Şanlıurfa'da Gerçeğini Aratmayan Deprem Arama Kurtarma Tatbikatı

Şanlıurfa'nın Akçakale ilçesinde bulunan Suriyeli mültecilerin bulunduğu şimdilerde boşaltılmış olan geçici barınma merkezinde gerçeğini aratmayan bir Deprem Arama Kurtarma Tatbikatı gerçekleştirildi.

Şanlıurfa'da Gerçeğini Aratmayan Deprem Arama Kurtarma Tatbikatı
Şanlıurfa'da Gerçeğini Aratmayan Deprem Arama Kurtarma Tatbikatı

Şanlıurfa'nın Akçakale ilçesinde bulunan Suriyeli mültecilerin bulunduğu şimdilerde boşaltılmış olan geçici barınma merkezinde gerçeğini aratmayan bir Deprem Arama Kurtarma Tatbikatı gerçekleştirildi.

İçişleri Bakanlığı koordinesinde Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) tarafından hazırlıkları yapılan Türkiye Afet Müdahale Planı (TAMP) 2019 Ulusal Deprem Tatbikatı, Şanlıurfa’da icra edildi.
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun Ankara’dan verdiği alarm ile başlayan tatbikat kapsamında, Şanlıurfa İl Afet ve Acil Durum Koordinasyon Kurulu üyeleri ivedilikle toplantıya çağrıldı. 26 hizmet grubundan müteşekkil İl Afet ve Acil Durum Yönetim Merkezi, Suriyeli sığınmacıların tahliye edildiği Harran Geçici Barınma Merkezi’nde oluşturulan kriz merkezinde toplanarak senaryoyu icra etti.

Tatbikat Senaryosu 7,5 Şiddetinde Bir Deprem Üzerine Kuruldu

Vali Yardımcısı Ufuk Akıl’ın nezaret ettiği tatbikata, kamu kuruluşlarının yanında Kızılay başta olmak üzere sivil toplum kuruluşları da katıldı. Kadın ve erkeklerden oluşan vatandaşların da rol aldığı tatbikatı, Harran Üniversitesi öğrencileri de izledi.
Senaryo gereği, Kahramanmaraş ilinde 9 Ekim 2019 tarihinde saat 10.00’da büyüklüğü 7,5 olan bir deprem meydana geldi. AFAD Deprem Dairesinden alınan ilk bilgilere göre, Kahramanmaraş merkezli depremden Kahramanmaraş, Adıyaman, Malatya ve Gaziantep illerinin çok etkilendiği, Şanlıurfa, Kilis ve Osmaniye illerinin ise depremden en az etkilenen iller arasında olduğu bildirildi.
Halfeti’de depremden etkilenerek yıkılan iki binada mahsur kalan yaralıları kurtarmaya odaklı tatbikat kapsamında AFAD Koordinasyon Merkezi, vatandaşlardan gelen çağrıları değerlendirdi. Depremle ilgili ilk bilgilerin Vali’ye, AFAD Başkanlığına ve üst makamlara iletilmesinden sonra depremle ilgili periyodik bilgi akışı sağlanarak görevli kuruluşlar belli bir plan dahilinde harekete geçirildi.

Dronlarla Durum Tespiti Yapıldı

Polis ve Jandarma sorumluluk alanlarında ekip araçları ve dronlarla meydana gelen depremin durum tespit çalışmalarının ardından ildeki güvenlik, trafik, arama kurtarma, yangın, sağlık, iş makinaları, doğalgaz, elektrik, su-kanalizasyon, haberleşme, beslenme, barınma, defin, karayolu, psiko-destek, enkaz kaldırma, tarımsal hasar-zarar tespit, nakliye, ekipleri göreve çağrılarak sevk edildi.
Yangına müdahale ve yaralı kurtarma ile heyelan enkazı kaldırma faaliyetlerinin de icra edildiği tatbikat, sonuç raporlarının sisteme kaydedilmesinin ardından sonra erdi.

 Günün Öne Çıkan Diğer Haberlerine Göz Atın

Akçakale ve Ceylanpınar Gece Sela Sesleriyle Uyandı ►

Akçakale ve Ceylanpınar'da dün yaşanan "Evlerden dışarı çıkmayın" anonslarından sonra gece saatlerinde vatandaş sela sesleriyle uyandı. Bölgede patlama sesleri, silah ve uçak sesleri yoğun yaşandı.Şanlıurfa Sınır Mevzilerine Destek Komando Birlikleri Sevkiyatı ►

Şanlıurfa'nın Akçakale , Ceylanpınar ilçelerine destek komando , zırhlı araçlar ve mühimmat sevkiyatları devam ediyor. Telabyad kentine havan saldırıları devam ederken Hatay'dan çıkan komando birlikleri Gaziantep-Şanlıurfa yoluna doğru yola çıktılar.Barış Pınarı Harekatında, Telabyad'ın Doğusunda İki Hedef İmha Edildi ►

Suriye'nin kuzeyini kontrol eden YPG'ye karşı başlatılan Barış Pınarı Harekatı kapsamında yapılan operasyonlarda adım adım ilerleyen Türk ordusu Tel Abyad ilçesinin doğusunda YPG'ye ait iki hedefi imha etti.YPG'den Barış Pınarı Harekatına Yanıt Gecikmedi : Ceylanpınar'da Eve Roket Saldırısı ►

Pınar Barışı Harekatı bugün başlamasının ardından önce İHA'ların görüş alanını kapatmak için lastikler yakmaya başladılar akabinde yaptıkları roket saldırısı Ceylanpınar'da bir eve denk geldi.Barış Pınarı Harekatı : Mevzilerin Vurulma Anı ►

Barış Pınarı Harekatı kapsamında YPG/PYD mevzileri uzaktan tank atışları ve jetlerle vuruldu. YPG/PYD'li askerleri operasyon öncesi Tel Abyad'tan ayrılmışlardı.