Şanlıurfa Barosu Barolar Birliğini Olağanüstü Genel Kurul Çağrısında Bulundu

Türkiye Barolar Birliği Başkanı, eşit bir görüş açısıyla olaylara yaklaşması gerekirken iktidar yanlısı olmakla suçlanıyordu.Son dönemde adli açılış yılında yaşanan olaylara istinaden Şanlıurfa Barosu da dahil olmak üzere 10 baroyla birlikte Barolar Birliğini Seçimli Olağanüstü Genel Kurul çağrısında bulunuldu.

Şanlıurfa Barosu Barolar Birliğini Olağanüstü Genel Kurul Çağrısında Bulundu

Şanlıurfa Barosu avukatlarından Abdullah Öncel sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada "Şanlıurfa Barosu 10 baroyla birlikte Türkiye Barolar Birliğini olağanüstü seçimli genel kurula davet etmiştir." şeklinde paylaşımda bulundu.

11 Baro bugün dilekçeleri Türkiye Barolar Birliğine sundular. Bu süreçten sonra artık karar TBB Yönetim kurulu tarafından verilecek. Yönetim Kurulu seçimli veya seçimsiz olarak genel kurul kararı almak zorunda.

Ancak ne zaman yapılacağına dair bir bilgi henüz açıklanmadı.

Adli Yıl Açılışında Ne Olmuştu ?

Baroların Cumhurbaşkanı Külliyesinde Adli Açılış Yılını kutlamalarının kuvvetler ayrılığı ilkesine ve tarafsızlığa ters düştüğü yönünde bir çok baro bu Adli Yıl Açılışını kınayıp gelmeyeceğini yönünde beyanlarda bulunmuştu.

Barolardan,Barolar Birliği Başkanı Feyzioğlu'nun Cumhurbaşkanı yanlısı olduğu yönünde iddialar gelmişti.

Türkiye'nin 81 Vilayetinden 43 Şehir Adli Açılış Yılına katılmayarak tepkilerini göstermişlerdi.


Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Şanlıurfa Barosu Haberleri


Şanlıurfa Baro Başkanından Önemli Açıklamalar

Şanlıurfa Baro Başkanı Öncel verdiği röportajda Güvenli Bölge ve Ortak Harekat Merkezi konularına değindi. Ayrıca yargı bağımsızlığına da dikkat çeken Öncel "Maalesef Türkiye'nin son dönemde özellikle bu güvenli bölgeyle ilgili çalışması neticesinde tekrar ülkeyi kaosa sürüklemek isteyen karanlık güçlerin devreye girdiğini üzülerek görmekteyiz. " dedi


Barolardan Sarayın Davetine Ret / Urfa Barosu da Reddeti

Yeni adli yıl açılışı sebebi ile Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde yapılacak tören için Türkiye geneli barolara davetiye gönderildi. Gönderilen davetiyelere icabet etmeyeceğini açıklayan başta İzmir, İstanbul, Ankara baroları olmak üzere 17 baronun davete katılmayacağı belirtilirken Şanlıurfa Barosu da davete katılmayacaklar listesinde.


Şanlıurfa Barosu'ndan Öncü Hareket

Türkiye Barolar Birliği Cumhurbaşkanlığı sarayındaki adli yıl açılış törenine katılacağını açıklamasının ardından, Tüm Barolara , Yargıtay Başkanlığı tarafından davetiyeler gönderildi.


Şanlıurfa Barosundan İşkenceye Karşı Mücadele Amaçlı Basın Açıklaması

Şanlıurfa Barosu bugün yaptığı basın açıklamasında ‘26 Haziran İşkenceye Karşı Mücadele ve İşkence Görenlerle Dayanışma Günü’ münasebeti ile bir açıklamada bulundu. Baro açıklamasında İşkence suçu cezasız kalmamalıdır dedi.