Pamuk Üreticileri Sıkıntılarını Aktardı Şimdi Sıra Ankara'da

Endüstriyel ve stratejik öneme sahip pamuğun girdi maliyetlerinde iki katına yakın artış yaşanırken destekleme primlerinde oran düşürülmesi ve fiyatın geçen yıla oranla yüzde 30 dolaylarında düşük olması çiftçiyi zora soktu.

Pamuk Üreticileri Sıkıntılarını Aktardı Şimdi Sıra Ankara'da
Pamuk Üreticileri Sıkıntılarını Aktardı Şimdi Sıra Ankara'da

Endüstriyel ve stratejik öneme sahip pamuğun girdi maliyetlerinde iki katına yakın artış yaşanırken destekleme primlerinde oran düşürülmesi ve fiyatın geçen yıla oranla yüzde 30 dolaylarında düşük olması çiftçiyi zora soktu. Pamuk üretiminin yapıldığı illerin Ziraat Odaları ortak deklerasyonla sorunun çözümü için Ankara'ya başvurdu şimdi Ankara'dan yapılacak hamle merakla bekleniyor.

 

Hasattan Önce Ankara'dan Çözüm Bekliyoruz

Efeler Ziraat Odası Başkanı Mehmet Kendiroğlu, pamukta yaşanan sorunlarla ilgili Tarım Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye bilgi verdiklerini ifade ederek, hasat sezonu başlamadan önce Ankara’dan çözümler konusunda yanıt beklediklerini belirtti.

Kendiroğlu, Aydın, Manisa, Denizli, İzmir, Antalya, Adana, Diyarbakır, Şanlıurfa Ziraat Odası Başkanları olarak pamuktaki sorunlar ve çözüm önerileriyle ilgili Ankara’ya toplantıya çağrıldıklarını belirterek, “Pamuk üretiminin Dünya’da ve ülkemizdeki düşüşünün nedenleri ve bu durumun çiftçimize olan yansımasını konuştuk. Geçen seneki fiyatların üstüne girdi maliyetlerinin yüzde 60-70 artmasına rağmen, pamuk fiyatları yüzde 30 değer kaybetti. Pamuk üreticisi çok zor durumda. Bunun çözümü üzerine ve alınması gereken tedbirler için istişarelerde bulunduk. Yazılı olarak hazırladığımız dosyayı sunduk” dedi.

 

Sorunları Aktaran Odalara 10 Günde Dönüş Yapılacak

Kendirlioğlu, şunları kaydetti: “Pamuğa 1 lira 25 kuruş prim verilmesini, fiyatının 4.5 liranın altına düşmesi halinde fındıkta yapıldığı gibi Toprak Mahsülleri Ofisi tarafından alım yapılarak müdahale edilmesi gerektiğini ilettik. Ziraat Bankası ve Tarım Kredi gibi kuruluşların faiz oranlarının indirilmesini, yapılan kesintilerin sıfıra ya da düşürülebilecek en alt sınıra indirilmesi gerektiğini, yatacak primlerin en geç Nisan ayı içinde ödenmesi gerektiğini, 2 yıl kısıtlaması olan münavedenin(ekim nöbetinin) 5 yıla çıkarılmasını talep ettik. Yetkililer bunları dinleyip not aldılar. Hasat başlama dönemi yaklaştığından 10 gün içinde geri dönüşü yapılması konusunda anlaşıldı.

 

Endişeli Bir Bekleyiş Var

Şu anda bir belirsizlik söz konusu. Endişeli bir bekleyiş var. Şu ana kadar pamuk fiyatlarının açıklanması gerekiyordu. Herhangi bir çalışma olmadığı için bu çalışmanın hızlandırılması ve pamuk çiftçisinin endişelerini gidermek için bakanlıkta toplantıya katıldık. Sonuç itibariyle, sorunlarımızı dinlediler. Daha öncede dosyalar halinde bu konuları göndermiştik. Çözümle ilgili çalışma yaparak bize dönüş yapacaklarını söylediler. Ayrıca, ithal pamuğa karşı önlem alınmasını ilettik. Çünkü hasat mevsimi yaklaştıkça pamuk fiyatları dip yapıyor. Pamuk üreticisi elinden pamuğu çıkarttıktan sonra fiyatlar yükseliyor. Bu durum üreticimizi memnun etmiyor. Bu hususları da kendilerine ilettik.”

 

Geçtiğimiz Hafta Harran'lı Pamuk Üreticileri Eylem Yapmıştı

Tek geçim kaynakları Pamuk üretimi olan Harran'lı çiftçiler yola barikat kurarak trafiğe kapatmış bu yolla yetkililere sesini duyurmaya çalışmıştı. Çiftçilerin bu eylemine kulak tıkayan Şanlıurfa Milletvekilleri herhangi bir dönüş yapmamış ve çiftçilerin sorunları ile ilgilenmeyince devreye Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin girmişti. 

Vali gerekli girişimleri yaparak mevcut sorunlara çözüm üretme noktasında elinden geleni yapacağını iletmişti.

Milli Gazete