Özel Bir Gen Ne Kadar Uykuya İhtiyacınız Olduğunu Belirler mi?

Araştırmacılar dinlenmiş hissetmek için daha az uyumaya ihtiyaç duyan insanlar tarafından paylaşılan genetik bir mutasyon tespit ettiler. Bu bulgular bir gün insanların daha iyi uyumasına yardımcı olacak ilaçlar veya tedaviler geliştirmek için kullanılabilir.

Özel Bir Gen Ne Kadar Uykuya İhtiyacınız Olduğunu Belirler mi?
Özel Bir Gen Ne Kadar Uykuya İhtiyacınız Olduğunu Belirler mi?

Uyku evrensel bir deneyimdir. Fakat hayatımızın üçte birini uyuyarak geçirmemize rağmen, bir bireyin neden az ya da çok uyumaya ihtiyaç duyduğu bilimi tam olarak anlaşılmamıştır.

Çoğu insan yatma vakti için en iyi olan saatlerle birlikte ne kadar uykunun iyi dinlenmeye ihtiyaç duyduklarını anlar. Ancak bu eğilimlerin kendine özgü nedenleri biraz gizemli.

Kaliforniya Üniversitesi'ndeki araştırmacılar San Francisco (UCSF) bu gizemlerin bazılarını çözüyor - genlerin bir kişinin ne kadar uyuduğu konusunda oynadıkları rol.

Onların çalışma dergisinde Nöron bu hafta yayınlandı.

Araştırmacılar, bir aileye gece 8 saatten az uyudukları halde kendilerini rahatlamış hissettiren bir mutasyon ile incelediler.

UCSF'de bir genetik uzmanı olan ve makalenin iki kıdemli yazarından biri olan Ying-Hui Fu , bu mutasyonu ilk kez doğal kısa uyuyanlarda tanımladı.

Fu, Healthline'a “Bir bulmacayı bir araya getirmeye ve resim çizecek ve resim çizecek ilk parçaları bulmaya çalıştığımız bir aşamadayız” dedi. “Çok heyecan verici, çünkü bu uykumuzun nasıl düzenlendiğini anlamamıza yardımcı oluyor.”

 

Genetik faktör nasıl içeriyor?

Araştırmaya girmeden önce, uykuya giren iki işlevi anlamak önemlidir.

İlk, sirkadiyen işlevi nispeten iyi anlaşılmıştır.

Sirkadiyen ritimler esasen vücudun iç saatidir. Vücudun hangi saatlerde daha uyanık hissettiğini ve vücudun uyumak istediği zamanları belirler.

UCSF çalışması ikinci sistem olan homeostatik sürüş ile ilgileniyor.

Dahili bir zamanlayıcı veya sayaç olarak işlev görür. Kısacası, ne kadar uzun süre biri uyanıksa, biraz uyuması için o kadar yüksek baskı olur.

Ohio Eyalet Üniversitesi Wexner Tıp Merkezi'nde uyku tıbbı konusunda uzmanlaşmış bir nörolog olan Dr. Jesse Mindel “Homeostatik sürüşün çok fazla çeşitliliği var .

Mindel “İnsanların 8 saat uyuması gerektiğini söylediklerini duyacaksınız, ancak gerçek şu ki, çoğu insanın dinlenmiş hissetmeleri gerektiğini söyleyeceği oldukça geniş bir uyku miktarı var” dedi.

Sirkadiyen ritimler ve homeostatik sürüş, uyku düzenlerini etkilemek için uyum içinde çalışır, ancak homeostatik sürüş hala iyi anlaşılmamıştır.

Daha fazla bilgi edinmek için, UCSF araştırmacıları Fu'nun daha önceki bulgularına dayandı ve ADRB1 geninin mutasyona uğramış bir formu olan bir aileyi inceledi.

“Bu kişiler gerçekten oldukça ilginç,” Dr Louis Ptáček , UCSF ve gazetenin diğer üst düzey yazar bir nörolog, HealthLine anlattı. “Geceleri 4-6 saat uyuyorlar ve uyandıklarında kendilerini iyi hissediyorlar. Yaşamları boyunca ortalama bir insandan çok daha az uyurlar. ”

İnsanların doğal kısa travers olmalarına neden olan bu genetik değişken, adenosin adlı bir bileşik için bir reseptördür.

Adenosin reseptörleri, kafeinin etki ettiği ve diğer biyolojik faktörlerde rol aldığı hedeflerden biridir.

Ptáček, “Bu geni haritalandırıp klonladığımızda oldukça heyecan vericiydi, çünkü bu, bu genin ve bu reseptörün doğrudan uyku homeostazında veya uyku düzenlemesinde yer aldığının ilk doğrudan kanıtıydı” dedi.


Nereye gidiyor?

Mindel, araştırmanın çok sayıda ilginç teorik olasılıklar açtığını söyledi.

“İnsanlar daha uzun süre uyanık kaldıklarında bilişsel işlevlerini, karar alma süreçlerini, duygularını ve davranışlarını etkiler” dedi. “Eğer homeostatik sürüşü etkileyebilirseniz, şu anda yaptığınız kadar uyumaya ihtiyacınız olmayabilir, ki bu da düşünmek için çok güçlü bir teorik olasılıktır.”

Ptáček, bu bağlantıları daha iyi anlamak için daha fazla araştırmanın gerekli olacağını kabul ediyor. Ancak, insanların daha iyi uyumasına yardımcı olacak her şeyin halk sağlığı açısından faydalı olduğunu söylüyor.

“Kronik uyku yoksunluğunun birçok hastalık için risk artışına katkıda bulunduğunu biliyoruz: birçok türde kanser, otoimmün hastalık, psikiyatrik hastalık, nörodejenerasyon, vb.” Dedi.

“İnsanların daha iyi uyumasına ve daha verimli uyumasına yardımcı olacak bileşikler geliştirebilirsek, genel olarak insan sağlığını iyileştirmek için hastalığa özgü bir şekilde değil, ancak daha iyi sağlık fikriyle daha iyi sonuçlar doğurabileceğine inanıyoruz. daha iyi uyku, ”dedi Ptáček.

Gece baykuşları not almak
Ptáček, “Sabah kahvesi veya gece kuşu, kısa uyuyan veya uzun uyuyan olma eğiliminde olsanız da, bu özelliklere birçok genetik katkı var” dedi.

Ptáček, birlikte doğduğumuz genetikte bir sözümüz olmadığı için kendisinin ve meslektaşlarının, insanların bu biyolojik farklılıkları yargılayıcı olmayan bir şekilde tanımaya açık olmaları gerektiği fikrini desteklediğini söylüyor.

“Farklı uyku düzenine sahip insanlardan öğrenecek çok şey var. Kendini çok iyi dinlenmiş hissetmek ve en iyi düzeyde çalışmak için gece 10 saate ihtiyaç duyan insanlar var. Ptáček, “Etrafta dolaşan çok tembel insanlar olmadığı da söylenemez.” Dedi.

“Ancak uyku yönünde istediklerimizin bir kısmı genetik olarak belirlendi. Bu konuda her birimizin farklı olduğunu inkar edemeyiz ve buna saygı duymamız gerekiyor ”dedi.