Sadece Şeker Değil: Bilmeniz Gereken 8 Tatlandırıcı

Şekere alternatif arayan ebeveynler daha az şeker vaat eden yiyecekleri seçerken dikkatli olmalıdır. Daha az şeker alıyor olabilirsiniz, ancak aileniz şüpheli şeker alternatifleri yiyor olabilir.

Sadece Şeker Değil: Bilmeniz Gereken 8 Tatlandırıcı
Sadece Şeker Değil: Bilmeniz Gereken 8 Tatlandırıcı

Şekere alternatif arayan ebeveynler daha az şeker vaat eden yiyecekleri seçerken dikkatli olmalıdır. Daha az şeker alıyor olabilirsiniz, ancak aileniz şüpheli şeker alternatifleri yiyor olabilir.

Bugün, Amerikan Pediatri Akademisi (AAP) “ Çocuklarda Besleyici Olmayan Tatlandırıcıların Kullanımı ” isimli kitabı yayınladı . Rapor, tatlandırıcılarla ilgili daha fazla araştırma yapılması ve özellikle tip 2 diyabet ve obezite riski söz konusu olduğunda, çocuklar üzerindeki etkileri hakkında çağrıda bulunuyor.

AAP ayrıca, ürünlerin, ürün etiketlerindeki tatlandırıcı miktarını listelemesini sağlıyor, böylece aileler tam olarak ne tükettiğini biliyor. Şu anda, gıda üreticileri, içerik listesinde sadece besleyici olmayan tatlandırıcılara isim vermek zorundadır.

“Yaygın hale gelen - bu ürünleri düzenli olarak ne kadar çocuğun tükettiğini göz önünde bulundurarak, çocukların uzun vadeli sağlığını nasıl etkilediklerini daha iyi anlamamız gerekir” diyor Carissa Baker-Smith , bir çocuk kardiyoloğu Beyan.

 

Yapay Tatlandırıcılar Nelerdir?

AAP'a göre, en az dört çocuktan 1'inde besleyici olmayan veya yapay bir tatlandırıcı kullanılıyor. Ve çocukların yaklaşık yüzde 80'i günlük olarak tüketiyor.

Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) tarafından onaylanan sekiz adet besleyici olmayan tatlandırıcı vardır. (İlk altı gıda katkı maddesi olarak onaylandı; ikincisi farklı bir isim altındaydı.)

  1. Sakarin: Genellikle yoğurt ve az şekerli jölelere eklenir. Kamu Yararına Bilim Merkezi'ne (CSPI) göre, aspartam ile birlikte asesülfam potasyum ve sukralozdan kaçınılmalıdır. “Analizleri, bu tatlandırıcıların bazıları için güvenlik konusunda araştırma eksikliği olduğu gerçeğine dayanıyor. Bazı durumlarda, örneğin aspartam, sukraloz ve sakarin gibi, kanser riski ve diğer sağlık problemlerine bağlayarak çalışma vardır,”kaydetti Sharon Palmer , California'dan tescilli diyetisyen beslenme uzmanı.
  2. Aspartam: Bu birçok marka soda ve Jell-O, Equal ve NutraSweet markalarındadır.
  3. Asesülfam potasyum: Bunu, SlimFast ve bazı diyet gazozlarının yanı sıra, şeker eklenmemiş diyen paketlenmiş meyvelerde bulacaksınız. Araştırılan en fazla üründe olduğu için ikinci olarak geldi ve aynı zamanda asesülfam K ismiyle de gitti .
  4. Sukraloz: Genellikle diyet sodalarında, Lean Pockets ve Splenda'da bulunur. En fazla çalışılan ürünlerden biriydi.
  5. Neotame: Sunny D'de bulunur, bir miktar sakız ve protein sallanır.
  6. Advantame: Aspartamdan elde edilen ürün genellikle pişirme ve fırınlama ürünlerinin yanı sıra içecek ve içecek tozlarında da bulunur.
  7. Stevia: Bu FDA tarafından “genellikle güvenli olarak tanındı” olarak onaylandı ve CSPI'nin güvenli listesinde.
  8. Luo Han Guo / Monk Fruit: Ayrıca FDA tarafından “genellikle güvenli olarak tanınmaktadır”, bu testin yetersizliği nedeniyle CSPI'nin listesinde yer almaktadır.

 

Yapay Tatlandırıcıların Sağlığa Etkileri Nelerdir?

Besleyici olmayan tatlandırıcıların kullanılmasının ağırlığı kontrol edip edemediğine dair kanıtlar açık değildir . Bazı araştırmalar, tatlandırıcıların bağırsak mikrobiyomunun yanı sıra iştah ve tat tercihlerini değiştirebildiğini ve bunun metabolik sistemi etkileyebileceğini öne sürüyor.

Çocuklar tatlandırıcıları tüketse de, ebeveynler bilgi sahibi olmayabilir. Bir çalışmaya göre , ebeveynlerin sadece yüzde 23'ü besleyici olmayan tatlandırıcılar içeren gıda ürünlerini tanımlayabildi. Ebeveynlerin yüzde 53'ü şeker maddelerinin “azaltılmış” olduğunu düşünürken, çoğu ürüne tatlılık vermek için besleyici olmayan bir tatlandırıcının kullanıldığını bilmiyordu.

Tatlandırıcılar ve araştırma eksikliği ile ilgili diğer bir konu, vücut ağırlığının daha az olduğu çocukların bazı tatlandırıcılar için kabul edilen günlük alım miktarını aşabileceğidir. Palmer, onlar hakkındaki beslenme araştırmalarının çoğunun sadece yetişkinler için yapılabildiğini ve çocukların benzersiz metabolik ve fizyolojik ihtiyaçları olduğunu söyledi.

Palmer, bazı ürünlerin arkasındaki potansiyel kanser riskini anlamak için daha fazla araştırma yapılması gerektiğini kabul eder.

Bununla birlikte, kullanımı düşünmek önemlidir - özellikle ne sıklıkta. “Diyette sık ve tutarlı bir şekilde kullanılırsa, maruziyeti arttırır” diye ekledi.

Tatlandırıcılar hakkında etiketlerle ilgili daha fazla ayrıntı verilmesi söz konusu olduğunda , beslenme araştırmaları yapan bir sağlık ekonomisti olan doktora yapan Shu Wen Ng hepsi bunun içindir.

“Tüketiciler ve ebeveynler, ne tür ve ne kadar besleyici olmayan tatlandırıcıların ürünlerde olduğunu bilme hakkına sahipler, böylece bilinçli seçimler yapabiliyorlar” dedi.

Şili'nin, etiketlerin tipini ve miktarını listelemek için besleyici olmayan tatlandırıcılar içeren ürünler gerektirdiğini belirtti. Bunu yapmak mümkün, dedi.

Bunu yapmak, araştırmacıların gıdalardaki çeşitli besleyici olmayan tatlandırıcılara popülasyon düzeyinde maruz kalmayı daha iyi ölçmelerine ve izlemelerine yardımcı olacaktır. Ng, bu, besleyici olmayan tatlandırıcıların sağlık üzerindeki etkilerini zaman içinde anlamamıza yardımcı olabilir, dedi.

Çocuklarına ne vereceksin?
Palmer, daha az tatlı yiyecekleri tercih etmek için bir çocuğun damakını eğitmeyi önerir. “Araştırmalar, daha az tatlı yiyeceklere maruz kalmanın çocukların tercihlerini değiştirmelerine yardımcı olabileceğini gösteriyor” dedi.

Palmer, “Ebeveyn olmak ve sağlıklı seçimler yapmaya çalışmak bir mücadele” dedi.

Çocuklar tatlı bir şeyler istediğinde, şekersiz meyve, seyreltilmiş meyve suyu (yaşa göre günlük öneriler dahil) veya meyvenin bulaştığı suları deneyin. Çocukların günde altı çay kaşığı şekerden fazla ve haftada sekiz onstan fazla şekerli içecek almaması gerekir.

Palmer, “Etiketleri okuyun ve saf, şekersiz yiyecekleri daha sık arayın” dedi. “Sade yoğurt alın ve meyve ekleyin. Şekerli ve yapay şekerli içeceği atlayın ve kendi meyve sularını verin. Kek ve kekleri tatlandırmak için elma püresi ve muz kullanın. Çocukları meyve gibi gerçek, şekersiz yiyeceklerin lezzetlerine alıştırın. ”

En az miktarda işlenmiş yiyecekleri seçmeyi deneyin. Fasulye ve mercimek gibi sağlıklı protein kaynaklarını, yulaf ve kinoa gibi kepekli tahılları, ayrıca sebzeleri, meyveleri ve fındıkları arayın.

Palmer, “Tüm bu yiyeceklerden yapılmış gıda ürünlerini, mümkün olduğunca az yapay olarak üretilen malzemelerle seçin” dedi.

“Çocukların gerçek yiyeceklerin tadını sevmeyi öğrenmelerine izin verin. Araştırmalar, çocukları sebze gibi sağlıklı yiyeceklere maruz bırakmanın, onları diyetlere eklemelerine yardımcı olduğunu göstermektedir. Yani, pes etmeyin ”diye ekledi. “Bu etiketleri okuyun ve yapay tatlandırıcıların yanı sıra ilave şekerlerden de kaçının.”


İlginizi Çekebilecek Diğer Sağlık Haberleri 

Nesneleri Nasıl Öğrendiğimizi Hafızamız Şekillendirir►

Her Yaş Grubunda Yeterli Kalsiyum Alımına Dikkat Edilmeli►

Parkinson: Yeni Tedavi Yaklaşımı Beyin Hücrelerinde Umut Vaat Ediyor►

Uzmanlar Daha İyi Şizofreni İlaçları İçin Keşif Avında►