Şanlıurfa Kırsalında Yapılan Beton Yolda Hasır Demir Kullanılmıyor mu?

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesinin kentin kırsal kesimlerine yaptığı betonarme yollarda zemine döşenmesi gereken hasır demirler ihale şartnamesinde olmasına rağmen kullanılmadığı ve malzemeden çalındığı iddia edildi.

Şanlıurfa Kırsalında Yapılan Beton Yolda Hasır Demir Kullanılmıyor mu?
Şanlıurfa Kırsalında Yapılan Beton Yolda Hasır Demir Kullanılmıyor mu?

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesinin kentin kırsal kesimlerine yaptığı betonarme yollarda zemine döşenmesi gereken hasır demirler ihale şartnamesinde olmasına rağmen kullanılmadığı ve malzemeden çalındığı iddia edildi.

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi altyapı çalışmaları kapsamında kırsal mahallelerde yol yapım çalışmalarını gösteren bir video ve resimler yayımladı. Video ve resimlerde görülen çalışmada yapımı devam eden yolda zeminde sıkıştırılmış stablize üzerine beton dökülüyor. İhale şartnamesinde beton dökülen yolda zemine hasır demir döşenmesi şartı varken yapılan işte demir olmaması hem yolun güvenliği hemde şarnamede olmasına rağmen yapılmayan bir işten elde edilen rantın kimlere verildiği sorusunu akıllara getirdi.

Konu hakkında sosyal medya hesabından bir paylaşımda bulunan Belediye Meclis Eski Üyesi Mehmet Cafer, demir hasırlı yol yaptıklarını söylüyorlar ama kedi çektikleri resim ve videolarda demir hasır olmadığı açıkça görülüyor dedi.


Resimlerde Demir Hasır Kullanılmadığı Net Bir Şekilde Görülüyor

Cafer'in Sosyal Medya Paylaşımı

"BŞB başkanı yol yapımında hazır bulunuyor ve toplanmış halka demir hasırlı beton yol yapıyoruz 20 yıl dayanıklı diye hitap ediyor.
Ama kendilerinin paylaştığı video’da ve fotoğraflarda’da göründüğü gibi demir hasır yok sıkıştırılmış stablize üzerine beton dökülüyor.
Ama biraz araştırınca başkan doğru söylüyor ihale şartnamesinin 16 ncı maddesinde hasır demir kullanılması şartı var.
Şimdi BŞB başkanına urfa halkı adına soruyoruz bizzati-hi sizin söylediğiniz gibi hasır demirli beton yol ama hasır demir yok ve bunu orada sizde görüyorsunuz ve nasıl oluyorda bunu söylüyorsunuz.?
Hasır demir neden yok bunu urfa halka açıklamanızı bekliyoruz....????
İhale şartnamesinin 16 madde'de hasır demir var.."

İhalenin Demir Hasır Döşenmesini Düzenleyen 16. Maddesi

16. Özel 16-) Beton Kaplama Yapılması

Beton Kaplama Yapılması- (Her şey Dahil)- m³

MSB.322/A /ÖZEL Pozundaki esaslar dahilinde ve projesinde gösterilen veya idarece verilen talimata uygun olarak C25/30 kalitesinde yol betonu dökülmesi, sıkıştırılması, tesviyesi, derzlerin bırakılması veya açılması ve teçhizi, doldurulması, itinalı bir suretle beton kürünün sulanmak, örtmek vs. şekillerde tamamlanması suretiyle her çeşit (taşıt yolu, yaya kaldırım, tünel içi kaldırım ve yol betonları ) beton yol yapılması; derz latalarının is başında temini ve yerleştirilmesi, bitüm ve boya malzemesinin iş başında temini ve kayma demirlerine bir kat sülyen, bir kat bitüm sürülmesi, gerekli beton veya çelik kalıp malzemelerinin is başında temini ve kalıpların yapılması, dilatasyon derzlerinin altına sabit derz latalarının temin edilerek yerleştirilmesi perdah makinesi ile perdahlanması beton yüzeyinin yol eksenine dik (enine) istikamette süpürülmesi, suretiyle beton yol, tretuvar, tünel içi kaldırım ve yol betonları yapılması ve diğer bütün islerin yapılması için lüzumlu her türlü işçilik, malzeme, makine, alet ve edevat masrafları ile yüklenici kârı ve genel masraflar ve nakliye dahildir.

Q188/188 6 mm hasır çeliğin Y/23.011 Nervürlü çelik hasırın yerine konulması 3,001-10,000 kg/m2 (10,000 kg/m2 dahil) pozundaki esaslar dahilinde 4,00 mm ve daha büyük çaptaki StIVb evsafındaki çubuklardan nokta kaynağı ile hasır şekline getirilmiş çelik hasırın projesine uygun olarak yerine monte edilmesi, şartname ve detaylarına göre bindirme suretiyle eklenmesi ve mesnet teşkili, inşaat yerindeki yükleme, yatay ve düşey taşıma, boşaltma, her türlü malzeme ve zayiatı, işçilik, araç ve gereç giderleri, yüklenici genel giderleri, kârı ve nakliye dahildir.