Pamuk Fiyatlarına Düzenleme İsteyen Harranlı Çiftçiler Yolu Trafiğe Kapattı

Şanlıurfa'nın Harran ilçesinde bir grup çiftçi tek geçim kaynakları olan pamuk için fiyat düzenlemesi ve destekleme konusunda iyileştirmeleri talep etmek için eylem yaparak caddeyi trafiğe kapattı. Yolda lastik yakarak barikat kuran çiftçiler taleplerinin dinlenmesini istiyor.

Pamuk Fiyatlarına Düzenleme İsteyen Harranlı Çiftçiler Yolu Trafiğe Kapattı
Pamuk Fiyatlarına Düzenleme İsteyen Harranlı Çiftçiler Yolu Trafiğe Kapattı

Şanlıurfa'nın Harran ilçesinde bir grup çiftçi tek geçim kaynakları olan pamuk için fiyat düzenlemesi ve destekleme konusunda iyileştirmeleri talep etmek için eylem yaparak caddeyi trafiğe kapattı. 


Yolda lastik yakarak barikat kuran çiftçiler taleplerinin dinlenmesini istiyor.

Yola barikat kurarak lastikler yakarak seslerini duyurmaya çalışan çiftçiler geçen yıla oranla girdilerin neredeyse iki katına çıktığı fiyatların da geçen yıla göre daha düşük bir seviyeye düştüğünü belirten çiftçiler görüşlerini şöyle dile getirdi. "Mazot, gübre, ilaç, işçi girdileri vs maliyetler yüzde yüzün üzerinde artıyor! Ama ürünü geçen yıla göre cok daha düşük bir ücretle satmak zorunda kalıyoruz. Destekleme bir anda gecen yıla göre yüzde altmış azaldı. Dahası bu girdileri karşılamak için şanslı olanlar banka kredisine bulaşıyor! Bankalardan kredi alamayanlar fazici ve tefecilerin kucağına itiliyor. Sonra nemi oluyor? Borcunu ödeyemeyen çiftci varsa önce evini sonra traktörün ve sonrada tarlasını satıyor ama yinede borcun ancak faizini ödeyebiliyor! 

Bu yıl Şubat ayında pamuk desteklemeleri dönüm başına 600 kilodan 450 kiloya düşürülmüş bu düşüş desteklemeler ile ayakta kalmaya çalışan pamuk üreticisini ciddi oranda etkilemiş gelirini büyük oranda düşürmüştü. 

Akaryakıt, tohum, gübre ve ilaç gibi girdilere yer yer iki kat bazı kalemlere ise üç kata kadar zamlar gelince üretci iyice köşeye sıkışmış ve mahsul üretez duruma gelmişti. 

Tek geçim kaynakları pamuk üretimi olan Harran'lı çiftçiler pamuk fiyatları ve pamuk üretim desteklemelerinde iyileştirmeler talep etmiş ve bu talepleri devlet nezdinde karşılık bulmayınca sosyal meday üzerinden organize olan bir grup çiftçi Şanlıurfa Harran yolunu trafiğe kapatarak eylem yaptı.

Güvenlik güçlerinin geniş güvenlik ünlemi aldığı eylem devam ediyor.

Harran, Hükümet partisi olan Akpartiye Türkiye geneli en çok oy veren ilçe olarak kayıtlara geçti