Koltuğu Devretmeye Hazırlanan Cumhurbaşkanından Yolsuzluk Çıkışı

5 Ocak'ta yapılan genel seçimlerden mağlubiyetle ayrılan Hırvatistan Cumhurbaşkanı Kolinda Grabar-Kitaroviç, katıldığı bir basın toplantısında çok önemli açıklamalarda bulundu. Kitaroviç, yolsuzluk kültürünün sadece siyasetle başlamadığını bunun ta ilkokul çağındaki çocukların kopya çekmesi ile başladığını vurgulayarak yolsuzlukla mücadelenin çocuk yaşta eğitimle olacağını belirtti

Koltuğu Devretmeye Hazırlanan Cumhurbaşkanından Yolsuzluk Çıkışı
Hırvatistan Cumhurbaşkanı Kolinda Grabar-Kitaroviç

5 Ocak'ta yapılan genel seçimlerden mağlubiyetle ayrılan Hırvatistan Cumhurbaşkanı Kolinda Grabar-Kitaroviç, katıldığı bir basın toplantısında çok önemli açıklamalarda bulundu.

Kitaroviç, yolsuzluk kültürünün sadece siyasetle başlamadığını bunun ta ilkokul çağındaki çocukların kopya çekmesi ile başladığını vurgulayarak yolsuzlukla mücadelenin çocuk yaşta eğitimle olacağını belirtti

Görevini Şubat'ta, 5 Ocak'taki seçimlerde kendisini yenilgiye uğratan Başbakan Zoran Milanoviç'e devredecek olan Kitaroviç, başkent Zagreb'de basın toplantısı düzenledi.

Kitaroviç toplantıda eski Başbakan Ivo Sanader'in geçen ay bir petrol şirketinden 10 milyon Euro rüşvet almaktan suçlu bulunarak 6 yıl hapis cezasına çarptırılmasıyla ilgili soruları yanıtladı. Kitaroviç, Sanader hükümetinde bakanlık yapmıştı.

 

Yolsuzluk Sadece Siyasetle Sınırlı Değil

Ivo Sanader döneminde hükümetin aldığı önemli kararlarda devre dışı bırakıldığını öne süren Kitaroviç şunları söyledi:

"Toplumun tüm kesimlerine hâkim olan bir yolsuzluk kültürü var. Sadece siyasetle sınırlı değil. Daha okulda başlıyor. Kopya çeken çocuklar kahraman olarak görülüyor. Kopya için hazırlıklı gelenlere 'çalışkan kunduz' deniyor. Çocuklar bu yaşlarda sistemin etrafından dolanmayı öğreniyorlar."

 

Toplumdaki Adetler Yolsuzluk Kültürünü Besliyor

Hırvat toplumundaki âdetlerin de bu yolsuzluk kültürünü beslediğini belirten Kitaroviç şöyle devam etti:

"Bir doktora gidince herkes sizden en azından bir buket çiçek getirmenizi bekliyor. Geçenlerde annemi hastaneye götürdüm. Arkadaşlarım bana hemşirelere neden çiçek getirmediğimi sordu. Ben de onlara "Bu tür bir yolsuzluğun parçası olmayacağım' diye yanıt verdim. Şimdi gençlerimiz yurt dışına gidiyor. Dönüşlerinde farklı çalışma yaşamı tarzları ve ahlak anlayışlarıyla dönecekler. Bundan hepimiz yararlanacağız."