Kamalak İçin Terör Suçlaması ile 9.5 Yıl Hapis İstendi

Saadet Partisi Eski Genel Başkanı Prof. Dr. Mustafa Kamalak hakkında terör ve suçluyu övme suçlamaları ile dava açıldı. Kamalak'ın Genel Başkan olduğu 2015 yılında bir basın toplantısında "Adalet Herkese Lazım" Sözleri FETÖ Elebaşı Gülen'i övme olarak görüldü.

Kamalak İçin Terör Suçlaması ile 9.5 Yıl Hapis İstendi
Saadet Partisi Eski Genel Başkanı Mustafa Kamalak

Saadet Partisi Eski Genel Başkanı Prof. Dr. Mustafa Kamalak hakkında terör ve suçluyu övme suçlamaları ile dava açıldı. Kamalak'ın Genel Başkan olduğu 2015 yılında bir basın toplantısında "Adalet Herkese Lazım" Sözleri FETÖ Elebaşı Gülen'i övme olarak görüldü.

 

9.5 Yıl Hapsi İsteniyor

Saadet Partisi’nin bir önceki dönem genel başkanı olan Mustafa Kamalak hakkında “terör örgütü propagandası yaptığı ve suçluyu övdüğü” iddiasıyla iddianame hazırlandı.

Mart 2011 tarihinde genel başkan seçilen ve Ekim 2016’da görevini Temel Karamollaoğlu’na devreden Kamalak hakkında hazırlanan iddianame, görevinin başında olduğu dönemi kapsıyor.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede Kamalak’ın 9.5 yıla kadar hapisle cezalandırılması isteniyor.

 

"Adalet Herkese Lazım" Sözü Suç Olarak Görülmüş

Mustafa Kamalak’ın oğlu ve avukatı Muhammet Furkan Kamalak, Odatv’ye yaptığı açıklamada iddianame ile ilgili şunları söyledi:

17-25 Aralık sürecinden sonra Koza-İpek Holding’e düzenlenen operasyonlar sonrasında parti binasında düzenlediği bir basın toplantısında yaptığı açıklamalar, diyor iddianamede… Bu açıklamalarda ‘Adalet herkese lazım. Operasyon büyük, adalet herkese lazım’ sözlerinden dolayı bu suç görülmüş. İddianameyi hazırlayan savcı olmayan bir suçu oluşturmaya çalışmış. Ne yazık ki bu durum, Türkiye’deki adalet sisteminin nasıl işlediği çok bariz bir şekilde ortaya koyan bir durum.

 

Kamalak'ın Hakkında Dava Açılmasına Sebep Olan Sözler

Kamalak, 2 Eylül 2015’te parti binasında düzenlediği toplantıda şunları söylemişti:

Aristo, idamla yargılanıyor ve idama mahkum ediliyor. Dostları kaçırmak istiyor, o 'hayır' diyor. 'Ülkenin hukukundan kaçmam' diyor. Gözyaşı döküyor, sevenleri, eşi, dostu, arkadaşları. Aristo, neden ağladıklarını soruyor, onlar da 'Efendim, haksız yere idam ediliyorsunuz da ona ağlıyoruz' dediklerinde o tebessüm ediyor, diyor ki 'Ben bu idamı haketsem daha mı iyi olurdu?' Dolayısıyla Türkiyemize yazık oluyor, iddia büyük, operasyon büyük, adalet herkese lazım.

Kamalak'ın bu açıklaması o dönem "Fethullah Gülen'e övgü" olarak nitelendirilmiş, bazı basın kuruluşları tarafından eleştirilerin hedefi olmuştu.

 

15 Temmuz Gecesi TBMM Binasına Yürüyerek Gitmişti

Hakkında terör örgütü FETÖ propagandası yapma ve örgüt elebaşı Gülen'i övme suçlaması ile dava açılan Mustafa Kamalak, 15 Temmuz Hain darbe girişimi gecesinde savaş uçakları tarafından bombalanan ve meclisteki bazı milletvekili ve bürokratların bile bölgeden kaçarak uzaklaştığı bir atmosferde önce aracı ile sonra araç ile gitmenin mümkün olmadığını fark ettiğinde aracından inerek yanında bir kaç kurmayı ile birlikte yürüyerek TBMM binası önüe gitmiş ve burada darbe girişimini şiddetle kınadığı yönünde bir basın açıklaması yapmıştı.