Korkunç İddia; Kalp Krizi Geçiren Mursi'ye 20 Dakika Boyunca Müdahale Ettirilmedi

Uluslararası yayın yapan Independent haber sitesi Pazartesi günü cam kafesin içinde mahkeme salonunda kalp krizi geçirerek hayatını kaybeden Muhammed Mursi'nin cam kafeste fenalaşması sonrası yerde 20 dakika boyunca can çekiştiği ve hiç bir şekilde müdahale edilmesine izin verilmediği, bu sırada aileler mahkeme salonundan çıkarılarak görgü tanıklarının olmaması sağlandığını iddia etti.

Korkunç İddia; Kalp Krizi Geçiren Mursi'ye 20 Dakika Boyunca Müdahale Ettirilmedi
Korkunç İddia; Kalp Krizi Geçiren Mursi'ye 20 Dakika Boyunca Müdahale Ettirilmedi

Uluslararası yayın yapan Independent haber sitesi Pazartesi günü cam kafesin içinde mahkeme salonunda kalp krizi geçirerek hayatını kaybeden Muhammed Mursi'nin cam kafeste fenalaşması sonrası yerde 20 dakika boyunca can çekiştiği ve hiç bir şekilde müdahale edilmesine izin verilmediği, bu sırada aileler mahkeme salonundan çıkarılarak görgü tanıklarının olmaması sağlandığını iddia etti.

 

Mısır'ın demokratik yollarla seçilmiş ilk ve tek  Cumhurbaşkanı

Mısır'ın demokratik yollarla seçilmiş ilk ve tek  Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin mahkeme salonunda baygınlık geçirmesine karşın  güvenlik görevlilerinin kendisine 20 dakikadan uzun süre yardım etmeyerek ölüme  terk ettiği belirtildi.

İngiliz Independent gazetesinin haberine göre, pazartesi günü duruşma  salonunda rahatsızlanarak yere çöken Mursi'nin arkadaşları ve meslektaşları,  güvenlik güçlerini kafes içinde tutulan Mursi'yi kurtarmak için ilk yardım  müdahalesinde bulunmamakla suçladı.

 

20 Dakika Boyunca Yerde Can Çekişti

Mısır Başsavcılığından yapılan Mursi'nin "derhal hastaneye  nakledildiği" yönündeki açıklamaya karşılık duruşma salonunda bulunanlar, diğer  sanıkların yardım çağrısına rağmen güvenlik güçlerinin 20 dakikadan uzun süre  Mursi'ye yardım etmediğini belirtti.

Babası ve erkek kardeşi Mursi ile birlikte yargılanan Abdullah  el-Haddad, tanıkların kendisine Mursi yere çöktüğü zaman yetkililerden kimsenin  kendisine yardım etmediğini söylediğini aktardı.

 

Kasıtlı Şekilde Yardım Etmediler

Haddad şunları ifade etti:

"Gardiyanlar onu dışarı çıkarıncaya kadar bir süre yerde kaldı.  Ambulans 30 dakika sonra geldi. Diğer sanıklar onun yere düştüğünü fark edince  bağırmaya başladılar. Bazıları doktor olan sanıklar gardiyanlardan ona yardım  edebilmek için izin istediler ya da gardiyanların ilk yardım müdahalesinde  bulunmasını istediler. Kasıtlı şekilde yardım etmediler. Gardiyanlar tutukluların  bağırmaya başlamasından sonra tutuklu ailelerini mahkeme salonundan çıkardı."

Haddad, ayrıca, babasının tutuklanmasından bu yana 4 kalp krizi  geçirmesine rağmen kalp ameliyatından mahrum kaldığını, bu yüzden babasının  hayatından endişe ettiğini dile getirdi.

 

Mursi'nin Bakanlarından Amr Darrag; Mursi'nin Ölümünden Yetkililer Sorumlu

Mısır'daki darbeden önce Mursi'nin kabinesinde Uluslararası İşbirliği  Bakanı olan Amr Darrag da Mursi'nin ölümünden yetkilileri sorumlu tuttu.

Mursi yere düştükten sonra yaklaşık 30 dakika yardım edilmediğini  belirten Darrag, Mursi'nin gözaltında uygun tıbbi tedavi görmesine izin  verilmediğine dikkati çekti.

Güvenlik gerekçesiyle isminin açıklanmasını istemeyen duruşma  salonundaki görgü tanıkları da Mursi'nin yakınlarının yetkililere yönelik  suçlamalarını doğruladı.

 

Ailelerin Haykırışlarına Rağmen Polis Hiçbir Şey Yapmadı

İsminin açıklanmasını istemeyen bir aktivist, duruşma salonunda  olanları şöyle anlattı:

"Mursi, konuşmasını kestikten yaklaşık 10 dakika sonra kafesin  içindeki insanlar Mursi'nin bilincini kaybettiğini ve yardıma ihtiyacı olduğunu  söyleyerek duvarlara vurmaya başladılar. Ailelerin haykırışlarına rağmen polis 20  dakikadan fazla bir süre hiçbir şey yapmadı. Onu orada bıraktılar. Daha sonra  polis, aileleri mahkemeden çıkardı ve ambulans geldi."

 

Mahkeme Salonunda Hayatını Kaybetti

Mısır'ın demokratik yollarla seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed  Mursi, yargılandığı "Vadi en-Natrun hapishanesinden kaçış ve Hamas adına  casusluk" davasının duruşması esnasında 17 Haziran'da hayatını kaybetti.

Mısır devlet televizyonu 67 yaşındaki Mursi'nin mahkeme salonunda  geçirdiği baygınlığın ardından hayatını kaybettiğini duyurdu.


Mursi'nin naaşı, ölümünden bir gün sonra yerel saatle 05.00'te ailesi  ve avukatının katılımıyla başkent Kahire'nin doğusunda, Medinet Nasr semtindeki  Müslüman Kardeşler Teşkilatının (İhvan) mürşitlerinin defnedildiği kabristanda  toprağa verildi.

 

BM'den Şeffaf Soruşturma Çağrısı

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiserliği, Mursi'nin  ani ölümünün sebebinin ortaya çıkarılması için bağımsız bir kuruluş tarafından  hızlı, tarafsız, eksiksiz ve şeffaf bir soruşturma yapılması çağrısında  bulunmuştu.

 

Erdoğan; Bunun Normal Bir Ölüm Olduğuna İnanmıyorum

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da Mursi'nin vefatı nedeniyle dün  İstanbul'daki Fatih Camisi'nde kılınan gıyabi cenaze namazı sonrasında yaptığı  açıklamada, "Bunun normal bir ölüm olduğuna inancım yok." demişti.

 

Demokratik Seçimle İktidara Gelen ilk Cumhurbaşkanı

Muhammed Mursi, eski Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek'i istifaya zorlayan  2011 yılındaki halk devriminin ardından 2012'de ülke tarihinde demokratik  yollarla göreve gelen ilk Cumhurbaşkanı olmuştu.

Mursi, 3 Temmuz 2013'te dönemin Savunma Bakanı ve ardından  Cumhurbaşkanı olan Abdulfettah es-Sisi tarafından gerçekleştirilen askeri  darbeyle görevinden uzaklaştırılmıştı.

 

Mısır Devlet Televizyonu; Tümörü Vardı ve Sürekli Gözlem Altındaydı

Mısır devlet televizyonunda, "Muhammed Mursi'nin iyi huylu bir tümörü  bulunduğu, sürekli tıbbi gözetim altında olduğu ve ölümünün kalp krizinden  kaynaklandığı" ifade edilmişti.

Mısır Başsavcısı Nebil Sadık tarafından yapılan yazılı açıklamada ise,  Mursi'nin hastaneye getirildiğinde vefat etmiş olduğu ve vücudunda yakın zamanda  meydana gelen herhangi bir yaralanma olmadığı belirtilmişti.

 

Mursi Hakkında 6 Farklı Dava Açılmıştı

Mısır'da 3 Temmuz 2013 darbesinin ardından gözaltına alınan Mursi  hakkında farklı suçlamalardan 6 dava açıldı. Bu davalardan 4’ü sonuçlanmış  2’sinin ise duruşmaları devam ediyordu. Sürmekte olan davalardan birisi yargıcın  2015 yılında Mursi hakkında idam kararı verdiği ve yüksek mahkemenin 2016 yılında  bozduğu “Hapishaneler baskını” davasıydı.