Karaduman; Kim Ne Derse Desin İstanbul Sözleşmesi Derhal Feshedilmeli

Saadet Partisi Konya Milletvekili ve Gençlik Kolları Genel Başkanı Abdulkadir Karaduman, TBMM'de yaptığı bir basın toplantısı ile aileleri dağıtan Türkiye'nin aile yapısını hedef alan İstanbul sözleşmesinin derhal feshedilmesi gerektiğini deklare etti.

Karaduman; Kim Ne Derse Desin İstanbul Sözleşmesi Derhal Feshedilmeli
Karaduman; Kim Ne Derse Desin İstanbul Sözleşmesi Derhal Feshedilmeli

Saadet Partisi Konya Milletvekili ve Gençlik Kolları Genel Başkanı Abdulkadir Karaduman, TBMM'de yaptığı bir basın toplantısı ile aileleri dağıtan Türkiye'nin aile yapısını hedef alan İstanbul sözleşmesinin derhal feshedilmesi gerektiğini deklare etti.

Saadet Partisi Konya Milletvekili ve Gençlik Kolları Başkanı Abdulkadir Karaduman, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında İstanbul Sözleşmesi ile Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesi Kanunu"nu eleştirdi. Karaduman, "Kim ne diyorsa desin, hangi tarafta durursa dursun, toplumu bir felakete ve uçuruma sürükleyen, haneleri birbirinden ayıran İstanbul Sözleşmesi derhal feshedilmelidir." dedi.

Ailenin ve evliliğin uygunsuz bir kurum olarak anlatıldığını belirten Karaduman, gençleri toplumun temeli olan aileden uzaklaştırmak için sistematik politikaların devreye sokulduğunu vurguladı. 

 

İstanbul Sözleşmesi Doğrudan Aile Yapısını Hedef Almaktadır

Türkiye'nin İstanbul Sözleşmesi'ni imzalayan ilk ülke olduğunu anımsatan Karaduman, "Mevcut iktidar eliyle hiçbir fikir alışverişine başvurulmadan aceleyle oldu bittiye getirilerek imzalanan İstanbul Sözleşmesi adı verilen ucube, adeta aile yapımızı çökertmek için kaleme alınmış bir metindir. Bu sözleşme erkeğin kadın üzerindeki sözde iktidarını ortadan kaldırmak değil, küresel emperyalizmin biyo-iktidarını her geçen gün daha da tesis etme gayretidir. Aileyi korumaya yönelik düzenlemeler bu sözleşmeye dayandırılarak çıkarılmış ve aileyi yıkmayı detaylandırmıştır." diye konuştu.

 

Sözleşme Kadının Erkeğe, Erkeğin Kadına Karşı Sorumluluğunu Ortadan Kaldırmaktadır

Aile birliğinin karşılıklı sorumluluklara dayandığına işaret eden Karaduman "Oysa İstanbul Sözleşmesi ve Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesi Kanunu, söz konusu ortaklığı parçalamakta ve hayatlarını birleştirmiş olan kadın ve erkeği birbirinden bağımsız iki varlık olarak ele almaktadır. Ortak bir yaşam olan evin bir tarafa uygulanacak pozitif ayrımcılık neticesinde birliktelik hissini artık vermeyeceği açıktır." değerlendirmesinde bulundu.

 

Bu Sözleşme İmzalandıktan Sonra Boşanmalar Katlanarak Arttı

Karaduman, kanunun uygulanmaya başlamasıyla boşanma oranlarının arttığını, evlilik oranlarında ise azalma görüldüğünü söyledi. Karaduman, "İstanbul Sözleşmesi'nin imzalanmasından önceki 2004-2013 yıllarındaki TÜİK verilerine baktığımızda 1 milyon 75 bin 765 çift boşanırken, 6 milyon 144 bin 124 bin çiftin evlendiğini görüyoruz. Sözleşmenin uygulanmasından sonraki 2013-2017 yıllarında ise 642 bin 623 çift boşanırken 2 milyon 993 bin 776 çift ise evlenmiştir." ifadelerini kullandı.

Kadınların sadece bir çocuğu doğurmadığına, aynı zamanda bir toplumu doğuran ve yetiştiren konumda olduğuna işaret eden Karaduman, hiçbir şiddetin mazur görülemeyeceğini vurguladı.

 

Sadece Bir Tarafın Beyanıyla Karar Almak Yapmak Değil Yıkmaktır

İstanbul Sözleşmesi'nin kadına yönelik şiddeti önleyemediğini belirten Karaduman, "Kadın ya da erkek hiç fark etmez, bir tarafın beyanını esas alıp bunun üzerine yaptırımda bulunmak yapmak değil, yıkmaktır. 2011 yılında 121 kadın cinayeti yaşanırken bu rakam 2018 yılında 490'a çıkmıştır. Kadın cinayetlerinin artmasına neden olmasına rağmen neden bu sözleşme ve kanun neden hala yürürlüktedir?" diye konuştu.

 

İstanbul Sözleşmesi Kadın Erkek Eşitliği Değil Kadın Erkek Düşmanlığıdır

İstanbul Sözleşmesi'nin kadın erkek eşitliği meselesinden ziyade küresel emperyalizmin ülkelerin nüfusunu kontrol altına alma çabası olduğunu belirten Karaduman, "Kim ne diyorsa desin, hangi tarafta durursa dursun, toplumu bir felakete ve uçuruma sürükleyen, haneleri birbirinden ayıran İstanbul Sözleşmesi derhal feshedilmelidir. Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, bu kanunu yeniden gözden geçirmelidir. Yeni bir düzenleme yapılmalıdır. Aileyi parçalayan, anneyi, babayı ve çocuğu ayrı taraflar olarak gören bu yasaya karşı herkesi birleşmeye çağırıyoruz." dedi.

Kaynak; Milli Gazete