Nesneleri Nasıl Öğrendiğimizi Hafızamız Şekillendirir

İnsanlar sürekli yeni şeyler öğreniyorlar. Bu yetenek her gün büyümemize ve yeni durumlara adapte olmamıza yardımcı olmaktadır. Ancak yeni bir çalışma, farklı öğrenme mekanizmalarının aslında beynin anılarını nasıl sakladığını şekillendirdiğini gösteriyor.

Nesneleri Nasıl Öğrendiğimizi Hafızamız Şekillendirir
Nesneleri Nasıl Öğrendiğimizi Hafızamız Şekillendirir

İnsanlar sürekli yeni şeyler öğreniyorlar. Bu yetenek her gün büyümemize ve yeni durumlara adapte olmamıza yardımcı olmaktadır. Ancak yeni bir çalışma, farklı öğrenme mekanizmalarının aslında beynin anılarını nasıl sakladığını şekillendirdiğini gösteriyor.

İnsanlar olarak, yeni durumlara öğrenme ve uyum sağlama becerimiz sayesinde sadece hayatta kalmayıp, zaman içinde büyüdük.

Öğrenmenin kendisi karmaşık bir süreçtir ve beynin yeni bilgileri depoladığı ve eski bilgileri güncellediği farklı öğrenme mekanizmaları vardır.

Genel anlamda, insanların uzun vadede yeni bilgiler edinmek için kullandıkları iki öğrenme yolu vardır.

Bunlardan biri dernek veya deneyimdir. Bu, yeni şeyleri tesadüfen öğrendiğimizde, sadece onların karşısına çıktığımızdan veya azar azar gezinmeyi öğrendiğimiz yeni bir ortamda olduğumuz için.

Diğeri ise güçlendirme yoluyla öğrenmedir. Bu, örneğin yeni bir dil öğrenmek için bilerek yola çıktığımızda - örneğin bir dil kursu alırken.

Deneysel Psikoloji Bölümü, Bütünleştirici Nörogörüntüleme Merkezi Wellcome Center ve Klinik Nörobilimler Nuffield Bölümü'nden araştırmacılar tarafından yürütülen yeni bir çalışma - hepsi Oxford, Birleşik Krallık - farklı öğrenme mekanizmalarının farklı bölümlerinde depolanan anılarla bağlantıları olduğunu göstermektedir beyin.

Araştırmacılar, bilgiyi edinme şeklimize bağlı olarak yalnızca farklı saklamakla kalmayıp aynı sebeple bu bilgiyi kaybetmemiz veya değiştirmemizin daha da az kolay olabileceğini de ekliyor.

Araştırmacılar gözlemlerini Nature Communications dergisinde yer alan bir çalışma raporunda bildirmişlerdir .

 

Güncel bulguların etkileri

Bu çalışma için araştırma ekibi 19-35 yaşları arasında 27 katılımcı aldı ve bu katılımcıların 26'sının verilerini analiz için kullandı.

Katılımcılar , bir ödül sunan öğrenme görevlerini tamamlarken MRI taramalarına katılmayı kabul ettiler . MRG'ler sırasında araştırmacılar öğrenme ile ilgili beyin bölgelerinde meydana gelen değişikliklere dikkat ettiler.

Bu gözlemlerin ardından araştırmacılar, farklı öğrenme modlarının - rastlantısal veya hedefe yönelik - katılımcıların beyninde farklı sinir yollarını harekete geçirdiğini bulmuşlardır.

İlk yazar Miriam Klein-Flügge “İnsanların farklı şekillerde öğrenebileceğini biliyoruz” diyor. “Bazen basitçe, yeni bir şehrin düzenini öğrenmek veya insanlar arasındaki ilişkileri öğrenmek gibi dünyadaki ilişkileri gözlemleyerek öğreniriz” diye ekliyor.

“Fakat öğrenmenin başka bir yolu da, denemeyi yanıltmadan oyuncak kullanmayı öğrenen çocuklar gibi belirli hedefler koymaktır.”

 

Beyin Takviye Yolu İle Aldığı Bilgiyi Daha Uzun Süre Tutuyor

Klein-Flügge, “Bu araştırma, beyinde öğrenilen bilgileri veya ilişkileri saklamamıza yardımcı olan çok sayıda ağımız olduğunu gösteriyor; bu, beynin bir kısmına verilen zararın hala öğrenme için alternatif mekanizmalar bırakacağını gösteriyor.”

Araştırmacılar ayrıca, bulguların beynin takviye yoluyla öğrenilen bilgileri uzun süre saklayabileceğini ve diğer bilgi türleri için güncellemeler için daha uygun kalabileceğini belirtti.

“Ayrıca, bu bilgilerin bir kısmının çok ısrarcı olduğunu öğrendik ve beyninin, bir öğrenme mekanizması aracılığıyla edinilen bilgiler daha esnek ve daha kolay bir şekilde yeni bilgilere dönüştürülebilirken, daha da önemsiz hale geldiğinde bile unutmaz” dedi. Klein-Flügge.

Bilginin kaybolması veya unutulması söz konusu olduğunda, araştırmacılar aynı zamanda, dernekler aracılığıyla tesadüfen elde edilen bilgilerin atılmasının, hedef odaklı öğrenme yoluyla elde edilen bilgilerden daha kolay olduğunu da not eder.

“Beynimizin yaşam boyunca yeni şeyler öğrenmeye devam etmesinin iyi olduğu bilinmektedir, bu nedenle öğrendiğimiz ve bilgiyi sakladığımız farklı şekilleri anlamamız yararlı olabilir ve her birimizin hangi yoldan öğreneceğimizi bulmasına yardım edebiliriz. bize çok yakışıyor. "

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Sağlık Haberleri 

Her Yaş Grubunda Yeterli Kalsiyum Alımına Dikkat Edilmeli►

Parkinson: Yeni Tedavi Yaklaşımı Beyin Hücrelerinde Umut Vaat Ediyor►

Ağrısız Ameliyatsız Kırışık Tedavisi Artık Mümkün►

Uzmanlar Daha İyi Şizofreni İlaçları İçin Keşif Avında►