Merkez Bankasında Neler Oluyor / Tek Tek Görevden Alındılar

Geçtiğimiz ay görevden alınan Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya'dan sonra bugün Merkez Bankasında adeta yer yerinden oynadı. Bankanın beyin takımı olarak adlandırılan uzmanların neredeyse tamamı görevden alınarak yerine bankada çeşitli birimlerde müdürlük yapan kişiler atandı.

Merkez Bankasında Neler Oluyor / Tek Tek Görevden Alındılar
Merkez Bankasında Neler Oluyor / Tek Tek Görevden Alındılar

Geçtiğimiz ay görevden alınan Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya'dan sonra bugün Merkez Bankasında adeta yer yerinden oynadı. Bankanın beyin takımı olarak adlandırılan uzmanların neredeyse tamamı görevden alınarak yerine bankada çeşitli birimlerde müdürlük yapan kişiler atandı. Merkez Bankasında bu derece büyük bir operasyonun yapılış amacı konusunda henüz kimse bir açıklama yapmadı.

Eski Başkan Murat Çetinkaya'nın ardından, Merkez Bankası (MB) yönetim birimlerinde adeta deprem yaratan görevden almalar yaşandı. Bankanın para politikalarına yön veren ve beyin takımı olarak görev yapan genel müdürlerin tamamı Banka Meclisi tarafından görevden alınırken, birçok genel müdür yardımcısı ve müdür de uzman statüsünde görevlendirildi.

 

Merkez Bankasında Kimler Görevden Alındı

Araştırma ve Para Politikası Genel Müdürü Dr. Pınar Özlü,

Bankacılık ve Finansal Kuruluşlar Genel Müdürü Yavuz Yeter,

Bilişim Teknolojileri Genel Müdürü Ayşe Gül Sayın,

Kurumsal Dönüşüm Koordinatörü Zafer Orhan,

Kurumsal Risk Yönetimi Genel Müdürü Mustafa Begün,

Operasyon Genel Müdürü Dr. Ali Çufadar,

Piyasalar Genel Müdürü Orhan Kandar,

Strateji ve Kurumsal Yönetim Genel Müdürü Mehmet Sercan Arslan ve Çetinkaya'dan önce göreve getirilen

Baş Ekonomist Doç. Dr. Ali Hakan Kara.

 

Erdoğan Söz Dinlemiyor Diye Görevden Almıştı

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "düşük faiz ısrarı" nedeniyle uzun süredir hedefinde olan Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya, 6 Temmuz'da görevden alınmıştı. Erdoğan, Çetinkaya'yı görevden almasını, "talimatlarını dinlememesi" ve "piyasa ile iletişim kuramaması" ile gerekçelendirmişti.

 

Enflasyon Rakamları Görevden Alınmalarına Sebep Oldu

Üç yıldır başkanlık görevini yürüten Çetinkaya'nın yerine başkan yardımcısı Murat Uysal atandı. Merkez Bankası'na yakın kaynaklar, 31 Temmuz'da açıklanan enflasyon raporunun ardından, birçok genel müdür ve yardımcısının görevden alınmasını bekliyordu. Söz konusu beklenti doğrultusunda, bankanın tamamı Çetinkaya tarafından göreve getirilen ve izlenecek para ve piyasa politikalarında aktif olan genel müdürleri görevlerinden uzaklaştırıldı.