yeterince yiyecek sağlamadıkları durumlar da onları agresif hale getirecek. Bunun dışında hayvan, çiftleşme mevsimlerinde daha agresif olacaktır.

Genç yavrulara sahip inekler genellikle koruyucudur. Bu yüzden, eğer yaklaşırlarsa insanlara saldırma eğilimi gösterecekler . Tabii ki, bu hayvanlar hiçbir zaman insanları yiyecek olarak görmeyecekler, ancak insanlara saldıracaklar ve büyük yaralanmalara neden olabilirler. Böylece zararsız görünen ama hatta ölüme neden olan hayvanlar listesinde söz edilmeyi hak ediyorlar.

2. Kutup porsuğu ( Wolverine )

Kutup porsuğu ( Wolverine )
Kutup porsuğu ( Wolverine )

Wolverine bulanık ve oldukça sevimli görünüyor. Bunların ilk bakışları sadece sakin bir görünüm verecektir. Kuzey Kanada ve Alaska'da çok sayıda bulundu. Ancak, göründükleri kadar sevimli değiller! Güzel kürklü bu kaslı etobur agresif çakal ve güçlü pençelere sahiptir.

Onlar yeteneğine sahip insan da dahil olmak üzere geniş organizmaları saldıran . Çeneleri ve keskin pençeleri avlarını hızlı yapmalarına yardımcı olur. Bir şey beslerken wolverines daha şiddetli görünüyor. Küçük sincaplardan, tavşanlardan geyik ve geyiklere kadar çok çeşitli avlar elde ettiler. Eğer kışkırırlarsa insanlara saldıracaklar.

Bu hayvanların evcil hayvan olarak seçildiği ve daha sonra insanlara saldırdığı belirli olaylar var. Ancak, habitatlarında küçük avlarla mutlu görünüyorlar. İnsanlık için tehditleri olmadığı anlamına gelmez. Bu vahşi hayvanlarla etkileşime neredeyse özen gösterilmemelidir.

Düzgün kürklerinden gelen masum bakışlar umutsuzca sana saldırabilir. Wolverines, vahşi avlanma sonucunda birçok bölgede neslinin tükenmesine rağmen, vahşi gezginler ve hayvan severler için gizli bir tehdittir . Böylece zararsız bir görünüme ve zararlı bir etkiye sahip olan hayvanlar listesine dahil edilirler.

3. Koni Salyangozu ( Geographic Cone Snail )

Koni Salyangozu ( Geographic Cone Snail )
Koni Salyangozu ( Geographic Cone Snail )

Bazen güzel desenli coğrafi koni salyangoz kabuğuna dokunmamanızı önleyemezsiniz. Indopacific bölgelerinin resifinde yaşıyorlar. Genellikle küçük balıkları avlarlar. İnce kabuk pembe, kırmızı veya beyaz renklidir - iplik benzeri iplerle kaplı kabuk.

Fakat bu güzel yapının altında, şok edici bir gerçek var. Koni salyangozu, yakınlarda yüzen avları tespit etmek için inanılmaz bir yetenek kazandı . Onları tanıdıklarında hemen ağızdan iğneye benzer bir büyüme kullanırlar. Avlarına bir çeşit zehir enjekte edecek. Bu zehir oldukça toksiktir ve bazı ağrı kesici özelliklere de sahiptir. Avın vücudu felçli yapacaktır.

Zehirin ağrısız özelliği en tehlikelidir çünkü etkilenen bile tespit edemez. Bu öldürücü salyangozlar insanları pek lezzetli bulamadı. Ama bu güvende olduğumuz anlamına gelmez. Genellikle dalgıçlar için bir tehdittir . 2004 yılında koni salyangozlar nedeniyle yaklaşık otuz insan ölümü rapor edildi.

Çok az miktarda toksin on kişiyi öldürebilir. Çok hoş görünümlü salyangoz, altı inç gövdesi içinde 100'den fazla toksin türü barındırıyor. Zehirli karışım nirvana kabal olarak adlandırılır. Mermileri eldivenlerle almak bile tehlikeli etkilere yol açtı. Bu nedenle parlayan güzellik salyangozları zararsız görünüyor, ancak ölümcül.

4. Yavaş Loris ( Slow Loris )

Yavaş Loris ( Slow Loris )

O güzel gözler seni Slow Loris'e aşık edecek. Bunlar Güneydoğu Asya'da ve daha yakın bölgelerde bulunan bir tür gece hayvanıdır. Yavaş Loris büyük yuvarlak gözleri ve yumuşak tüyleriyle çekicidir. Ama dikkat et! Dünyadaki zehirli memelilerden biridir.

Yavaş Loris dirsekleri yanlarından bir tür zehir salgılayabilir . Salgılanan zehir, tükürükleriyle karışınca çok toksik bir madde haline gelir. Hayvan kendini tehdit altında hissettiğinde, zehiri ağzına bırakır. Daha sonra hayvandan bir ısırık ölüme neden olur.

Endüstride bu hayvanlar yasadışı olarak evcil hayvan olarak satılmaktadır. İnsanlık dışı koşullarda avlanırlar ve ele alınırlar. Zehirli ısırıklardan kaçınmak için bazı insanlar dişlerini de çıkarır. Gece hayvanları olarak, doğal davranışlarını ifade edemedikleri odalarda çok acı çekerler. Yeterince dengeli beslenme olmadan, sağlık sorunlarından da zarar görürler.

Dişlerin onlardan alınması zehirli etkilerden tamamen kurtulmanın bir yolu değildir. Bunlar insanlarda anafilaktik şok sebep de ölüme yol açtı. Bu yüzden onları evcil hayvan olarak seçmek büyük bir hatadır çünkü nesli tükenmekte ve insanlara zarar vermektedir. İyi görünümlü loris, insanı sadece bir ısırıkta bitirebilir. Masum bir görünüme sahip ölümcül bir hayvan olarak kabul ettiler.

5. Ateş Semenderi / Salamander ( Fire Salamander )

Ateş Semenderi / Salamander ( Fire Salamander )
Ateş Semenderi / Salamander ( Fire Salamander )

Ateş Salamander, çoğunlukla Avrupa bölgelerinde bulunan ünlü bir kertenkele türü türüdür. Siyah ve sarı kombinasyonlarındaki mükemmel görünümleriyle ünlüdürler. Bazı çeşitler kırmızı ve turuncu renklerde de görülür. Güzel görünüme göre, genellikle evcil hayvan olarak kabul edilir.

Yaklaşık 50 yıl yaşayabilirler. Bu güzel görünümlü kertenkeleler tepelik bölgelerde bulunur ve akşam ve gece saatlerinde daha hareketlidir. Ancak bu küçük kertenkele zehirlidir ve ciddi etkilere neden olabilir. Tehdit edildiğinde bu kertenkelelerin kurbanların merkezi sinir sistemine saldırabilecek toksinler püskürtebileceğini duymak merak edilecektir . Kurbanın mukoza zarını ve daha sonra vücudun tüm dolaşımını tahriş eder.

Bu kertenkelenin toksininin büyük bir dozu organizmalara derinden zararlıdır. Alkaloid samandalina denilen birincil toksin, hipertansiyon ve kas kasılmaları gibi sorunlara neden olur - kertenkele vücut bölgelerinde bulunan bu zehiri üreten bezler. Vücutlarının renkli bölgeleri ve bezleri genellikle ilişkilidir.

Bu kertenkelelerin salgılaması insan hayatına zararlıdır. Kertenkelelerin parlak renkleri diğer organizmalar için zehirli olduğuna dair bir uyarı olarak değerlendirilir. İnsanın bu güzel kertenkeleyle temas etmesi tehlikelidir. Tabii ki göründüğü kadar hoş değil. 

6. Kunduz ( Beaver )

Kunduz ( Beaver )
Kunduz ( Beaver )

Kunduz en bol kemiren memelilerdir. Bu sevimli hayvanlar gecedir ve Kuzey Amerika ve Avrasya'nın yerlisidir. Bu hayvanların kendine özgü doğası, baraj, kanal ve zâviye şeklinde evler inşa etmeleridir. Kunduzlar koloniler inşa eder ve avcılardan kaçmalarına yardım eden bir veya daha fazla barajı olacaktır. Yiyecek ve yapı malzemelerini yüzdürmelerini kolaylaştırır.

Bazı insanlar onları evcil hayvan olarak yetiştirmeyi tercih ediyor. Kunduz saldırıları bugünlerde duymak oldukça yaygındır. Birileri doğal ortamlarını bozarken genellikle saldırganlar . Ayrıca, kuduzdan muzdarip olduklarında insanlarda yaralanmalara neden olurlar. Korku nedeniyle gündüz saatlerinde insanlara saldıracaklar. Önemli bir faktör, hem karada hem de suda insanlara saldırabilmeleridir .

Onların markası, kurbanların uzuvlarından geçebilen keskin ön dişlerdir. Ağır kanamaya ve ciddi sorunlara neden olur. Isırıkları bazen atardamarlara ölümcül ölümle sonuçlanacak zarar verebilir. Ayrıca, insanlara ve hatta evcil hayvanlara yönelik saldırılarına karşı bildirilen bazı durumlar vardır. Böylece bu sevimli hayvanları herhangi bir şekilde kışkırtmak ölümcül sonuçlara neden olur. Onları doğal ortamlarında sakin bırakmak daha iyi olacaktır.

7. Kutu Denizanası ( Box Jellyfish )

Kutu Denizanası ( Box Jellyfish )
Kutu Denizanası ( Box Jellyfish )

Kutu Denizanası, küp şeklindeki gövdeleri ile bilinen bir deniz canlısıdır. Avustralya kutu denizanası genellikle kuzey Avustralya ve Indopacific bölgesinde bulunur. Çekici bir mavi renge sahipler ve insanlar dokunmak ister. Ancak bu balıklar deniz dünyasında en zehirli yaratık olarak kabul edilir. Birkaç tür insan ölümüne de neden olur.

Avustralya kutu denizanası vücutta yaklaşık 60 dokunaç vardır. Yaklaşık 15 metre uzunluğunda, 60 kişiyi öldürebilecek zehir içeriği var . Görüşte asla zararlı gözükmezler, ama onlardan gelen acı zararlı etkilere neden oldu. Felç, kalp durması ve hatta acil ölümü içerir.

Bir vücudun bir kısmının üç metrelik dokunaçlara maruz kalması bu hayati konular için yeterlidir. İğneden gelen ağrının dayanması çok zordur ve mağdura şok verebilir. Vakaların ciddiyeti, ilgili dokunaç sayısına ve kurbanın derisinin hassasiyetine bağlıdır.

Bu hızlı yüzücüler vücudun etrafında daha güçlü hale getiren 24 göze sahiptir . Bu yüzden bu tatlı jölelerin kullanımı daha zordur. Bu nedenle, yüzücüler için daha iyi kıyafetler giymek her zaman daha iyidir. Bu nedenle, Avustralya kutu denizanası ölümcül hayvanlar listesinde zararsız gibi görünebilecek bir konumdadır.

8. Pars foku ( Leopard Seal )

Pars foku ( Leopard Seal )
Pars foku ( Leopard Seal )

Pars foku, deniz dünyasında en büyük ikinci fok türüdür. Denizin altında katil balinaların hemen yanındalar. Pars foku Avustralya, Yeni Zelanda ve Güney Afrika'nın daha sıcak bölgelerinde bulunur. Görünüşe göre çok komik ve masum görünüyorlar. Ama bizi komik görünüm ile kandırmaya çalıştıklarını duyunca şok olacaksın !

İnsana karşı oldukça saldırganlar. İnsanları ısırırlar ve onları buza veya suya sürüklerler. Saldırılarından muzdarip birçok biyolog ve gezgin var. Pars fokları ayrıca araştırmacıların sıklıkla kullandığı botlara karşıda saldırganlar. Bu saldırgan tavırları doğa, araştırmacıların suda seyahat etmelerini ve el sanatlarını korumalarını zorlaştırıyor.

Her zaman gruplar halinde olmayı tercih ederler ve onları yalnız görmek nadirdir. Pars foklarının besin kaynakları sudaki maddeleri içerir. Bu hızlı hareket eden avcıların yakalanması kolay olduğu için penguenleri yemeyi tercih ediyorlar.

Avın karada veya suda olması önemli değil; Pars foku onları ayaklarıyla tutar ve onları fırlatıp yiyebileceği şekilde parçalar. Öğeleri yutabilir veya büyük bölümleri koparabilirler. Organizmaların agresif doğası, onlar hakkında daha fazla bilgi sahibi olmayı zorlaştırıyor. Bir gerçek, zararsız göründükleri ve gerçekte çok saldırgan oldukları

9. Mavi Halkalı Ahtapot ( Blue-Ringed Octopus )

Mavi Halkalı Ahtapot ( Blue-Ringed Octopus )
Mavi Halkalı Ahtapot ( Blue-Ringed Octopus )

Mavi halkalı ahtapot, üzerlerinde mavi renkli halkalar bulunan sevimli bir mücevher gibi gözüküyor. Evet, ilk bakışta masum ve çekici görünüyorlar. Bu ahtapot çeşitleri Pasifik ve Hint Okyanusu bölgelerinde yaşıyor. Sadece yaklaşık 12 ila 20 cm uzunluğundadırlar. Fakat bu nihai katillerin gücünü asla küçümseme!

Bu ahtapotlar , okyanustaki en iyi zehirli hayvanlardan biri olarak kabul edilir . Onlar da insanlar için tehlikelidir. Provoke edildiklerinde veya kullanıldığında bile, güçlü toksinleri insan vücudu üzerinde önemli etkilere neden olabilir. Mavi halkalı ahtapot , bu zehiri av avlarında kullanır.

Onların ısırıklarını bazen ağrısız olduğu için fark etmek zordur . Ancak daha sonra toksin şiddetli ağrı ve uyuşukluğa neden olur. Bazen hemen solunum sorunları ve felç olur. Böylece mavi halkalı güzellik bilinçsizliğe ve ölüme neden olur.

Tetrodotoksin, bu ahtapotun zehirinde bulunur. Siyanürden bile daha güçlü olduğu düşünülmektedir. Küçük boyutlu yaratık vücutta birkaç dakika içinde yaklaşık 26 kişiyi öldürebilen bir toksin içerebilir. Bu mavi ve sarı güzelliği önlemek her zaman daha iyidir. Genelde insana saldırırken insana saldırırlar. Bu yüzden ellerini yanınızda tutmak ve bu tehlikeli güzellikten hayrete düşmekten kaçınmak daha iyidir.

10. Zehirli OK Kurbağası ( Blue-Ringed Octopus )

Zehirli OK Kurbağası ( Blue-Ringed Octopus )
Zehirli OK Kurbağası ( Blue-Ringed Octopus )

Zehirli ok kurbağası çeşitli renk kombinasyonları çarpıcı görünüyor. Kuşkusuz, bu süper görünümlü kurbağalar hakkında daha fazla gözlem için hareket edeceksiniz. Ama bir şeye dikkat et. Bunlar dünyadaki en zehirli hayvanlardan biridir.

Bu küçük kurbağa insanı öldürmek için zehirlidir. Amerikalılar bu zehiri silah üfleme tüfeği dartlarında kullandığında ismini aldılar. Bu amfibi, Kolombiya'nın yağmur ormanlarında yaşar. Beş santimetre uzunluğundaki altın kurbağa bile aynı anda on kişiyi öldürebilir .

En kritik gerçek, bu kurbağanın tek dokunuşunun veya ısırmasının ölümcül ölüm için yeterli olmasıdır. Sarı, yeşil, kırmızı ve turuncu arasında değişen birçok renkte görünürler. Bütün bu renkler, avcılarını tehlike konusunda uyarır. 100 dart kurbağası türünden altın dart kurbağası en tehlikelidir . Bilim adamları bu kurbağaları kurtarmakla ilgileniyorlar çünkü bazı tıbbi uygulamalarda kullanışlıdırlar.

Kurbağalar asla zehiri kendiliğinden sentezlemezler. Antropoid av tiplerinin kimyasallarındandır. Bu yüzden dart kurbağası türleri tüm organizmalar için bir tehdide sahiptir ve bu zehirden yalnızca birkaçı hayatta kalabilir. İnsanların sayısız parlak renklerinin uzak durmamız için bizi uyardığını anlaması daha iyidir. Onlar içinde sırları öldürürken zararsız görünen ilk hayvan olarak popülerdir.