Ortaokul Öğrencileri TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarı ve Bilim Sergisi Açtı

Şanlıurfa'nın Karaköprü İlçesine bağlı Şehit Mustafa Direkli Ortaokulu'nda TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarı ve sergisi açıldı.

Şanlıurfa'nın Karaköprü İlçesine bağlı Şehit Mustafa Direkli Ortaokulu'nda TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarı ve sergisi açıldı.

Ortaokul öğrencilerinin hocalarının da yardımı ile 22 proje ile açtığı sergi Kimya, Fen Bilimleri, Biyoloji, Coğrafya, Ekonomi, Fizik, Sağlık Bilimleri, Matematik ve Teknoloji tasarım konularında çeşitli buluşların yapıldığı bir sergiye dönüştü. Minik öğrencilerin hayatı kolaylaştırmak için yaptığı buluşlar sergi ve fuarı gezmeye gelen uzmanlardan tam not aldı. 

Okulun giriş katında gerçekleşen sergi açılışına Şanlıurfa İl Milli Eğitim Şube Müdürü Hüseyin Karakeçili ve Karaköprü İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Mehmet Çelik'in yanı sıra çok sayıda okulun idarecisi de katıldı. 

Okul Müdürü Murat Yurtseven'in protokol mensuplarıyla birlikte kurdeleyi kesme merasiminin ardından sergi salonu gezildi.

Sergide kısa bir açıklama yapan Yurtseven, bu mesleği ilk günden itibaren severek yaptığını belirterek "Bu meslekte  yıllardır çalışıyorum. Hiç yorulmadım. Sizin arkadaşınız olarak sizlere örnek olduysak ne mutlu bize. Hepinize tekrardan teşekkür ediyorum" dedi.

Öğrencilerin velilerinin de katıldığı sergide veliler öğrencilerin yaptığı buluşları hayranlık içerisinde izledi. 

Özellikle öğrencilerin yaptığı buluşlardan biri olan yağmuru algılayan çatı hem veliler hemde sergiyi gezen idarecilerin yoğun ilgisini çekti. 

Yapılan projeleden biri daha olan ve ülkemizin bir gerçeği olan deprem ile ilgiliydi. Öğrenciler depreme karşı dayanıklı bina ve binaların zemini ile ilgili yaptıkları buluş büyük takdir gördü. 

Öğrencilerin teknoloji çağında büyük bir çığı olarak kabul edilen Endüstri 4.0 teknolojisi üzerinde yaptığı çalışmalar yine büyük takdir topladı. Öğrencilerin algılama sensörleri üzerinde yaptığı çalışmalar ileride büyük buluşların yapılacağı ve destek verilmesi halinde yüksek teknoloji alanında ülkemizi temsil edebileceğini ispatlayan öğrenciler; Veliler, Okul İdarecileri, TÜBİTAK yetkilileri ve il ilçe Milli Eğitim Müdürlerinin tam takdirini almayı başardı.